Miti o koži, 1. del. So dražji izdelki za nego kože boljši? Bo pitje zadostne količine vode izboljšalo videz kože? Ali ščemenje res pomeni, da izdelek deluje? Nina G. Krajnc, med. spec. kozmetične terapije, soustanoviteljica in predavateljica Aikon Akademije, o najbolj razširjenih mitih o našem največjem organu.
V javnosti kroži ogromno napačnih informacij
Sam sem dovolj usposobljen, da ocenim, kakšen tip kože imam?
Če vemo, kakšne karakteristike pritičejo določenemu tipu kože, lahko tip kože sami ocenimo. Koža je zelo dinamičen organ, ki se vseskozi spreminja ter odziva na notranje in zunanje dejavnike. Zato je pogled na kožo izključno čez tip kože omejen. Če želimo bolj natančno opredeliti kožo, moramo pri tem upoštevati tako tip kože, njeno stanje kot tudi pridružene problematike. Natančna ocena kože samo z vizualno oceno ni mogoča.
Če začutim ščemenje, pomeni, da izdelek deluje.
Samo ščemenje še ne pomeni, da izdelek deluje. Ščemenje kože naznanja neko dogajanje v koži. Običajno gre za senzorno draženje kože ob prodiranju določenih učinkovin, kot so peptidi, kisline in retinoidi v kožo in je kljub neprijetnim senzornim učinkom nenevarno. Kisline in retinoidi so splošni kontaktni alergeni, kar pomeni, da kožo lahko ob uporabi nadražijo, pojavi se blago luščenje in rdečica, kar je pri izdelkih s tovrstno sestavo in učinkovito koncentracijo aktivov pričakovano in celo željeno. Ščemenje se lahko pojavi tudi ob uporabi izdelkov z nižjo ali višjo vrednostjo pH , kot je vrednost pH kože, saj je takšno okolje za kožo neugodno. Včasih pa je ščemenje lahko izraz kontaktne alergijske reakcije in če se ob ščemenju pojavijo še drugi znaki, kot sta močna rdečica in oteklina, z uporabo izdelka prenehamo in se posvetujemo z zdravnikom. Ali se bo pojavilo na koži ščemenje, je odvisno tudi od kože same. Zelo reaktiven tip kože občuti ščemenje že vsakokratni uporabi najbolj blagih in nereaktivnih kozmetičnih izdelkov, saj se koža enostavno na tak način odziva.
Dražji izdelki so boljši in bolj učinkoviti.
Ceno izdelka določa veliko dejavnikov od sestavin, dizajna in tudi od tega, kako je sestavljena prodajna veriga. Pomembno je, kdo formulira izdelke, koliko znanja ima formulatorska ekipa in ali se redno izobražuje, so za izdelek potrebne predhodne študije in ali so te narejene na eni osebi ali na več osebah, ima izdelek narejene nadstandardne teste kakovosti, so sestavine v učinkovitih koncentracijah, patentirane, delujejo na površini ali prodirajo globlje. Vsa ta in še druga vprašanja vplivajo na to, kako visoka bo cena izdelka. Nenazadnje pa je dojemanje cene odvisno tudi od nas, kaj je za nas drago ali ne.
Načeloma višja cena načeloma pomeni, da je izdelek bolj kakovosten, ni pa pravilo – izdelek je lahko nekakovosten in neustrezen, a ima vseeno visoko ceno. Kozmetična industrija je slabo regulirana, na splošno primanjkuje različnih standardov. Kljub vsemu EU-regulativa gledano v svetovnem merilu še najstrožje regulira kozmetični izdelek. To pomeni, da so kozmetični izdelki, ki so v prometu na evropskem tržišču, varni za potrošnika.
Dobre učinkovine so tudi drage.
Drage učinkovine so običajno eksotične narave, npr. rastejo samo na določenem geografskem območju ali pa na težko dostopnih predelih. Lahko gre za zahteven postopek pridobivanja, so tehnološko inovativne ali patentirane sestavine. V vseh primerih gre za količinsko omejene sestavine, kar jim vrtoglavo dviguje ceno.
Že samo pitje vode bo odpravilo težave s kožo.
Pitje vode je ključno za preživetje človeka, vendar na samo kožo in njene problematike bistveno ne vpliva. Bolj kot popita voda na kožo in njeno stanje vpliva prehrana. Koža ima za vlaženje lasten mehanizem, neodvisen od popite vode.