Se srečujete s težavo suhih, pekočih in utrujenih oči?

pomlad na travniku in s tem povezane alergije

Učinkovita pomoč pri vseh težavah z očmi so kapljice za oči, ki nadomeščajo naravni solzni film in oči enakomerno vlažijo.

Sodoben način življenja, stresno življenje na delovnem mestu in doma se izkazuje tudi na očeh. Težave, kot so utrujene, pekoče, suhe in razdražljive oči, občuti vedno več ljudi. Poleg različnih okoljskih vplivov, prekomernega dela za računalnikom, vpliva klimatskih naprav in podobno, težave z očmi sprožajo tudi nekatera bolezenska stanja, uporaba določenih zdravil, hormonske spremembe pri ženskah in starost. Naše oči so zelo občutljive, zato potrebujejo posebno skrb in nego. Statistika pravi, da ima vsak tretji človek takšne ali drugačne težave z vidom, sami pa lahko vse skupaj še poslabšamo. Kako torej pomagati utrujenim, pekočim in suhim očem?

Poznate Voglove kapljice za oči s smetliko?
Kdaj si lahko z njimi pomagamo, ali so uporabne pri alergijah, vnetih očeh, jih lahko uporabljamo sočasno z drugimi pripravki ali zdravili – to so le nekatere od tem, o katerih smo govorili v javni tribuni.

Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov o skrbi za oči iz javne tribune o težavah suhih, pekočih in utrujenih očeh, katere gost je bil g. Robert Terčelj, ki z ekipo Farmedice podpira uporabo zdravil rastlinskega izvora.

oci
V: »Kaj je najbolje narediti v primeru ječmena na očesu. Spiranje s kamilicami?«

O: »Pri ječmenu se predvsem čim manj z rokami dotikamo očesa. Nekateri imajo res dobre izkušnje z izpiranjem s kamilicami, lahko tudi s smetliko (govoriva o uporabi čajev), lahko tudi z uporabo sterilnih gaz, namočenih v tak čaj, položite na vneto veko za nekaj minut večkrat dnevno. Segrevanje veke je ravno tako dobrodošlo, v nekaterih primerih se ječmen odpre oz. uplahne. 
Z uporabo naših, t.j. Voglovih kapljic boste ravno tako koristili – vsebujejo smetliko in Na hialuronat, kar bo dobro za izpiranje in vlaženje očesa pri ječmenu.«

V: »Je to alergija na cvetni prah? Ponavadi se mi spomladi to pojavi, oči srbijo in solzijo, so rdeče …«

O: »Opisujete tipične znake za alergijo, ki so sicer lahko značilni tudi za virusno okužbo, vendar pri izrazitejšem solzenju in če se vam sočasno pojavlja npr. tudi kihanje, smrkajoč nos – in ker to sovpada s pomladanskim delom leto, gre verjetno za alergijski odziv. 
Voglove kapljice nimajo sicer izrazitih protialergijskih učinkovin, bodo pa kljub vsemu dobrodošle. Večkrat dnevno jih nakapajte v vsako oko (npr. 5x dnevno v vsako oko), to bo nekoliko umirilo neprijetne občutek in dodatno izpiralo alergene. So v priročnem vsebniku, ki gre v vsako torbico in zadošča za 30 terapevtskih dni. Ni potrebno porabiti takoj vseh po odprtju, temveč so uporabne še šest mesecev po prvi uporabi. 
Nekaj več informacij o Voglovih kapljicah, tudi mnenja uporabnikov, boste našli tu.«

V: »Pozdravljeni, mene pa zanima, če jih lahko uporabljam med nošenjem leč, saj me leče izredno motijo, čutim robove leč, imam glavobole, neprijeten občutek na očesu, …?«

O: »Voglove kapljice s smetliko lahko uporabljate tudi med nošenjem leč. Težje pridejo sicer pod lečo, ko je ta vstavljena, vendar to ne moti in je učinek zaznaven. Ne vsebujejo konzervansov. 
Tukaj boste našli več informacij o kapljicah in še nekaj o razlogih za npr. občutek suhih oči zjutraj.«

V: »Jaz sicer že uporabljam vaše kapljice, a me vedno bega, ker ne vem koliko časa jih lahko uporabljam od odprtja? 
Pa še nekaj, je kakšna razlika ali jih imam po odprtju v hladilniku ali npr. v kopalnici?«

O: »Od odprtja dalje jih lahko uporabljate še 6 mesecev oz. najmanj do roka, ki je naveden na embalaži. Razlog tej obstojnosti brez konzervansov je v posebnem filtru, ki preprečuje vdor mikroorganizmov in ohranja tekočino v vsebniku sterilno. 
Kapljice ni potrebne shranjevati v hladilniku. Naj bodo na sobni temperaturi, v omarici – in predvsem – naj vam še naprej dobro služijo :)«

oci utrujene

V: »Pri meni je pa tako, da ponavadi ko zaključim delo in se odpravim ven na zrak in svetlobo, se mi kar usujejo solze … Kaj bi to bilo?«

