Strokovnjaki s področja zobozdravstva se po pisanju The Washington Post strinjajo, da je po umivanju zob pametno preskočiti izpiranje ust, da bi na zobeh ostalo čim več fluorida, kar zagotavlja dodatno zaščito pred kariesom.
Študija iz leta 1999, v kateri je sodelovalo več kot 2.800 britanskih najstnikov, starih 15 in 16 let, je pokazala, da so imeli tisti, ki so po ščetkanju usta splaknili s skodelico vode, v povprečju en gnil, manjkajoč ali plombiran zob več v primerjavi s tistimi, ki niso izpirali ust (štiri proti tri).
Zakaj je fluorid pomemben?
Fluorid je mineral, ki je naravno prisoten v številnih živilih in vodi ter pomaga preprečevati karies in remineralizira zobno sklenino.
Sklenina, zaščitna zunanja plast vašega zoba, vsak dan pridobiva in izgublja minerale. Minerale izgubite, ko kisline – nastale iz bakterij, zobnih oblog in sladkorjev v ustih – napadejo vašo sklenino. Minerale – kot so fluorid, kalcij in fosfat – pa dobite, ko zaužijete hrano in vodo, ki vsebujeta te minerale. Ta proces se imenuje remineralizacija. Zobna gniloba je posledica prevelike demineralizacije brez zadostne remineralizacije, pišejo na spletni strani klinike Cleveland Clinic.
Vas moti okus zobne kreme?
Tudi Miha Bobič, dr. dent. med., specialist ortodont z Zobozdravstvenega centra Babit, svojim pacientom, še zlasti tistim, ki imajo radi kislo hrano ali imajo občutljive zobe, priporoča uporabo zobne paste s fluoridi. A kaj storiti, če nas moti okus zobne paste? “Če je vrednost pH v ustih prenizek, zob izgublja minerale, ko se pH dvigne, gredo minerali nazaj. Fluoridi v pasti nadomestijo del izgubljenih mineralov in zob je tako bolj zaščiten pri nižjih pH-vrednostih v ustih, se pravi, da prenese višjo kislost. Usta lahko splaknemo z malo vode, če nas moti okus, ampak dlje, kot traja interakcija s kremo, več časa ima zob, da se remineralizira. Celo temeljito izpiranje ust po uporabi paste s fluoridom je za sklenino zob boljše kot neizpiranje ust po uporabi zobne kreme brez fluorida,” je razložil.
Brittany Seymour, tiskovna predstavnica Ameriškega zobozdravstvenega združenja (ADA) in izredna profesorica na Harvadu, pa pravi, da bo pomagalo že, če boste z izpiranjem počakali 20 minut. Druga možnost pa je uporaba ustne vodice, ki vsebuje fluorid.