Od leta 2012 do leta 2021 se je število primerov zastrupitve z melatoninom povečalo za 530 odstotkov, je razvidno iz študije Centra za nadzor in preprečevanje bolezni. Največje letno povečanje je bilo med letoma 2019 in 2020, ko se je število prijav povečalo za 38 odstotkov, za kar je verjetno vzrok pandemija COVID-19.
Melatonin je hormon, ki lahko pomaga uravnavati spanje. Proizvaja in prodaja se tudi kot prehransko dopolnilo v obliki tablet ali tekočine.
Večina poročil o zastrupitvah je posledica nenamernega zaužitja dodatka z melatoninom. Manj kot 6 % zaužitij je bilo namernih, kar pomeni, da so melatonin otrokom dajali starši ali pa so ga starejši otroci namenoma zaužili preveč.
“To je lahko povezano z večjo dostopnostjo melatonina med pandemijo, saj so otroci zaradi odredb o karantenah in samoizolacij in ob zaprtju šol veča časa preživeli doma,” je navedeno v poročilu Centra za nadzor in preprečevanje bolezni.” Poleg tega so poročila o vse večjih motnjah spanja med pandemijo morda povzročila večjo dostopnost dodatkov melatonina.”
Raziskava, v kateri so sodelovali večinoma prebivalci ZDA, je pokazala, da je bila zaskrbljenost zaradi COVID-19 stalen napovedni dejavnik nespečnosti.
Centri za nadzor zastrupitev so v desetih letih skupaj prejeli več kot 260.000 prijav otrok, ki so zaužili melatonin. Večini otrok ni bilo treba v bolnišnico, vendar jih je bilo več kot 4.000 hospitaliziranih, število primerov, ki so zahtevali hospitalizacijo, pa se je v obdobju študije povečalo.
Pet otrok je bilo priključenih na respirator, dva od teh otrok, stara 3 mesece in 13 mesecev, sta umrla.
“Povsem predvidljivo je, da se bo, ko bo zdravilo postalo bolj dostopno in na voljo doma, pojavilo več zastrupitev,” je dejal Dr. Kevin Osterhoudt, medicinski direktor centra za nadzor zastrupitev v otroški bolnišnici v Filadelfiji.
Dr. George Wang, zdravnik pediatrične urgentne medicine v otroški bolnišnici v Koloradu, meni, da je težava v tem, ker so prehranski dodatki v obliki gumijastih bonbonov še posebej privlačni za male otroke, posebnih varovanj pri odpiranju pa embalaže nimajo.
Simptomi zaužitja melatonina pri otrocih
Osterhoudt je dejal, da so v njegovi bolnišnici zaznali “velik porast zaužitja melatonina in izpostavljenosti melatoninu”, zato je poročilo CDC “potrdilo, kar smo menili, da smo videli ob postelji”.
Po njegovih besedah je bila večina klicev v centre za zastrupitve zaradi melatonina verjetno previdnostnih, saj 83 odstotkov otrok v študiji ni imelo nobenih simptomov. Dodal je, da so tudi pri hospitaliziranih bolnikih simptomi običajno blagi.
“Najbolj pogost simptom je zaspanost, pojavita se lahko tudi glavobol in nemir. Veliko ljudi je poročalo tudi o bolečinah v želodcu, slabosti in driski”, je dejal Osterhoudt.
V hujših primerih pa lahko otroci padejo v komo in prenehajo pravilno dihati.
Strokovnjaki so povedali, da je običajno potreben velik odmerek melatonina, da bi povzročil te resne učinke.
Verjetno je kriv občutek, da so prehranska dopolnila z melatoninom, ki vsebujejo sintetično različico hormona, ki ga telo proizvaja naravno, varnejša od zdravil na recept. Kljub temu, da gre za dodatek brez recepta, še ne pomeni, da izdelek ni škodljiv. Pri uporabi prehranskih dopolnil je potreba kritična presoja.