Seks po 50: Zakaj je pomemben za zdravje in odnose

M. Ć., 11. september 2024
Ginekologija in porodništvo
Sgtarejši par v postelji se smehlja.
Foto: Profimedia

Po 50. letu se ženske pogosto soočajo z izzivi, kot so vaginalna suhost, inkontinenca in spremembe v spolnosti. Zbrali smo odgovore na najpogostejša vprašanja o zdravju po menopavzi ter s pomočjo ginekologinje pripravili praktične nasvete za ohranjanje spolnega zdravja v zrelih letih.

50 leta prinašajo številne spremembe v življenju ženske, ki vplivajo tako na splošno zdravje kot na spolno in ginekološko področje. Ker so nekatere teme še vedno tabu ali pa se o njih težko odkrito pogovarjamo, smo v tem intervjuju s strokovnjakinjo, dr. Katarino Jerman, dr. med., specialistko ginekologije, porodništva in spolne medicine, poiskali odgovore na vprašanja, ki jih morda še niste zastavili, a bi jih morali. Od pravilne preventive, ki vključuje redne obiske ginekologa, do nasvetov, kako ohraniti zdravo spolno življenje in zmanjšati tveganje za težave, kot sta inkontinenca in vaginalna suhost. Dr. Jerman nam je pomagala razumeti, kaj lahko ženske pričakujejo v obdobju menopavze in po njem ter kako najbolje poskrbeti za svoje zdravje in vitalnost.

Kako pogosto bi morala ženska obiskovati ginekologa po 50. letu?

Ženska po 50. letu starosti bi morala redno obiskovati ginekologa vsaj enkrat na tri leta, tudi če nima nobenih simptomov. V okviru preventivnega programa ZORA, namenjenega zgodnjemu odkrivanju predrakavih in rakavih sprememb na materničnem vratu, so ti redni pregledi ključnega pomena za pravočasno odkrivanje sprememb. Rak materničnega vratu običajno napreduje počasi, zato lahko traja več let, preden se predrakava oblika razvije v raka. Redni pregledi, vključno z odvzemom PAP brisa, ki se priporoča že od 20. leta dalje, omogočajo zgodnje odkrivanje in uspešno zdravljenje morebitnih nevarnih sprememb ter tako bistveno zmanjšujejo tveganje za razvoj raka.

Preventiva je ključna, saj lahko redni obiski pri ginekologu rešijo življenja tudi pri ženskah brez simptomov.

Kaj najpogosteje opažate kot izzive pri starejših ženskah v svoji ambulanti, zlasti glede ginekološkega zdravja? Katere težave so pogosto spregledane in na kaj jih je treba redno opozarjati, da ohranijo svoje zdravje in dobro počutje?

Pri starejših ženskah pogosto opažam, da se izogibajo ginekološkim pregledom, zlasti tiste, ki niso več spolno aktivne. Pregled jim je lahko neprijeten ali boleč, zato pridejo v ambulanto šele takrat, ko se pojavijo resnejše težave.

Čeprav se veliko govori in piše o težavah, kot so uhajanje urina in urogenitalna atrofija (suha, pekoča vaginalna sluznica in atrofija kože spolovila) v obdobju perimenopavze in menopavze, se pacientke pogosto nerade pogovarjajo o svojih težavah s spolnostjo in simptomi. Pogosto pozabljajo, da danes obstaja veliko rešitev za njihove težave, zato jih je treba pogosteje opozarjati, da se o njih pogovorijo s svojim zdravnikom.

Ženska z menopavznimi vročinskimi oblivi
Foto: Profimedia

Poleg zgoraj omenjenih aktivnosti, kaj še predlagate ženskam po menopavzi?

Poleg omenjenih aktivnosti priporočam ženskam po menopavzi tudi sodelovanje v državnem presejalnem programu DORA, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju raka na dojki. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je pomembno, da se ženske redno udeležujejo presejalnih pregledov. V program DORA so vključene ženske, stare od 50 do 69 let, ki so vsaki dve leti povabljene na mamografijo – rentgensko slikanje dojk. Namen programa je odkriti raka na dojki v zgodnji fazi, kar poveča možnosti za ozdravitev, omogoči manj obsežno zdravljenje in hitrejše okrevanje.

Ženske se v času menopavze (in tudi v predmenopavznem času) velikokrat soočajo z vaginalno suhostjo. Pa vendarle, kako lahko vemo, ali je vaginalna suhost ženske znak večje težave ali samo posledica menopavze?

Vaginalna suhost je kompleksen problem. Če je stalno prisotna, pogosto povzroča pekoč občutek med gibanjem, spolnimi odnosi ali celo v mirovanju, je običajno posledica menopavze. Če pa se suhost pojavlja le med spolnimi odnosi, je lahko znak težav v spolnosti, ki imajo lahko različne vzroke.

