Po poročanju portala Everyday Health se s prhljajem spopada več kot 50 odstotkov odrasle populacije. Nekoliko pogostejši je pri moških kot pri ženskah, še kažejo raziskave, najverjetneje zaradi moških hormonov, ki bolj intenzivno kot ženski hormoni spodbujajo izločanje žlez lojnic.
Kaj je krivo za nastanek prhljaja?
Nastanek prhljaja je namreč povezan prav s preveliko aktivnostjo žlez lojnic; na intenzivnejšo proizvodnjo loja pa lahko vpliva več dejavnikov – tako individualnih kot okoljskih. Vse več študij pa prhljaj povezuje tudi z glivami kvasovkami iz rodu Malassezia, predvsem z glivo Malassezio Furfur. Le-ta je sicer naravno prisotna na lasišču, a če se začne zaradi preveč izločenega loja prekomerno razmnoževati, privede do nastanka prhljaja.
Hormonske spremembe
Strokovnjaki nastanek prhljaja povezujejo s hormoni in hormonskimi spremembami. Kot že omenjeno, najverjetneje na povečano izločanje loja vplivajo moški hormoni, pa tudi hormonska nihanja oziroma spremembe. Tako se prhljaj običajno pojavi v adolescenci (v nekaterih redkih primerih sicer tudi prej), nekje po 50. letu pa se začnejo težave umirjati.
Suh in onesnažen zrak
Prhljaj je povezan tudi s suhim zrakom v prostorih, ki je posledica ogrevanja, zato se težave z lasiščem običajno nekoliko poslabšajo ravno v jesenskem in zimskem času. Zaradi ogrevanja je zrak v naših domovih bolj suh, posledično je tudi koža telesa in lasišča bolj izsušena, na laseh pa se pojavlja še več prhljaja kot sicer. Podobno kot suh zrak na poslabšanje prhljaja vpliva tudi onesnažen zrak.
Stres
Stres vpliva na delovanje naših hormonov, hormonske spremembe pa, kot že omenjeno, hodijo z roko v roki s prhljajem. Zato mnogi, ki se spopadajo z nadležnim prhljajem, opažajo, da se jim v stresnih obdobjih težave poslabšajo, v manj stresnih delih leta, na primer poleti in med dopusti, pa je prhljaja manj.
Mastno lasišče in neredno česanje las
Glive kvasovke se najbolje razmnožujejo v bolj oljnatem, mastnem okolju, zato med dejavnike tveganja za nastanek prhljaja uvrščamo tudi mastno lasišče in z njim povezano preredko pranje las ter preredko česanje. Med česanjem se namreč lasišče malce revitalizira ter dodatno prekrvavi, odvečen loj pa se prerazporedi po njem.
Nekatere bolezni
Luskavica in seboroični dermatitisa sta dve bolezni, ki sta povezani tudi z nastankom prhljaja, ki pa je v tem primeru pogosto veliko več kot zgolj estetska težava. Pri luskavici in dermatitisu prhljaj velikokrat namreč spremljajo še rdečica in vnetje lasišča ter srbečica.
Agresivni šamponi in pripomočki za urejanje pričeske
Lasišče lahko dodatno izsušijo in celo poškodujejo preveč agresivni šamponi, balzami ali maske za lase. Škodo pa lahko naredijo tudi sušilci, kodralniki in ravnalniki las, če oddajajo preveč toplote.
Izberite pravi šampon in se znebite prhljaja
Dandanes lahko na prodajnih policah drogerij in v lekarnah najdete mnoge šampone, za katere proizvajalci zagotavljajo, da bodo pomagali v boju proti prhljaju. A katerega v poplavi ponudbe izbrati?
Šampon proti prhljaju Dercos
Dercos je sodobna, dermatološka in učinkovita rešitev za težave z lasmi in lasiščem. Študija, ki je zajela 295 oseb, ki so proizvode uporabljali dva tedna, in ki je temeljila na samoocenjevanju sodelujočih, je pokazala, da šampon Anti-Dandruff iz linije Dercos odstrani do 100 % vidnega prhljaja in da je učinkovit že po prvem nanosu.
Šampon proti prhljaju DS za normalne do mastne lase
Ta šampon proti prhljaju iz linije Dercos pomaga uravnotežiti mikrobiom lasišča, zmanjša masten prhljaj in ublaži občutek srbečice.
Šampon proti prhljaju DS za suhe lase
Deluje enako kot njegov predhodnik, le da je namenjen osebam, ki so nagnjene k suhim lasem, oziroma pomaga odpravljati suh prhljaj.
Poleg zgoraj omenjenih šamponov proti prhljaju linija Dercos zajema še tri druge proizvode: Šampon proti prhljaju Anti dandruff K, Šampon PSOlution in Negovalni šampon proti prhljaju za občutljivo lasišče brez sulfatov.
Več o inovativnih šamponih proti prhljaju iz linije Dercos si lahko preberete tudi TUKAJ.