Se Slovenci poročamo prehitro?

Tjaša Ravnikar, 22. september 2023
Življenjski slog
poroka, par, mož in žena
Foto: Profimedia

Prehitro ne, zagotovo pa z napačnimi pričakovanji in kupom neuporabnih iluzij.

Poroka je po večini danes v ljudeh zgolj miselni konstrukt, ki ne upošteva vseh možnih scenarijev in pripravljenosti vlaganja energije, da se odvije točno tisti, ki bi si ga želeli.

Veliko se moramo še naučiti o svojem umu in načinu razmišljanja. V razmislek lahko ponudim vprašanje: zakaj definiramo poroko kot dobro in ločitev kot slabo? Zakaj še vedno edine priprave na poroko potekajo pri cerkvenih predstavnikih, ki nimajo nikakršnega okusa posvetnega življenja oziroma ga vsaj naj ne bi imeli? 

In tudi ponujam dve umološki ideji: ena je, da bi se morali poročati šele, ko bomo dovolj zreli za prirejanje zabav ob morebitni ločitvi; druga pa, da si lahko (v kolikor imamo izjemno željo po poroki) priredimo tudi ne-poroko.

Ne-poroka

Ne-poroka je bila rešitev, ki smo jo dorekli za par, ki se ni uspel zediniti na to temo. Torej, ne-poroka poteka popolnoma enako kot poroka, s to razliko, da jo lahko ponavljate poljubno pogosto in da vas poroči vam ljuba oseba, ki jo skupaj izbereta. Ima kdo glede tega kakšen zadržek? Menite, da je ne-poroka manj “resnična” in iskrena? Mislim, da bi lahko vsaj tri dni razlagala o njenih prednostih s “psihološkega” vidika.

Vse v življenju je stvar prepričanja, miselne naravnanosti in miselnih konstruktov, ki smo jih osvojili in utrdili skozi čas. Če smo sposobni dojemati ločitev kot slabo, smo jo tudi, kot dobro ali nevtralno. Vse je stvar miselnega okvirja in to je moje delo. Trenirati človeški um, da poljubno in po potrebi širi in menja miselne okvirje. Zakaj bi to hoteli?

Pred vas postavim dve škatli in rečem, da izberite in odprite zgolj eno. Pri tem vedite, da je v tej nekaj dobrega, lepega, koristnega in prijetnega, kar bo skočilo in se naselilo v vas, v oni nekaj grdega, slabega, škodljivega in bolečega. Katero boste odprli?

Enako je z vsemi odločitvami, ki jih v življenju sprejemamo in premike, ki jih posledično delamo. Včasih pa je vse, kar potrebujemo, nekdo, ki nam bo dešifriral formule, jih pomagal preslikati na našo situacijo, nam pomagal sestaviti optimalno strategijo in nam zagotovil, da zmoremo. Ker je to pač res.

Serija člankov o ženski je uvod na PREMIERNO PREDAVANJE IN INTERAKTIVNO DELAVNICO ZA ŽENSKE, ki bo potekala 19.10.2023 ob 17:30 uri v Hotelu Radisson Blu v Ljubljani. Prijava je možna na tej povezavi.

Ste kdaj pomislile, da se prava transformacija začne v mislih? Vaša pot se začne in konča v območju vašega uma, in zato je ključnega pomena, da mu namenite vso pozornost in nego. Ali ste se kdaj počutile izgubljene, neodločne ali preobremenjene z nešteto mislimi? Naša edinstvena Medicina Misli vam ponuja jasna navodila in konkretne korake, da boste našle svojo pot. Naučile se boste, kako uravnotežiti um in srce, kako prepoznati svoje resnične želje in kako se soočiti s svojimi strahovi.

Avtor
Piše

Tjaša Ravnikar

Mag. Tjaša Ravnikar je predavateljica in avtorica zbirke Umologi. Izobražuje in organizira tečaje, predavanja in delavnice. Je ustanoviteljica Umologije®, RTT terapevtka ter mediatorka na Okrožnem sodišču v Ljubljani in CSD-jih po Sloveniji. Deluje na področju medicine misli in je pobudnica novih pristopov v duševnem zdravju in osebnostnem razvoju, otrok, mladih in odraslih.
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,724
19.11.2024 ob 15:38
399
19.11.2024 ob 15:13
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close