Sklepna revma je kronična bolezen, ki lahko korenito vpliva na vaše življenje. Čeprav je pogostejša pri starejših, njeni simptomi lahko prizadenejo vsakogar.
V kolikor bolezni ne zdravimo, to lahko vodi do trajnih poškodb sklepov in omejene gibljivosti!
Morda vas bo presenetilo, da sodobni pristopi zdravljenja in fizioterapija dokazano lajšajo simptome, upočasnijo napredovanje bolezni in preprečujejo dodatne deformacije!
V sodobni kliniki Medicofit se zavedajo, kako pomembna je ponovna pridobitev nadzora nad telesom, zato so njihovi strokovnjaki razvili učinkovite fizioterapevtske programe, ki pomagajo blažiti bolečine in povrniti vitalnost sklepov. Vas zanima kako ti potekajo?
Kaj je sklepna revma?
Gre za kompleksno avtoimunsko bolezen, ki ne prizadene le sklepov, ampak lahko vpliva tudi na druge dele telesa, kot so koža, oči, pljuča in celo srce. Imunski sistem, ki nas običajno ščiti pred okužbami pri tej bolezni postane prekomerno aktiven in začne napadati lastna tkiva.
Posledica revme je vnetje, ki povzroča bolečine, otekanje in sklepno togost!
Čeprav izraz “sklepna revma” pogosto povezujemo le z bolečinami v sklepih, je njeno ozadje precej širše. Znanstveno jo poznamo pod imenom revmatoidni artritis (RA), ki nakazuje vnetje sklepov zaradi avtoimunskega odziva.
Beseda “revma” izhaja iz grške besede rheuma, ki pomeni “tok” ali “pretok”, kar simbolično opisuje občutek bolečine, ki preplavi sklepe in okoliška tkiva.
Sodobna zdravila lahko učinkovito nadzorujejo simptome in upočasnijo napredovanje bolezni, prav tako pa pomembno vlogo igra fizioterapija, ki bolnikom pomaga ohranjati gibljivost, mišično moč in samozavest.
Kako nastane?
Sklepna revma se običajno začne počasi in neopazno. Sprva se pojavi jutranja togost v manjših sklepih, kot so prsti na rokah ali nogah, ki traja več kot eno uro. Kasneje se lahko bolečina in oteklina razširita na večje sklepe, kot so zapestja, kolena in ramena.
Poleg tega bolniki pogosto poročajo o utrujenosti, pomanjkanju energije in splošnem slabem počutju, zaradi česar je težje določiti pravi vzrok težav.
Simptomi sklepne revme
Pacientom se simptomi pogosto razvijejo postopoma in lahko vključujejo različna telesna področja. Na kliniki Medicofit pacienti najpogosteje tožijo glede:
- bolečine in vnetja sklepov, kot posledice vnetja sklepne ovojnice. Sklepi so otečeni, topli na dotik in pogosto tudi pordeli. Bolečina je običajno simetrična, kar pomeni, da prizadene enake sklepe na obeh straneh telesa.
- jutranje togosti, ki omejuje gibanje in lahko vpliva na vsakdanje aktivnosti, kot so oblačenje, držanje skodelice ali pisanje.
- izgube gibljivosti in deformacije, saj vnetje sčasoma povzroči trajne poškodbe sklepov, kar vodi do izgube gibljivosti. Pacienti pogosto opazijo težave pri opravljanju vsakodnevnih nalog, kot je odpiranje kozarcev ali hoja po stopnicah. V hujših primerih lahko pride tudi do deformacij sklepov.
- utrujenosti, vročine in izgube telesne teže.
Pojavnost in vzrok nastanka
Bolezen je razmeroma redka, saj prizadene približno 0,24 % svetovnega prebivalstva. Zanimivo je, da se pri ženskah pojavlja trikrat pogosteje, kar najverjetneje nakazuje na pomemben vpliv hormonov.
Večina primerov se razvije med 65. in 80. letom starosti, čeprav lahko bolezen prizadene tudi mlajše, vključno z otroki!
Ali ste vedeli, da k nastanku revme v 40 % prispeva genetika? Raziskave so pokazale, da imajo posamezniki, ki imajo bližnje sorodnike z revmo, bistveno večje tveganje za razvoj bolezni.
