Nogavice ležijo ob košu za perilo, v koritu se nabira umazana posoda in nihče se ne čuti odgovornega. Razlogov za prepir s partnerjem je ogromno in povsem normalno je, da v zvezi kdaj poči. Stres v službi, gneča na cesti, tečen otrok … Zaradi neverjetnega vsakodnevnega tempa nam živci hitro popustijo, zato iz muhe radi naredimo slona.
Prepirajte se spoštljivo
Mnogi partnerski terapevti parom svetujejo, da na začetku zveze postavijo pravila prepiranja. Na spletni strani svetovalne agencije Wilson Counseling, v kateri sodelujejo tudi partnerski terapevti, so sestavili seznam takšnih pravil.
Izogibajte se ponižujočim besedam
“Izogibajte se zmerjanju, žalitvam, poniževanju ali kletvicam. Poniževanje partnerja ali kritiziranje partnerjevega značaja kaže na nespoštovanje njegovega ali njenega dostojanstva. V športu obstaja veliko pravil, ki preprečujejo, da bi en igralec namerno poškodoval drugega. V zakonu in odnosih morajo veljati podobna pravila. Ko namerno poškodujete svojega partnerja, je to tako, kot bi rekli: ‘Z mano nisi varen. Naredil bom vse, kar je treba, da se zaščitim ali zmagam.‘”
Brez obtoževanja
“Obtoževanje zakonca odvrne od iskanja rešitev. Vaš zakonec se bo začel braniti in prepir bo ušel izpod nadzora.”
Brez kričanja
Kričanje stvari samo stopnjuje. Če ste jezni in bi radi kričali, potem je čas, da se umaknete in umirite. Ne pozabite, da je kričanje lahko subjektivno. Vašemu partnerju se zdi, da kričite, vi pa ste le malo povzdignili glas? Imejte v misli, da se morda ne zavedate svojega tona.
Brez nasilja
“Uporaba fizične sile ali grožnja z uporabo sile (tj. dvignjena pest ali verbalna grožnja) na kakršen koli način je nesprejemljiva. Razvijte samodisciplino, da postavite meje svoji jezi in svojemu vedenju, preden dosežete to raven. Če se kdo od vaju zateče k fizični sili in nasilju v vajinem odnosu, poiščite strokovno pomoč.”
Ne omenjajte ločitve
Grožnja z ločitvijo je škodljiva in manipulativna.
Govorite o sebi in ne o partnerju
“Povejte, kaj čutite in kaj želite oziroma potrebujete, ne opisujte pa, kaj vaš partner čuti, želi ali verjame. Morda se zdi lažje analizirati svojega partnerja kot sebe, vendar vas bo interpretiranje partnerjevih misli, občutkov in motivov odvrnila od prepoznavanja svojih temeljnih težav.”
Ostanite v sedanjosti
Izogibajte se omenjanju preteklih težav in napak. Preteklosti ne morete spremeniti. Osredotočite se na sedanjost in iskanje rešitev.
Govorita izmenično
Ne prekinjajte partnerja, ampak ga poslušajte do konca. Govorita izmenično, da bo vsak dobil priložnost razložiti svojo plat.
Če je treba, se umaknite
Ko so čustva preveč razvneta in je vaše telo preplavil stresni hormon, je nemogoče voditi razumen pogovor. Privoščita si kratek odmor, da se pomirita. “Odmor naj traja vsaj pol ure (vendar ne dlje kot štiriindvajset ur), da se telo vrne v normalno stanje mirovanja in da vaše misli postanejo manj sovražne ali obrambne.”
Postavite si to vprašanje
Preden se razburite, si postavite to vprašanje: “Se bom čez eno leto zaradi tega še jezil/a?”
“Se bom čez eno leto še jezil, ker je zamujala na tekmo?”
“Se bom čez eno leto še jezila, ker je razbarval perilo?
“Se bom čez eno leto še jezil, ker se danes ne moreva dogovoriti o tem, kam na dopust?”
Če je odgovor ne, zadeva ni vredna prepira. To vprašanje bo zagotovo omililo ali celo preprečilo konflikt, uporabno pa ni le v partnerski zvezi, ampak tudi v službi ali med prijatelji.
Če ste na vprašanje odgovorili z da, potem vam je tema zares pomembna ali pa izvor nejevolje tiči nekje povsem drugje. Čas je, da se soočite z virom jeze, in to skupaj s partnerjem.
Strokovna pomoč družinam, partnerjem in posameznikom v osebnih stiskah in težavah v odnosih ter staršem pri vzpostavljanju odnosov z otroki na forumu Partnerska in družinska posvetovalnica.