Rokopis vsakega od nas je nekaj posebnega, saj odseva edinstvenost naše osebnosti. Pri pisanju na računalnik smo res učinkovitejši, a v določenih situacijah je prav, da izberemo pisanje z roko.
Nova raziskava je namreč pokazala, da ročno zapisovanje novih informacij pomaga možganom, da si stvari zapomnijo bolj učinkovito kot če bi jih vtipkali na napravo, kar je v nasprotju s splošno povezanostjo digitalizacije z napredkom.
“Vzorci povezljivosti možganov pri rokopisu veliko bolj zapleteni kot pri pisanju s tipkovnico,” je povedala Audrey van der Meer z norveške univerze za znanost in tehnologijo in soavtorica študije, objavljene v strokovni reviji Frontiers in Psychology.
“Tako obsežna aktivnost povezovanja v možganih je znana kot ključna za oblikovanje spomina in kodiranje novih informacij in je zato koristna za učenje,” je pojasnila van der Meer.
V študiji, objavljeni v objavljene v strokovni reviji Frontiers in Psychology, še piše, da pisalo in papir, pa tudi šolske table, v šolah in na univerzah po svetu vse bolj nadomeščajo zasloni, kar bi lahko negativno vplivalo na učenje.
Znanstveniki pozivajo, naj bodo otroci “izpostavljeni dejavnosti pisanja z roko v šoli, da zagotovijo možganom optimalne pogoje za učenje.”