Zdravnik, ki se ukvarja s spolnimi motnjami, bo v takem primeru opravil biopsihosocialno anamnezo – celosten pristop, ki vključuje fizične, psihološke in socialne dejavnike – da bi našel izvor težave in pacientki pomagal z različnimi terapevtskimi pristopi olajšati simptome.

V primeru vaginalne suhosti med spolnimi odnosi je prvi korak pogosto uporaba lubrikantov. Kakšne vrste lubrikantov pa so najbolj primerni za ženske po menopavzi, ki občutijo suhost ali bolečino med spolnim odnosom?

Poleg posveta z zdravnikom, ki se ukvarja s težavami v spolnosti, priporočamo negovanje kože spolovila in sluznice nožnice s preparati, ki vsebujejo hialuronsko kislino. Prav tako je lahko zelo koristen silikonski lubrikant, kot je Uberlube, ki ne le olajša spolne odnose, temveč omogoča tudi brezskrbno športno aktivnost.

Pare tudi spodbujamo, da podaljšajo predigro. Študije so namreč pokazale, da ženska v menopavzi potrebuje v povprečju pet minut daljšo predigro za enako vaginalno navlaženost kot ženska v rodnem obdobju.

Kaj lahko ženska naredi, da ne živi v strahu, ali ima raka na materničnem vratu ali na katerem drugem ginekološkem področju?

  • Da bi se ženska izognila strahu pred rakom na materničnem vratu ali drugih ginekoloških področjih, je ključno, da skrbi za redne zdravstvene preglede in samopregledovanje.
  • Ženske naj redno obiskujejo osebnega ginekologa, ki bo opravil ginekološki pregled, PAP bris (vsaj na tri leta) in, če je treba, preventivni ginekološki ultrazvok. Čeprav ZZZS krije le kurativni ultrazvok v primeru težav, je redni pregled rodil zelo pomemben. Prav tako je za zgodnje odkrivanje raka dojk ključno redno mesečno samopregledovanje.
  • Ženska naj začne s samopregledovanjem dojk že v mladosti, da dobro spozna svoje dojke. Do menopavze je priporočljivo, da se samopregled opravi vsak deseti dan po začetku menstruacije, kasneje pa na izbrani dan v mesecu. Pri samopregledovanju je treba skrbno pregledati in pretipati obe dojki ter biti pozoren na zatrdline, spremembe v velikosti, obliki ali barvi kože dojk, uvlečenost bradavice, izcedek iz nje ali zatrdline pod pazduho. Ob zaznavi sprememb je pomembno, da se ženska čim prej posvetuje z izbranim zdravnikom.

Ali obstajajo vaje, ki jih lahko ženske izvajajo za izboljšanje zdravja medeničnega dna in preprečevanje inkontinence?

Ginekolog Arnold Kegel je leta 1948 prvič predstavil Keglove vaje kot alternativo invazivnim posegom za zdravljenje inkontinence (uhajanje urina, zlasti pri stresni urinski inkontinenci, kjer urin uhaja ob kihanju, kašljanju ali med telesno aktivnostjo, pa tudi pri uhajanju blata) in prolapsa (spusta) medeničnih organov. Keglove vaje temeljijo na ponavljajočem krčenju mišic medeničnega dna skozi dan.

Čeprav se Keglove vaje prenašajo iz roda v rod in ostajajo del učnih programov fizioterapevtov, je čas pokazal, da morda niso vedno enoznačna rešitev za težave, ki jih naslavljajo. Vaje so pogosto predpisane “na slepo” – kot univerzalen recept za vse s podobnimi simptomi.

Na trgu je veliko pripomočkov, ki lahko pomagajo pri natančnejšem izvajanju vaj za mišice medeničnega dna. Kar 40 odstotkov žensk ima težave pri izvajanju teh vaj iz več razlogov: vaj ne izvajajo redno, ne vedo, ali stiskajo prave mišice, uporabljajo napačne mišice ali pa izvajajo vedno enake vaje. Naprednejši pripomočki z biofeedbackom pomagajo pri pravilnem in rednem izvajanju vaj ter motivirajo k dosledni vadbi.

Krepitev mišic medeničnega dna je temeljna preventiva pred uhajanjem urina, zlasti pri stresni urinski inkontinenci, preprečuje spust medeničnih organov (maternice in sten nožnice) ter izboljšuje občutke med spolnimi odnosi.

Kako lahko ženska po 50. letu zmanjša tveganje za pogoste okužbe sečil in vaginalne okužbe?

