Za tem rakom zbolevali predvsem moški, zdaj pa vse več žensk

Ženska zdravnica ponuja roko v pozdrav
Foto: Profimedia

Polovica bolnikov za diagnozo izve prepozno, kar pomembno vpliva na preživetje bolnikov.

Raka pljuč v zgodnjih fazah odkrijemo le pri približno 20 odstotkih bolnikov. Pri teh bolnikih je petletno preživetje 60-odstotno. Pri 80 odstotkih pa se raka odkrije v napredovali fazi – pri metastatskem raku pljuč je petletno preživetje nižje od pet odstotkov,” je na tiskovni konferenci, namenjeni ozaveščanju o raku pljuč povedala specialistka onkologije in radioterapije dr. Martina Vrankar, dr. med., vodja strokovne skupine Državnega programa za obvladovanje raka (DPOR) za pljučnega raka.

To je najbolj učinkovita zaščita pred zahrbtno boleznijo

Število obolelih med ženskami v zadnjem desetletju vztrajno povečuje, kar je posledica porasta kajenja med ženskami, ki se je začel pred tremi desetletji, je pojasnila dr. Vrankarjeva. Opozorila je, da je glavni dejavnik tveganja za pljučnega raka še vedno kajenje:kar 85 odstotkov primerov pljučnega raka je povezanih s kajenjem, zato je preventiva, predvsem zmanjšanje ali opustitev kajenja, še vedno najbolj učinkovita zaščita pred to zahrbtno boleznijo.

Podpora bolnikom, ko so v največji stiski

Društvo onkoloških bolnikov Slovenije se že vrsto let zavzema za ozaveščanje javnosti o odgovornosti za zdravje in za podporo bolnikom. Predsednica društva, Ana Žličar, poudarja, da je pomembno, da imajo bolniki v času zdravljenja nekoga, ki jih razume in podpira. “Poslanstvo Društva onkoloških bolnikov Slovenije je pomoč bolnikom v času njihove največje stiske – soočanja z diagnozo, med zdravljenjem in rehabilitacijo. Veliko pozornosti posvečamo ozaveščanju slehernega posameznika o odgovornosti za lastno zdravje. Ne pričakujemo takojšnjih rezultatov, saj vsaka odločitev, ki poseže v življenjske navade, potrebuje čas. Vendar če s kampanjo sprožimo miselne procese, ki vodijo k tehtnim odločitvam za boljše zdravje, smo že naredili pravi korak,” je povedala.

Z enim pljučnim krilom od Medvod do Šmarne Gore

Faik Ajdarović, tudi član DOBS, ki so mu diagnosticirali pljučnega raka pri 59 letih, pred tem je kadil več kot dve desetletji, je svojo izkušnjo delil kot opozorilo o nevarnosti te bolezni. Diagnoza je bila postavljena, ko je bolezen že močno napredovala. Oporo za borbo proti bolezni je Ajdarović našel prav v društvu DOBS. Opozarja, da je redna kontrola po okrevanju ključna, saj se pljučni rak lahko ponovi, simptomi pa so lahko subtilni. “Včasih je težko prepoznati resnost simptomov, a takojšnja reakcija in pregled lahko bistveno vplivata na izid zdravljenja,” poudarja Ajdarović in spodbuja vse, ki so v dvomih, da poiščejo zdravniško pomoč.

Življenje brez cigaret je polnejše

Kantavtor Miki Vlahovič, ki je pred več kot dvajsetimi leti prenehal kaditi, je na dogodku spregovoril o svoji izkušnji in motivaciji za opustitev te razvade. “Kadil sem skoraj desetletje, dokler se nisem nekega jutra zavedel, da ta navada resnično škodi mojemu zdravju. Ko sem se enkrat odločil za prenehanje, sem pri tem vztrajal in želim s svojo zgodbo opogumiti druge, da storijo enako. Verjamem, da je prenehanje kajenja lahko težko, vendar je vredno vsak trud, saj je življenje brez cigaret polnejše in zdravo,” pravi.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,206
21.11.2024 ob 07:52
3,292
17.09.2024 ob 07:01
24,565
22.11.2024 ob 07:16
13,327
03.11.2024 ob 21:29
143,909
22.11.2024 ob 09:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close