‘Rigala’ je večkrat na dan, kmalu zatem dobila pretresljivo diagnozo

Zgodba medicinske sestre s Floride je postala viralna, ko je razkrila nenavaden simptom, ki je prvi nakazal, da ima raka na debelem črevesu: prekomerno spahovanje, po domače riganje.

“Spahovalo se mi je od pet do desetkrat na dan,” je svojo zgodbo za spletni medij NeedtoKnow začela Bailey McBreen, ki je danes stara 25 let. “To zame ni bilo običajno, pravzaprav se mi je poprej le redkokdaj spahovalo.”

Redek in nespecifičen simptom

McBreenova je povedala, da je sprva ignorirala spahovanje, nato pa so se začeli pojavljati še drugi, bolj skrb vzbujajoči simptomi. Refluksu kisline, ki so ga zdravniki sicer pojasnili kot simptom tesnobe, so sledile “neznosne bolečine, izguba apetita in nezmožnost odvajanja blata.”

Kot medicinska sestra je Bailey sumila, da so njeni simptomi posledica črevesne obstrukcije, in imela je prav. Diagnostika CT je pokazala, da ima tumor, ki ovira prehod hrane v njenem debelem črevesu. Sledila je diagnoza: rak debelega črevesa.

Sledila je operacija. Odstranili so tumor skupaj z delom debelega črevesa in slepičem. Trenutno še vedno obiskuje kemoterapijo in s svojimi izkušnjami opozarja na tiste manj tipične simptome bolezni.

“Vse, kar se pojavi na novo, je treba vzeti resno, tudi če se ‘simptom’ sicer smatra za normalno stvar. Spahovanje velja za ‘običajno’. A še bolj pomembno je poslušati svoje telo, spremembe v njem.”

Bailey McBreen.

“Spahovanje je zelo nespecifičen simptom raka debelega črevesa,” je za spletni portal Health povedal dr. Anton Bilchik, kirurški onkolog in vodja oddelka splošne kirurgije v ameriškem zdravstvenem centru Providence Saint John. “Večina ljudi z diagnozo raka debelega črevesa ima malo simptomov in spahovanje ni pogost simptom,” je pojasnil. Je pa lahko spahovanje simptom obstrukcije v črevesju, ki ga povzroča tumor, kot je bil v primeru Bailey McBreen.

Od krčev do spremembe odvajanja blata

Kaj pa so tisti bolj tipični simptomi?

Znaki bolezni so odvisni od lokacije tumorja, poudarjajo na Onkološkem Inštitutu Ljubljana (OIL):

  • Pri tumorjih, ležečih na levi strani debelega črevesa, se lahko pojavijo krči, bolečine v trebuhu, kri v blatu oziroma črno blato ter izmenjevanje zaprtij z drisko.
  • Pri tumorjih, ležečih na desni strani debelega črevesa, se pojavijo krči, izguba telesne teže, kri v blatu ali spremembe pogostosti odvajanja blata.
  • Pri tumorjih, ležečih v danki, se pojavijo krvavitve, občutek nepopolne izpraznitve črevesa pri odvajanju blata ter sprememba oblike in trdnosti blata.
  • Tumorji kjerkoli v debelem črevesu ali danki lahko ob napredovali rasti povzročijo zaporo črevesja (ileus). Ob področno napredovali rasti lahko pride do hidronefroze (otekanje ledvic zaradi zastajanja seča) ali rektovezikalnih in rektovaginalnih fistul (nenormalne povezave v obliki kanala med danko in sečnikom oziroma danko in nožnico).

Ob postavitvi diagnoze ima več kot polovica bolnikov področno napredovalo bolezen, približno 15 odstotkov ima zasevke v oddaljenih organih. Rak debelega črevesa in danke najpogosteje zaseva v jetra, pljuča in kosti.

Onkološki Inštitut Ljubljana (OIL).

Zboli skoraj 1.500 Slovencev na leto

Rak debelega črevesa in danke je ena najpogostejših rakavih bolezni in je v porastu. V Sloveniji v povprečju zboli 1.390 ljudi letno. Najpogosteje se pojavlja po 60. letu in po podatkih OIL predstavlja drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. 

Več možnosti za razvoj te vrste raka imajo starejši, tisti, ki uživajo alkohol in kadijo, uživajo mesno, z živalskimi maščobami bogata prehrano, z malo vlakninami v prehrani, se premalo gibljejo, imajo kronično vnetno črevesno bolezen in polipe. 

Prav vsi pa ne pozabite na preventivni program Svit, program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Namenjen je moškim in ženskam, starim od 50 do 74 let.

Avtor
Piše

N.M.

Več novic

New Report

Close