Slovenija priča izjemnim dosežkom na področju obvladovanja raka

V zadnjih 15 letih je Slovenija priča izjemnim dosežkom na področju obvladovanja raka: povečali se je preživetje bolnikov, vzpostavili so se trije presejalni programe za zgodnje odkrivanje bolezni ter naredili pomembne korake k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov s celostno rehabilitacijo in paliativno oskrbo.

Rak ostaja v Sloveniji in drugih razvitih državah eno največjih javnozdravstvenih bremen in epidemija sodobnega časa. Po podatkih Registra raka RS je leta 2021 v Sloveniji za rakom zbolelo več kot 17.000 ljudi, več kot 6.000 jih je umrlo, z izkušnjo raka pa danes živi več kot 130.000 prebivalcev. Število novih primerov vsako leto naraste za okoli dva odstotka.

Ker rak ni ena sama bolezen, temveč skupek več kot sto različnih vrst, so usklajeni preventivni ukrepi, zgodnje odkrivanje in učinkovito zdravljenje ključni za obvladovanje bolezni.

15 let državnega programa za boljšo onkološko oskrbo

Slovenija uspešno sledi smernicam učinkovitega obvladovanja raka z Državnim programom obvladovanja raka (DPOR), ki v letu 2025 obeležuje 15 let delovanja. Program združuje ukrepe za preprečevanje raka, zgodnje odkrivanje, zdravljenje in celostno oskrbo bolnikov. Njegov cilj je zagotoviti enako kakovostno obravnavo za vse prebivalce.

V zadnjih 15 letih je Slovenija izjemno napredovala na področju onkološkega zdravstvenega varstva. Dostop do onkološke oskrbe je visok, bolnikom s sklenjenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem pa je zagotovljena enakopravna obravnava. Eden največjih uspehov je povečanje preživetja bolnikov za več kot 10 odstotnih točk v primerjavi s povprečjem EU, kar potrjuje uspešnost presejalnih programov in dostop do najsodobnejših oblik zdravljenja.

Visoki standardi kakovosti obravnave bolnikov z rakom so vzpostavljeni preko večdisciplinarne celostne obravnave, ki je v Sloveniji že uveljavljen standard in ga dodatno podpirajo cilji državnega programa. Sistematično spremljanje kakovosti onkoloških obravnav, ki ga izvajata Register raka RS in strokovna skupina v okviru državnega programa, pa omogoča izboljšave na podlagi realnih podatkov.

Slovenija med vodilnimi državami EU v presejalnih programih

Slovenija ostaja ena vodilnih držav EU pri izvajanju treh organiziranih presejalnih programov – ZORA (rak materničnega vratu), DORA (rak dojk) in Program Svit (rak debelega črevesa in danke). Ti programi dosegajo eno najvišjih stopenj udeležbe v Evropi in se izvajajo v skladu z najvišjimi strokovnimi standardi ter smernicami EU.

Pri uvajanju novih presejalnih programov bomo sledili evropskim usmeritvam in visoko postavljenim standardom iz že obstoječih zgledov naših presejalnih programov.

Kljub dosežkom izzivi

Dr. Sonja Tomšič, dr. med., koordinatorica DPOR je izpostavila dosežke preteklih let:V preteklih 15 letih smo z državnim programom postavili trdne temelje za kakovostno onkološko oskrbo, ki naj bo tudi v prihodnje široko dostopna. Kljub dosežkom pa nas čakajo novi izzivi – naraščajoče število bolnikov, pomanjkanje strokovnega kadra in potreba po še bolj učinkoviti preventivi in izboljšanju kakovosti življenja bolnikov od postavitve diagnoze dalje. Naš cilj ostaja jasen: vsak bolnik mora imeti enake možnosti za pravočasno in kakovostno zdravljenje, ne glede na kraj bivanja. Verjamemo, da to lahko dosežemo s strateškim načrtovanjem, vlaganjem v zdravstvene strokovnjake in krepitvijo sodelovanja med vsemi deležniki v sistemu.

Obvladovanje raka ostaja prednostna naloga

Kljub doseženemu napredku se Slovenija, podobno kot druge države, sooča s številnimi izzivi. Incidenca raka narašča zaradi staranja prebivalstva, naprednejše diagnostike in dejavnikov tveganja, kot so nezdrav življenjski slog in okoljski vplivi. Ključni sistemski izzivi ostajajo zagotavljanje dostopnosti do primarne zdravstvene ravni, ki je ključna za preprečevanje in zgodnje odkrivanje raka, ter krepitev kadrovskih virov za celostno obravnavo bolnikov.

“Število ljudi z izkušnjo raka bo v prihodnosti še naraščalo, kar pomeni večje potrebe na vseh področjih oskrbe. Obvladovanje raka mora ostati ena od prioritet slovenske družbe. Če želimo zmanjšati breme bolezni, izboljšati kakovost življenja bolnikov in njihovih svojcev ter jim zagotoviti celostno podporo, bo potrebno dodatno vlaganje v sistemske rešitve. Uspehi bodo mogoči le ob sodelovanju vseh deležnikov,” poudarja dr. Tomšičeva.

Slovenija s svojim državnim programom sledi tudi ciljem Evropskega načrta za boj proti raku ter spodbuja mednarodno sodelovanje, kar je še posebej pomembno pri redkih rakih ter razvoju novih raziskav in inovacij.

Preberite celotno sporočilo Onkološkega inštituta: Državni program obvladovanja raka – 15 let napredka za boljšo obravnavo bolnikov z rakom v Sloveniji.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,856
01.04.2025 ob 10:29
1,544
02.03.2025 ob 10:18
920
04.03.2025 ob 18:46
Preberi več

Več novic

New Report

Close