Migrena, splav, kajenje: Kaj mora vedeti vaš ginekolog?
Svetujemo ti, da se pogovoriš z ginekologom, da bi premišljeno izbrala pravo metodo kontracepcijo zase. Čeprav je splet preplavljen z različnimi dejstvi in osebnimi zgodbami o kontracepciji, ki so lahko prepričljive, polne nasprotujočih si dejstev, včasih pa tudi že kar strašljive, ne pozabi, da ni bolje usposobljene osebe, ki ti lahko poda točne, zanesljive in uravnotežene informacije, od ginekologa.
Da bi čim lažje sprejela premišljeno odločitev o kontracepciji, smo zate pripravili priročen seznam iztočnic, ki ga lahko vzameš na pregled pri ginekologu, da dobiš odgovore na vsa svoja vprašanja.
To je tvoje telo in pravico imaš do premišljene odločitve, zato vprašaj vse, kar te zanima!
Ta priročen seznam iztočnic vsebuje nekaj preprostih vprašanj, ki jih lahko zastaviš zdravniku, da bi zbrala kar največ informacij o možnostih kontracepcije in sprejela premišljeno odločitev o tem, katera metoda je prava zate.
Priprava na posvet pri ginekologu o ustreznih možnostih kontracepcije.
1. Najprej pojasni, zakaj si se naročila na posvet.
Na primer:
- Želim se pogovoriti o možnostih kontracepcije.
- Želim razumeti, kako lahko uravnavam svoj menstrualni cikel.
- Želim se pogovoriti o predmenstrualnem sindromu (PMS), menstrualnih bolečinah, nerednih menstruacijah, aknah ali neželeni poraščenosti.
2. Predstavi svoje prioritete v zvezi s kontracepcijo in svojim načinom življenja.
Če imaš kakšne pomisleke ali skrbi, bodi pripravljena, da se o njih pogovoriš z ginekologom, da ti bo lahko pomagal poiskati najboljšo rešitev zate.
3. Ne pozabi omeniti pomembnih podatkov o svojem zdravstvenem stanju in zgodovini, saj jih je morda treba upoštevati pri izbiri kontracepcije. Razmisli o naslednjih zadevah:
- Ali imaš ti oz. si kdaj imela ti ali kdo v tvoji družini krvni strdek v žili nog (globoka venska tromboza), pljučih (pljučna embolija) ali drugih organih?
- Ali imaš oz. si kdaj imela raka ti ali kdo v tvoji družini?
- Ali imaš povišan krvni tlak oz. se v tvoji družini pojavlja povišan krvi tlak?
- Ali imaš oz. si kdaj imela ti ali kdo v tvoji družini srčni infarkt ali možgansko kap?
- Ali imaš diabetes ali preddiabetes?
- Ali imaš oz. si kdaj imela migreno?
- Ali si kdaj imela splav?
- Ali kadiš?
4. Razmisli o različnih vrstah kontracepcije, ki so na voljo, vključno z njihovimi prednostmi in slabostmi, na primer:
- Pregradne metode, kot so moški in ženski kondomi, diafragma in cervikalna kapica.
- Kratko delujoče hormonske metode, kot so tabletke (kombinirane in progestinske oz. t. i. ‘mini tabletke’), kontracepcijski obliž, vaginalni obroček in nujna kontracepcija.
- Dolgo delujoče reverzibilne metode kontracepcije, kot so maternični vložek s hormonom (IUS) ali z bakrom (IUD), hormonske injekcije in vsadek.
- Druge možnosti, kot so spremljanje plodnosti, prekinjen spolni odnos ali metoda umika spolnega uda ter sterilizacija.
Namig: ne pozabi, da je učinkovitost različnih metod odvisna tudi od dosledne uporabe. Vprašaj zdravnika za več informacij o tem, kako se pravilno uporablja različne metode, da zagotoviš čim boljšo učinkovitost.
5. Če te zanima hormonska kontracepcija, razmisli, ali potrebuješ jasno razlago o tem, kaj so hormoni in kako so ti uporabljeni pri kratko in dolgo delujočih metodah kontracepcije.
6. Pozanimaj se, ali so za tvojo izbrano vrsto kontracepcije potrebni oz. priporočeni redni pregledi.
7. Pozanimaj se, kaj lahko narediš, če začneš uporabljati eno metodo kontracepcije in pozneje ugotoviš, da ni prava zate.
8. Imaš še kakšno vprašanje, pomislek ali podatek, ki bi ga želela omeniti ginekologu? Dopiši ga na ta seznam, da boš posvet pri zdravniku kar najbolje izkoristila.
Želimo ti, da bi lahko varno in odgovorno uživala v spolnosti brez strahu pred zanositvijo, z zavedanjem, da si zaščitena tako, kot ti najbolje ustreza.