Vnetja ušes so pri otrocih pogosta, a lahko povzročijo dolgotrajne razvojne težave, razkriva nova študija, ki je spremljala razvoj 117 otrok, starih od 5 do 10 let. Dokazano je namreč, da lahko začasna izguba sluha zaradi ponavljajočih se vnetij ušes povzroči zamude v oblikovanju jezika in obdelavi zvoka v poznejših letih.
Ušesna vnetja so tako pogosta, da se jih velikokrat ne jemlje resno, češ da nimajo dolgoročnega učinka. Vendar temu ni tako, piše v raziskavi, objavljeni v strokovni publikaciji Journal of Pediatric Otorhinolaryngology.
Otroci, ki so imeli pred tretjim letom več vnetij ušes, so imeli slabši besedni zaklad. Otroci, nagnjeni k vnetjem ušes, so imeli tudi težave pri zaznavanju sprememb v zvokih, kar kaže na težave v centrih za obdelavo sluha v njihovih možganih.
Vnetje ušes moti sluh, ker se tekočina nabira za bobničem. Kopičenje tekočine lahko vpliva na sluh, tudi če okužba ušesa ni boleča. Kar pomeni, da bi morali biti starši, zdravniki in vzgojitelji zelo pozorni na otroke, ki so nagnjeni k vnetjem ušes. Zgodnje zdravljenje ušesnih okužb lahko prepreči nabiranje tekočine.