V menopavzi so ponavljajoče se okužbe sečil pogoste, kljub zadostnemu pitju tekočin. To je posledica stanjšane sluznice v sečnici, ki ne nudi več dobre zaščite pred vdorom bakterij iz zunanjosti. V takih primerih so lahko v pomoč lokalni pripravki s hormonom estrogenom, ki se uporabljajo v obliki vaginalet ali krem. Tudi vaginalna vnetja so v menopavzi pogosta, saj je ravnovesje vaginalne flore povezano s hormonskim ravnovesjem, stanjem imunskega sistema in stanjšano sluznico. Za zmanjšanje tveganja okužb se priporoča uporaba ustreznih lokalnih pripravkov in skrb za splošno žensko zdravje imunskega sistema.

Foto: Profimedia

Ali obstajajo znaki ali simptomi, ki bi jih morala ženska takoj sporočiti zdravniku, tudi če se zdijo manj pomembni?

Ženske v menopavzi naj se čim prej obrnejo na izbranega ginekologa ob pojavu uhajanja urina (po izključitvi uroinfekta pri osebnem zdravniku) ali ob pekočem občutku v predelu spolovila, saj za te težave obstajajo rešitve. Nujno je obiskati zdravnika tudi v primeru krvavitve ali rjavega izcedka, ki se pojavi več kot eno leto po zadnji menstruaciji, ali ob prisotnosti rane na spolovilu, ki se ne zaceli v enem mesecu.

Če zatipajo ali opazijo spremembo na dojkah, naj se ženske takoj obrnejo na izbranega osebnega zdravnika ali ginekologa.

Kako pomembna je spolna aktivnost za ohranjanje zdravja nožnice in splošnega zdravja?

Rezultati več študij so pokazali, da ohranjanje spolne aktivnosti pozitivno vpliva na zdravje v starosti – zmanjšuje tveganje za kardiovaskularna obolenja in demenco, izboljšuje počutje ter krepi imunski sistem. Redna spolna aktivnost pomaga ohranjati nožnico vlažno in ohranja njeno normalno funkcijo, hkrati pa prispeva h krepitvi mišic medeničnega dna, kar je pomembno za splošno zdravje žensk.

Kako lahko ženske po menopavzi ohranijo zdrav libido?

Libido po menopavzi je odvisen od številnih dejavnikov, kot so psihično počutje, stres in kakovost partnerskega odnosa. Sodobni življenjski slog, stres na delovnem mestu in utrujenost lahko znižajo spolno željo. Redno obvladovanje stresa, čustvena podpora partnerja in ohranjanje odprte komunikacije so ključni za ohranjanje zdravega libida.

Poleg tega lahko menopavza prinese fizične spremembe, kot sta vaginalna suhost in bolečina med spolnimi odnosi. Zdravljenje teh težav, vključno z uporabo lubrikantov in ustrezne nege, je prav tako pomembno za izboljšanje spolnega življenja. S pravim pristopom in podporo je mogoče ohraniti zadovoljstvo in libido tudi po menopavzi.

Kako lahko ženska izboljša komunikacijo s partnerjem o spremembah v njenem spolnem zdravju in potrebah?

  • Odprta in iskrena komunikacija o spremembah v spolnem zdravju je ključna za ohranjanje močnega partnerstva. Pomembno je, da se pogovor začne na način, ki spodbuja razumevanje in podporo. Priznajte, da je spolnost občutljiva tema, in izpostavite, da so vaše potrebe in občutki del normalnih sprememb, ki jih doživljate. Poskusite pojasniti svoja čustva in fizične spremembe brez krivde ali obtoževanja.
  • Pogovor naj bo osredotočen na rešitve in ne na težave, tako da skupaj najdeta načine za ohranitev zadovoljstva v vajinem odnosu. Če se zdi, da komunikacija ne teče gladko, razmislite o strokovni podpori, kot je posvet s terapevtom, ki lahko pomaga pri izboljšanju pogovora o spolnem zdravju in vzajemnih potrebah.
  • Pomembno je, da se zavedate, da je odprta komunikacija temelj trdnega partnerstva, še posebej ko gre za občutljive teme, kot so spolne spremembe.

Kako lahko ženska prepozna znake vaginalne atrofije in kako se lahko to stanje zdravi?