O: »Kot opisujete gre bolj za normalno reakcijo očesa na spremembo vlažnosti in temperature zraka ter jakosti svetlobe. Oko skuša kompenzirati te spremembe z dodatnim solzenjem. Lahko so vaše oči tudi sicer že bolj suhe, t.j. ne proizvajajo dovolj solzne tekočine, kar se v primeru takega impulza (sprememba okolja) kaže v dodatnem solzenju. Večja količina solz ne pomeni vedno tudi manj suhih oči, saj je solzna tekočina pri suhih očeh lahko spremenjene sestave, imamo preveč vodnega dela in premalo maščob oz. mucinskega sloja, s katerim se solze bolje oprimejo očesa. Če se ne morejo, jih oko proizvaja še več, kar pa ne rešuje problema. 
Poglejte si intervju z dr.Rahne, saj pove veliko uporabnega.«

V: »Sama nosim leče, sicer jih normalno prenašam, ampak ob koncu dneva je ponavadi že kar problem, oči utrujene, rdeče. Je varna uporaba teh kapljic ob nošenju leč?«

O: »Uporaba Voglovih kapljic za oči je varna pri nošenju leč. Leč ob uporabi ni potrebno odstranjevati iz očesa, seveda s tem ne pridejo tako učinkovito pod lečo, je pa to vseeno praktično. Ne vsebujejo konzervansov in oko prijetno vlažijo. 
Več o kapljicah lahko preberete tukaj. 
Niso edine, so pa vsekakor zelo priljubljene in veliko ljudi si z njimi pri takih težavah pomaga.«

V: »Pred časom sem imela konjuktivitis. Ali so te kapljice primerno za blaženje nelagodnega občutka poleg antibiotičnih kapljic?

O: »Samega vnetja, t.j. konjuktivitisa ne zdravijo, so pa lahko zelo uporaben pripomoček, ko pride do tega. Oko prijetno vlažijo, nekaj primakne tudi vsebovana smetlika, predvsem je manj občutka draženja in srbenja. Če uporabljate antibiotične kapljice, si najprej kanite v oko Voglove kapljice in čez čas še antibiotične. Obratno bi povzročilo, da si po nepotrebne izperete antibiotik iz oči. Pomembno je torej zaporedje.«

V: »Se sme uporabljat razne kapljici pri sivi mreni?«

O: »Sme, ne motijo vida in po tem, ko si jih kanete v oko, lahko normalno gledate. Mnogi jih uporabljajo kot vlažilne kapljice po odstranitvi sive mrene.«

V: »Zaradi koprivnice že nekaj let pijem antihistaminike. Ali mislite, da je to vzrok, ker se zjutraj zbudim s čisto “suhimi” očmi? Čez dan ta težava izgine, še posebej, ko se osvežim in umijem z vodo. Nekje sem brala, da antihistaminiki zelo izsušijo sluznico.«

O: »Drži, antihistaminiki lahko povzročijo tudi suhost oči. Zbujanje zjutraj s suhimi očmi je kar značilen simptom. Med spanjem ne mežikamo, oko se ne vlaži dovolj. Nekaj več o tem tu.«

V: »Mojega sina večkrat pečejo oči, vendar ne kaže da bi imel vnetje. Ali je to primerno tudi za otroke mlajše od 10 let?«

O: »Voglove kapljice s smetliko lahko uporabljajo otroci od 3. leta starosti dalje, torej bodo primerne tudi zanj. 
Več o kapljicah lahko preberete Kapljice za oči.
Vendarle – če ga pogosto pečejo oči, skušajte odkriti razloge za to. Ni običajno, da bi se to pojavljalo tako pogosto. Morda je veliko pred ekranom ali pa gre za druge vplive. Če se stanje ne bo popravilo le stopita do okulista. 
Več nasvetov in opisov boste lahko prebrali tudi v prispevkih Naravno navlažiti suhe oči in Razlogi za težave s suhimi očmi zjutraj.«

oci obloge

Učinkovita pomoč pri vseh omenjenih težavah so kapljice za oči, ki nadomeščajo naravni solzni film in oči enakomerno vlažijo. Kapljice za oči (imenovane tudi umetne solze ali sredstvo za vlaženje) pa niso vedno brez neželenih učinkov, zato je pri izbiri potrebno paziti predvsem na to, da ne vsebujejo konzervansov, saj ti lahko sprožajo alergije in delujejo kontraproduktivno, s tem ko slabo vlaženje še okrepijo. Pazite tudi na to, da kapljice za oči vsebujejo pH vrednost, ki je očem prijazna in na to, kako dolgo po uporabi oči ostanejo vlažne.

Gost javne tribune Robert Terčelj-Schweizer je direktor in odgovorna oseba za zdravila pri družbi Farmedica, ki se v celoti posveča zdravljenju z uradnimi zdravili rastlinskega izvora.

Več novic

New Report

Close