Razumevanje paliativne oskrbe za bolnike z rakom - brezplačno predavanje

Andreja Verovšek, 14. september 2024
ZdravjeOnkologija
Zdravnica nudi tolažbo pacientu, kar prikazuje empatijo in podporo v zdravstvu
Foto: Profimedia

Paliativna oskrba je v primerjavi z drugimi oblikami zdravstvene oskrbe še vedno razmeroma nova in manj znana. Širša javnost in včasih celo zdravstveni delavci morda ne razumejo v celoti, kaj vključuje paliativna oskrba, kar vodi v pomanjkanje ozaveščenosti in utrjevanje mitov. 

Paliativna oskrba je pogosto bolj izpostavljena v poznejših fazah bolezni, kar krepi napačno prepričanje, da je namenjena le umirajočim. Mnogi ljudje paliativno oskrbo napačno enačijo z oskrbo v hospicu. To napačno prepričanje pri ljudeh vzbuja občutek, da paliativna oskrba pomeni opustitev kurativnega zdravljenja. Bolniki in družine se lahko upirajo paliativni oskrbi, ker se bojijo, da pomeni konec življenja, čeprav bi lahko bistveno izboljšala kakovost življenja med zdravljenjem.

Paliativa ni samo oskrba ob koncu življenja

V resnici se paliativna oskrba lahko izvaja v kateri koli fazi hude bolezni in lahko obstaja sočasno s kurativnim zdravljenjem. Paliativna oskrba je aktivna celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo in podpora njihovim bližnjim, ki se osredotoča na izboljšanje kakovosti življenja in lajšanje simptomov ter lahko spremlja zdravljenje raka. Tu je, da bolnike podpre na vseh stopnjah poti, od diagnoze do zdravljenja in naprej.

Pomisleki in strahovi ob omembi paliative so nekaj povsem normalnega, a že pogovori o tem, kako se bolnik in svojci počutijo, lahko pomagajo. Zdravstveno osebje lahko naredi ogromno že s tem, da prisluhne in bolniku ter svojcem pojasni, da paliativna oskrba ne pomeni odrekanja, temveč izboljšanje kakovosti življenja. Gre za pomoč pri obvladovanju simptomov, zmanjšanju nelagodja in izboljšanju splošnega počutja, ne glede na to, v kateri fazi zdravljenja oseba z rakom je.

“Ko so mi prvič povedali o paliativni oskrbi, me je bilo strah. Mislila sem, da to pomeni, da se bom predala. Namesto tega mi je omogočila, da sem obvladala bolečine in utrujenost, tako da sem se lahko osredotočila na stvari, ki so zame najpomembnejše. Še vedno imam raka, a zdaj lahko uživam z družino in se spet počutim kot jaz.

– bolnica z rakom

V številnih kulturah se o smrti, umiranju in vsem, kar je z njim povezano, vključno s paliativno oskrbo, neradi pogovarjamo. Izogibanje pogovorom še krepi mit, da sprejetje paliativne oskrbe pomeni sprejetje smrti.

“Zavedanje, da imamo ekipo, ki jo lahko kadar koli pokličemo, je bilo v veliko tolažbo. Ne glede na to, ali je šlo za vprašanje o zdravilih ali pa smo potrebovali samo zagotovilo, so nam bili vedno na voljo. Zaradi tega je bil celoten proces manj strašljiv.

– svojec

Paliativna oskrba koristi tako bolniku kot njegovi družini, saj obravnava telesne, čustvene in duhovne potrebe. Pomaga lahko obvladovati bolečino, zmanjšati stres in dati bolniku več energije za stvari, ki so najpomembnejše. 

S proaktivnim obravnavanjem mitov lahko pomagamo odpraviti negativne asociacije, ki ustvarjajo strah in oklevanje v zvezi s paliativno oskrbo. Z dokazovanjem, da paliativna oskrba izboljša kakovost življenja vseh vpletenih, pa preusmerimo pozornost s strahu na oprijemljive koristi, ki jih lahko občutijo bolniki in družine.

Vabljeni na brezplačno predavanje

Združenje EuropaColon Slovenija za vse onkološke bolnike, njihove svojce, zdravstvene delavce in druge zainteresirane organizira brezplačno spletno predavanje Paliativna oskrba bolnikov z rakom v Sloveniji.

Na predavanju bo dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., specialistka internistične onkologije in vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana, spregovorila o namenu in pozitivnih učinkih, koristih paliativne oskrbe za bolnike z rakom in njihove svojce, kako deluje paliativna oskrba za bolnike z rakom v Sloveniji in kakšne storitve so na voljo, vključno z mobilno paliativno enoto.

Predavanje je namenjeno tako osebam z rakom kot njihovim svojcem, ter tudi zdravstvenim delavcem in vsem zainteresiranim.

Predavanje bo v ponedeljek, 16. 9. 2024 ob 18. uri preko Zoom-a. Prijavite se lahko TUKAJ.

Več informacij o društvu: www.europacolon.si

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,174
16.09.2024 ob 19:55
3,284
09.09.2024 ob 17:47
24,487
16.09.2024 ob 21:52
13,216
28.07.2024 ob 16:00
143,611
16.09.2024 ob 21:51
Preberi več

Več novic

New Report

Close