najstnik
žFoto: Profimedia

Mama se zaveda, da ima težavo, a je sama ne zna odpraviti.

Na forumu portala Med.over.net se je oglasila zaskrbljena mama in mag. Miho Štruklja, psihoanalitičnega psihoterapevta, ki odgovarja na vprašanja bralcev, prosila za pomoč. Pravi, da ima 12-letnega edinca, za katerega se zelo boji. Ves čas jo skrbi, da bi se mu kaj zgodilo in pogosto se sprašuje, ali je nesrečen, zakaj nima več prijateljev, ali bo ostal sam … “Vem, da imam težavo in da ga z vsem tem dušim, ampak si žal ne znam pomagati. Sama nimam nekega družabnega življenja, imam službo, ki od mene zahteva ogromno, tako da sem velikokrat pod stresom in vprašanja, s katerimi se konstantno obremenjujem v povezavi s sinom, vsekakor ne pripomorejo k izboljšanju situacije. Kaj lahko storim, da ne bom dušila otroka s svojimi strahovi?”

Na vedenje in čutenje vpliva podzavest

“Takšni uvidi, kot jih imate, niso samoumevni in so pomemben korak k reševanju,” pravi strokovnjak, ki ob tem žal priznava, da preproste rešitve za njeno težavo ni. “Naša podzavest je nam skrita in vpliva na naše vedenje in čutenje. Lahko vam ponudim nekaj misli o morebitnih vzrokih za čutenje, ampak to so zgolj ugibanja, saj vas ne poznam dovolj dobro. Možno je, da ste doživeli neko obliko separacijske tesnobe, ko je bil vaš sin mlajši, in te občutke prenašate tudi v sedanjost. Strah pred izgubo ali ločitvijo od sina bi lahko poglobil vašo potrebo po nadzoru in zaskrbljenost za njegovo blaginjo. Morda pa ste v preteklosti doživeli neko travmo ali izgubo, zaradi česar se bojite, da bi se podobno zgodilo vašemu sinu in bi izgubili še njega. Če ste v preteklosti občutili, da nimate nadzora nad pomembnimi vidiki svojega življenja, bi lahko to kompenzirali s povečano potrebo po kontroli nad sinovim življenjem. Kot ste omenili, nimate bogatega družabnega življenja. To lahko vodi v občutke osamljenosti in nerealne predstave o tem, kaj je “normalno” za vašega sina. Morda si želite, da bi sin imel boljše družabno življenje, kot ga imate vi. Možno je tudi, da se preveč identificirate s sinom in njegovo dobrobit dojemate kot odsev lastne vrednosti. To bi lahko vodilo v prekomerno zaskrbljenost in potrebo po zaščiti sina pred vsako možno nevarnostjo,” je še povedal.

Več o možnih razlogih za skrb in strah in kakšno vrsto terapije ji kot psihoterapevt svetuje, si lahko preberete na tej povezavi.

Če imate tudi vi kakšno vprašanje, ga lahko postavite TUKAJ.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
2,255
05.07.2024 ob 22:56
3,401
12.07.2024 ob 10:43
592
09.07.2024 ob 18:32
79,793
15.07.2024 ob 02:06
Preberi več

Več novic

New Report

Close