Poleg genetike ima pri nastanku revme pomembno vlogo tudi način življenja in okoljski vplivi. Najpomembnejši spremenljivi dejavniki tveganja so kajenje, debelost, okolje in prehrana bogata z maščobami in sladkorji.
Kako postavimo diagnozo sklepne revme
Postavitev diagnoze sklepne revme temelji na kombinaciji kliničnih znakov, laboratorijskih testov in slikovnih preiskav. Najprej se oceni simptome, kot so bolečina, otekanje in togost prizadetih sklepov.
Sledi izvedba laboratorijskih testov in drugih slikovnih preiskav (rentgen, ultrazvok, MRI), ki pomagajo oceniti stanje in napredek bolezni.
Po postavitvi diagnoze zdravnik predpiše medikamentozno zdravljenje za lajšanje bolečin in vnetij ter imunomodulirajoče antirevmatike (DMARDs). Zdravljenje je v večini primerov podkrepljeno tudi s fizioterapijo, ki ima ključno vlogo pri obvladovanju motečih simptomov.
Kako poteka fizioterapija pri sklepni revmi?
Fizioterapija je ključnega pomena za izboljšanje gibljivosti sklepov, zmanjšanje bolečin in preprečevanje nadaljnjih težav. Terapevti oblikujejo individualne programe, ki vključujejo vaje za krepitev mišic, izboljšanje fleksibilnosti in vzdržljivosti.
V začetni fazi je glavni cilj zmanjšanje bolečin in vnetja. Terapija je osredotočena na intenzivno obravnavo s pomočjo sodobnih tehnik in naprav kot so TECAR, HiTop visokotonska elektrostimulacija in visokoenergijski SUMMUS laserski tretma.
Sodobne naprave v globljih strukturah pospešijo celjenje poškodovanih tkiv, zmanjšajo vnetje in pripomorejo k hitrejšemu okrevanju!
Poleg tega se v kliniki poslužujejo tudi manualnih tehnik, ki pomagajo sprostiti napetosti in izboljšajo gibljivost. V tej fazi je zdravljenje usmerjeno v zmanjšanje akutnih težav, zato so vaje prilagojene specifičnim potrebam in omejitvam pacienta.
Ko akutne težave popustijo, pacient preide v postakutno fazo, kjer kineziologi oblikujejo prilagojen program vaj za stabilizacijo sklepov. Ta je pomemben za krepitev okoljskih mišic, saj močnejši mišični okvir pripomore k večji stabilnosti in boljšemu obvladovanju vsakodnevnih obremenitev.
Kineziologi v kliniki Medicofit skrbijo, da se vaje izvajajo pravilno, saj napačno gibanje lahko povzroči dodatne težave in obremenitve za sklepe. V nadaljnjem procesu zdravljenja je pomembna tudi preventiva, s katero preprečimo dodatne težave. V tej fazi je pomembno, da ohranimo stabilnost sklepov ter povečamo telesno vzdržljivost in moč.
V kliniki Medicofit verjamemo v trajnostne rezultate in v sodelovanju z bolnikom poskrbimo za dolgoročno preprečevanje napredovanja težav. Zagotovili vam bomo svobodno in brezskrbno gibanje vašega telesa!
VIRI
Chauhan K, Jandu JS, Brent LH, et al. Rheumatoid Arthritis. [Updated 2023 May 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441999/
Bullock J, Rizvi SAA, Saleh AM, Ahmed SS, Do DP, Ansari RA, Ahmed J. Rheumatoid Arthritis: A Brief Overview of the Treatment. Med Princ Pract. 2018;27(6):501-507. doi: 10.1159/000493390. Epub 2018 Sep 2. PMID: 30173215; PMCID: PMC6422329.
Jahid M, Khan KU, Rehan-Ul-Haq, Ahmed RS. Overview of Rheumatoid Arthritis and Scientific Understanding of the Disease. Mediterr J Rheumatol. 2023 Aug 1;34(3):284-291. doi: 10.31138/mjr.20230801.oo. PMID: 37941854; PMCID: PMC10628871.
Taylor, P. C. (2020). Update on the diagnosis and management of early rheumatoid arthritis. Clinical Medicine, 20(6), 561–564. https://doi.org/10.7861/clinmed.2020-0727