Skoraj vsak drugi Slovenec tvega možgansko kap

Profimedia

V Sloveniji ima po ocenah stroke težave z zvišanim krvnim tlakom 40 odstotkov odraslih. V starosti se razmerje še poveča, na kar 70 odstotkov. V Sloveniji je okoli 70.000 bolnikov, ki so kot posledico zvišanega tlaka že doživeli možgansko kap. Zdravniki pravijo, da bi marsikatero lahko preprečili, če bi le poznali kako in sledili priporočilom.

Najboljši zdravnik (zdravstveni sistem) je tisti, ki nastanek bolezni preprečuje in ne tisti, ki jih sicer uspešno zdravi.

Prim. Matija Cevc, predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, KO za žilne bolezni, UKC Ljubljana (oktober 2022)

Možganska kap vsako leto prizadene 4.400 bolnikov, približno polovica jih umre. Strokovnjaki se strinjajo, da bi marsikatero možgansko kap lahko preprečili, če bi upoštevali načela zdravega načina življenja, redno opravljali priporočene meritve, se seznanili s simptomih možganske kapi in poznali, kako je potrebno ukrepati, če do možganske kapi vseeno pride.

Kaj je možganska kap?

Je nenaden dogodek v osrednjem živčevju, pri katerem je zaradi nezadostne oskrbe možganov s krvjo njihovo delovanje moteno za več kot 24 ur. To se zgodi, ko je krvni obtok moten zaradi zamašitve žile ali krvavitve. Ker možganske celice za svoje delovanje potrebujejo stalno oskrbo s kisikom, ki ga dobijo preko krvi, ta primanjkljaj povzroči smrt celic v prizadetem delu možganov.

Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni in med vodilnimi vzroki smrti in invalidnosti po vsem svetu.

Ena oseba od štirih odraslih po svetu utrpi možgansko kap. Od teh jo približno 30% doživi v aktivnem delovnem obdobju.

Skoraj vse možganske kapi bi lahko preprečili

Možganska kap se lahko zgodi vsakomur, kadar koli in kjer koli. Določeni dejavniki povečujejo ali zmanjšujejo verjetnost za to.

»Preprečevanje debelosti in prekomerne prehranjenosti že v otroštvu bo bistveno zmanjšalo nevarnost pojavljanja sladkorne bolezni, sekundarne dislipidemije in povišanega krvnega tlaka, ki so pomembni dejavniki za nastanek možganske kapi. Dolgoletno povišanje krvnega tlaka vodi v srčno bolezen, ki jo neredko spremlja tudi neredno utripanje srca – atrijska fibrilacija – kar je znova izredno pomemben dejavnik za nastanek trombembolične možganske kapi, če tega stanja ne prepoznamo pravočasno in ga ne zdravimo. Tudi napredovanje ateroskleroze, ko pride do naplastitev in poapnenja arterij, lahko povzroči možgansko kap –  hiperholesterolemija pa je vzrok za nastanek aterosklerotični naplastitev. Torej je nujno obvladovanje tudi tega  stanja,« tveganja za možgansko kap pojasnjuje prim. Matija Cevc, dr. med.

Vzroki in znaki možganske kapi

(vir: Društvo za srce)

Že danes storite nekaj, da preprečite negativne posledice možganske kapi

Nikoli ne bomo dovolj poudarili, kako nujno potrebni so redna vsakodnevna telesna dejavnost, zdrava in zaščitna mediteranska prehrana in nekajenje, opozarja primarij ter dodaja, da »ne smemo pozabiti tudi psiho-socialne dejavnike (depresija, nespečnost, zaskrbljenost, pregorelost, idr.).«

Za ublažitev teh dejavnikov sta poleg redne telesne dejavnosti priporočeni tudi uporaba raznih sprostitvenih tehnik (meditacija, joga, avtosugestija ipd) in upočasnitev tempa življenja.

Vabljeni na brezplačne meritve do 17. novembra 2022

Med 17. oktobrom in 17. novembrom 2022 v okviru Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije poteka akcija Mesec možganske kapi. V društvu izvajajo meritve krvnega tlaka, srčnega utripa, saturacije, snemanje EKG in ozaveščanje o bolezni možganska kap.

Meritve izvajajo v Posvetovalnici za srce, Dalmatinova 10 v Ljubljani, v času uradnih ur (ponedeljek, torek, četrtek, petek od 9.00 do 12.00 in sreda od 11.00 do 15.00).

Meritve so brezplačne, a se je na njih potrebno naročiti. Naročite se lahko na e-poštni naslov:  [email protected] ali s klicem na telefon: 01 234 75 55 v ponedeljek in petek med 8.30 in 9.00 ali v sredo med 14.00 in 14.30.

Naučite se prepoznati znake možganske kapi

Čisto preprosto in zanesljivo znake možganske kapi prepoznamo s pomočjo besede GROM. Kadar opazimo vsaj enega od teh znakov, ukrepajmo, ne odlašajmo, ampak poiščimo zdravniško pomoč. Ne čakajmo, saj v primeru možganske kapi ne bo bolje, če ne bomo ukrepali.

Z uspešnim takojšnjim zdravljenjem (npr. s trombolizo – topljenje strdkov) – vendar ne pozneje kot 4,5 ure po jasnem nastopu znakov in simptomov te bolezni – je mogoče preprečiti smrt, zmanjšati oviranost ali bolezen celo pozdraviti.

G – govor (ali oseba lahko govori jasno in razumljivo?)
R – roka (ali lahko oseba dvigne roko in jo tam zadrži?)
O – obraz (ali se oseba lahko nasmehne? Ali ima povešen ustni kot?)
M – minuta, čas (takoj pokliči 112!)

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,508
21.11.2024 ob 15:04
298,586
21.11.2024 ob 23:58
113,059
21.11.2024 ob 19:53
Preberi več

Več novic

New Report

Close