Zavedanje, da bi lahko kateri koli od drugih koronavirusov v prihodnosti predstavljal resno grožnjo, sta podjetje Pizer in njegov partner BioNTech v sredo objavila načrte za razvoj cepiva, ki bo delovalo proti SARS-CoV-2 (virus, ki povzroča COVID-19) in celoten razred ali družino sorodnih koronavirusov.
Poskusi tega “pan-koronavirusnega” cepiva na ljudeh naj bi se začeli jeseni, je poročal Reuters. Cilj tega univerzalnega cepiva je zmanjšati nevarnost novih različic, še preden se pojavijo – zagotoviti “trajno zaščito pred različicami”.
“Ključnega pomena je, da prehitimo virus, in najboljši način je, da razvijemo cepiva proti pan-betakoronavirusom, ki so odporna na različice.”, je dejal dr. Eric Topol.
SARS-CoV-2 ni prvi povzročitelj težav v družini koronavirusov. SARS, koronavirus, ki povzroča akutni respiratorni sindrom, se je pojavil konec leta 2002. Desetletje pozneje so uradniki sprožili alarm zaradi koronavirusa, ki povzroča bližnjevzhodni respiratorni sindrom (MERS).
Družina koronavirusov je velika, vendar lahko ljudi okuži le sedem vrst koronavirusov, poroča CDC. Večina povzroča blage do zmerne okužbe zgornjih dihalnih poti, čeprav lahko nekateri ljudje dobijo pljučnico ali bronhiolitis.
Če niste virolog, imunolog ali javni zdravstveni delavec, morda ne veste, da so koronavirusi eden od povzročiteljev na primer prehlada.