Znake vaginalne atrofije ženske pogosto zamenjajo za simptome glivičnega vnetja, kar lahko vodi do napačne diagnoze in zdravljenja. Pogosta težava je, da zaradi zmede posegajo po pripravkih proti glivičnim okužbam, kar lahko stanje še poslabša. Glavni znaki vaginalne atrofije vključujejo suho in pekočo vaginalno sluznico, pogosto tudi občutek draženja. Za natančno diagnozo je ključnega pomena ginekološki pregled. Zdravljenje je usmerjeno v lajšanje simptomov in vključuje redno nego z vlažilnimi kremami, ki vsebujejo hialuronsko kislino, ter uporabo kakovostnega silikonskega lubrikanta, kot je Uberlube, zlasti med športno aktivnostjo in spolnimi odnosi. Prav tako je pomembna izbira primernega intimnega mila, ki je posebej oblikovano za obdobje menopavze, saj takšni izdelki ne izsušujejo sluznice in kože spolovila ter tako pomagajo ohranjati naravno ravnovesje vlage.

Kako pomemben je vnos kalcija in vitamina D za zdravje kosti in ginekološko zdravje po menopavzi?

Uživanje prehrane, ki vključuje kalcij in vitamin D omogoča, da v menopavzi ohranimo moč in gostoto kosti ter preprečimo osteoporozo. Kalcij upočasni proces izgubljanja kostnine, do katerega pride v menopavzi zaradi zmanjšanja količine estrogenov in staranja. Vitamin D je potreben za absorpcijo in izkoriščanje kalcija v telesu ter za vgrajevanje kalcija v kosti. Skupaj s kalcijem ohranja zdrave kosti. Na območju Slovenije lahko dnevne potrebe po vitaminu D med pomladjo in jesenjo pokrijemo že s 15-minutnim zmernim izpostavljanjem soncu. Med jesenjo in pomladjo pa sončna svetloba ni dovolj močna za proizvodnjo vitamina D, zato je ustrezno količino tega vitamina treba zaužiti s hrano. Ker pa je vitamin D prisoten le v redkih živilih, ga zato težko dovolj zaužijemo s hrano. Za ženske v meni, ki se zadržujejo v pretežno zaprtih prostorih, se skozi celo leto priporoča dopolnjevanje prehrane s prehranskimi dopolnili, ki vsebujejo 10 mikrogramov vitamina D.

Kakšne so možnosti zdravljenja za urinsko inkontinenco, povezano z menopavzo in ali / kako jo lahko ženska prepreči?

Inkontinenca je težava, ki prizadene mnoge ženske, vendar je pogosto težko priznati in se o njej pogovarjati. Pogosto vlada napačno prepričanje, da je urinska inkontinenca naraven del staranja, kar pa ni nujno res.

Obstajata dve glavni vrsti urinske inkontinence:

  • stresna urinska inkontinenca (SUI), pri kateri pride do uhajanja urina ob povečanem intraabdominalnem tlaku, na primer pri kašljanju, kihanju, teku, smejanju ali skakanju;
  • urgentna urinska inkontinenca (UUI) pa se pojavi, ko je uhajanje urina povezano z nenadnim občutkom nuje, ki lahko nastane ob začetku slačenja hlač, vstavljanju ključa v vrata ali zvoku tekoče vode.

SUI in UUI se lahko pojavljata skupaj, kar imenujemo mešana urinska inkontinenca.

Preventiva za stresno (SUI) in urgentno urinsko inkontinenco (UUI) vključuje redno izvajanje vaj za krepitev mišic medeničnega dna ter vzdrževanje rednega uriniranja v razmiku 3-4 ur. Te vaje so priporočljive že pred porodom in še posebej po njem, saj učinkovito preprečujejo težave, kot so uhajanje urina, prolaps maternice in povešanje vaginalnih sten.

Poleg tradicionalnih vaj so na voljo tudi tehnološki pripomočki, ki omogočajo lažje in učinkovitejše izvajanje Keglovih vaj. S pomočjo aplikacij lahko spremljate svoj napredek v realnem času in vadbo prilagodite svojim potrebam. Ti pripomočki ne samo spodbujajo redno vadbo, ampak omogočajo tudi interaktiven in zabaven pristop h krepitvi mišic medeničnega dna, kar pripomore k izboljšanju splošnega počutja in kakovosti življenja. Primer lahko vidite TUKAJ!

Terapija za UUI pogosto vključuje trening mehurja ali medikamentozno zdravljenje.

Povezave med menopavzo in inkontinenco niso popolnoma raziskane, vendar nedavna longitudinalna študija kaže, da so povečanje telesne teže, anksioznost, diabetes in zniževanje ravni estradiola povezani s pogostejšim uhajanjem urina. Pomembno je upoštevati tudi življenjski slog, saj je povezan s temi težavami. Povečan indeks telesne mase, stres in anksioznost sta povezana z razvojem inkontinence, vendar je potrebno vsak primer obravnavati individualno.

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,574
24.11.2024 ob 23:37
263
24.11.2024 ob 22:46
1,613
18.09.2024 ob 18:07
850
06.11.2024 ob 18:36
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close