V trimesečni akciji smo si je prizadevali opogumiti Slovence, da bi zaživeli bolj polno, zdravo in kakovostno življenje. Letošnja rdeča nit je bila prepoznavanje in premagovanje strahov. Na simbolni ravni so sodelujoči osvetljevali Slovenijo in zastavljeni cilj – osvetliti vseh, 20.273 km² Slovenije – dosegli 6. 9. 2018.
Javna pobuda je potekala v tesnem sodelovanju z 22 strokovnjaki[1], 8 poslovnimi partnerji[2], 11 ambasadorji[3] in moderatorji Med.Over.Net. Hvaležni smo za pripravljenost vseh, ki so spregovorili o svojih osebnih izkušnjah ali delili svoje strokovno znanje.
»V rubriki Hej ti, ustavi se, ki je potekala na družbenih omrežjih, je sodelovalo več kot 70 izjemnih posameznikov. Zapisali so svoje osebne izkušnje ob premagovanju strahov, zapisali, zaradi česa se je vredno ustaviti in spregovorili o njihovih drobnih in uspešnih načinih ustavljanja. S tem so bili navdih nam vsem,«
pove Anja Vogrič.
Andreja Verovšek dodaja:
»Na razpisanem natečaju, Ustavi se in napiši zgodbo, smo zbirali osebne izpovedi z namenom, da bi pomagali razbijati tabuje, graditi zaupanje in sporočati ljudem v stiski, da niso sami. Zbrali smo 44 resnično zanimivih, izjemnih in pretresljivih zgodb.«
Posebno vrednost so akciji dali strokovnjaki, ki so odgovarjali na vprašanja uporabnikov v različnih forumih na portalu in pripravili tudi nekaj splošnih nasvetov, kako si lahko pomagamo. Objavljeni so na spletni strani.
“V nasprotju z naravno sestavino našega življenja, ko v novih ali nevsakdanjih okoliščinah skoraj vsi okušamo malo napetosti in tesnobe (na primer javno nastopanje ali prvi šolski dan), anksiozne motnje zaznamuje huda – skoraj dušeča – tesnoba, ki traja najmanj šest mesecev. Občutek nepremagljive tesnobe je prisoten vsaj polovico dni v tednu in spremlja različne aktivnosti od vožnje v službo, skrbi glede zdravja otrok, do občutka nesposobnosti opravljati naloge, ki so še nekaj časa nazaj predstavljale lahkotno rutino. Strah in skrbi se pojavljajo zelo pogosto in v intenzivni obliki pri prav vseh anksioznih motnjah. V takšnih primerih je potrebno poiskati strokovno pomoč,”
pojasnjuje ena od sodelujočih strokovnjakinj, Mia Bone, mag. coachinga in univ. dipl. psih., hipnoterapevt.
Tanja Jakolin, Matjaž Mavri Boncelj, Ana Lukner Roljič, Dejan Roljič, Brigita Pirc in Jernej Golob so soustvarjali program sklepne prireditve, ki ga je povezovala Zori Jakolin. Vsak izmed njih je podelil svoje osebne strahove in nasvete, kako jih premaguje. Prireditve na Kmetiji Ježek se je udeležila tudi Zvezdana Mlakar, tv voditeljica z mnogimi življenjskimi izkušnjami, ki je pohvalila akcijo in njena prizadevanja, saj se tudi sama srečuje s situacijami, ko je potrebno sneti maske in si priznati ranljivost. Sestra Emanuela iz Ljubhospica je prisotnim približala primarni strah pred umiranjem in sporočila, da je najboljše zdravilo za strah bližina drugega.
S prijetnim vzdušjem in programom, polnim bogatih življenjskih izkušenj, nam je danes uspelo pričarati popoldan v mirnejšem tempu in ponovno opozoriti na prevečkrat pozabljene vrednote, čas in njegovo minevanje, prijateljstvo, druženje, iskrenost, odprtost, dobro kulinariko, spontanost, preprostost, skrb za zdravje in druge življenjske vrednote, ki jih ni mogoče kupiti, ampak ti jih – če imaš srečo – nekdo pokloni.
Praznujemo ob uspešnem zaključku letošnje javne pobude in se že veselimo tiste, ki jo pripravljamo za naslednje leto.
Več informacij:
Spletno mesto: https://ustavi.se, družbena omrežja: @ustavise, #ustavise
Strokovni nasveti: https://ustavi.se/tag/strokovni-nasveti
Natečaj – zgodbe: https://ustavi.se/tag/natecaj-2018
Predstavitev ambasadorjev: https://ustavi.se/category/o-akciji/ambasadorji
Predstavitev partnerjev: https://ustavi.se/category/o-akciji/partnerji
Andreja Verovšek, [email protected], 040 464 340
Anja Vogrič, [email protected], 051 361 367
—–
[1] Agatha Kopač, Alenka Dijak, Alenka K. Tomori, Anica K. Prepeluh, Barbara Sarić, Boštjan Topovšek
Daniela Fiket, Jana Lavtižar, Klementina Sambolić Tomazin, Miha Štukelj, Nataša Durjava, Marja Černelič, Mateja Debeljak, Matjaž Petrič, Melita Kuhar, Mia Bone, Mirjana Frankovič, Nina Ivančič, s. Emanuela Žerdin, Sabina Gombač, Saša Boštjančič in Uroš Drčić.
[2] Marche, Terme Olimia, Perutnina Ptuj, Dormeo Slovenija, Lidl Slovenija, Združenje Manager, LifeClass Portorož in PRVA osebna zavarovalnica.
[3] Anja Oman, Peter Krkoč, Maja Golob, Jasmina Kozina Praprotnik in Urban Praprotnik, Mario Sambolec in Vesna Milenković, Sašo Rebolj, Matej Špehar, Lea in Albert Mrgole, Jasna Knez, Tjaši Artnik in Jan Golja.