Razjede v ustih, ki jim pravimo tudi afte, se lahko pojavijo na različnih mestih v ustni votlini. Najpogosteje se oblikujejo na notranji strani ustnic in okoli konice jezika. Čeprav so po navadi majhne, so neprijetne in boleče. Na splošno bi lahko rekli, večja, kot je afta, bolj je boleča.
Bolečina nastane, ker je poškodovana že tako občutljiva ustna sluznica. Živci so zato izpostavljeni zunanjim dražljajem, kot sta kisla ali začinjena hrana. Trenje, ki nastane pri govorjenju, žvečenju in požiranju, prav tako draži afte in stopnjuje bolečino.
Možni vzroki za nastanek aft
Kot piše Fitbook, so vzroki za nastanek te tegobe po navadi nenevarni. Praviloma jih sproži stres, tega pa lahko povzročijo tudi hormonska nihanja in različne bolezni ter tudi okužbe.
Posebej pogosto so prizadete osebe s šibkim imunskim sistemom ali ljudje, ki jim primanjkuje hranil. Razjede se včasih pojavijo tudi po uživanju hrane, na katero smo intolerantni, nastanek pa lahko pospešijo tudi rane v ustni votlini.
V redkih primerih lahko afte nakazujejo resnejše bolezni. Če se pojavljajo zelo pogosto ali v velikem številu, lahko kažejo na kronične črevesne bolezni, kot so Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis ali celiakija. Pri kroničnih črevesnih boleznih se v telesu dogajajo vnetni procesi, ki lahko prizadenejo tudi sluznico v ustih. V nekaterih primerih so lahko afte tudi pokazatelj okužbe z virusom HIV, ki slabi imunski sistem, kar povzroči večjo dovzetnost za različne okužbe in vnetja. Poleg tega so trajne težave sluznice lahko tudi znak raka ustne votline.
Čeprav so afte lahko posledica bakterijske ali virusne okužbe, majhne razjede niso nalezljive. To pomeni, da se ne morejo prenašati s poljubljanjem, souporabo jedilnega pribora ali drugim tesnim stikom.
Se večkrat spopadate s to težavo?
Če se pogosto borite z razjedami v ustih, bi bilo priporočljivo izvesti preiskavo krvi ali črevesja, včasih se svetuje tudi odvzem vzorca tkiva (biopsija). Afte izginejo po nekaj dneh. V tem času se izogibajte kisli in pekoči hrani.
Domača lekarna proti aftam
Priporočajo se protibakterijski ukrepi.
Ti vključujejo:
- Ustne vodice z oljem čajevca: dodajte do deset kapljic v kozarec vode in z njim izpirajte usta
- Ohlajene čajne vrečke iz črnega ali zelenega čaja: čaj pripravimo kot običajno, ohladimo vrečko in jo položimo na afte
- Žajbljev ali kamilični čaj delujeta protivnetno: z ohlajenim čajem si splaknite usta
- Sperite usta z žličko sode bikarbone, ki jo razredčite v pol kozarca tople vode
- Tinkture iz nageljnovih žbic
Če se razjede nikakor nočejo zaceliti ali so izjemno boleče, vam lahko zdravnik predpiše kortizonsko kremo za lokalno uporabo, piše Fitbook.