Diagnoza raka pri bolnikih in njihovih bližnjih pogosto vzbuja strah in negotovost, zaradi česar se zatekajo k iskanju nasvetov in informacij na spletu. Vendar se zavajajoče, lažne informacije o raku ponekod lahko širijo hitreje kot dejstva. Od nepreverjenih terapij in čudežnih zdravil do teorij zarote – takšne informacije imajo lahko hude posledice.
Nevarnosti lažnih informacij o raku
Po podatkih portala Study Finds naj bi objave o raku na družbenih omrežjih vsebovale kar med 30 in 80 odstotkov napačnih trditev. Največ napačnih, pretiranih in nepreverjenih informacij se pojavlja v prispevkih, ki obravnavajo zdravljenje raka. To je še posebej škodljivo, saj so bolniki, ki doživljajo stres in obup ob napredovanju bolezni ali neuspešnem zdravljenju, še bolj dovzetni za takšne informacije.
Raziskave1, 2 potrjujejo, da lahko prepoznavanje in odpravljanje napačnih informacij o zdravljenju pri nekaterih vrstah raka več kot petkrat poveča možnosti za preživetje.
Napačne informacije o raku imajo lahko resne posledice na duševno zdravje bolnikov in njihovih bližnjih, saj povečujejo strah, stisko, občutke krivde in stres ter vodijo v obžalovanje odločitev in dvome v predpisane terapije.
Poleg tega pa lahko napačne informacije vplivajo tudi na telesno zdravje posameznikov. Raziskave1, 2 namreč kažejo, da imajo bolniki, ki opustijo standardno zdravljenje in se odločijo za nepreverjene metode zdravljenja, ki jih priporočajo samooklicani strokovnjaki s spleta, do dvakrat večje tveganje za smrt.
Mit ali resnica?
Informacij o raku je veliko, a mnoge ne temeljijo na znanstvenih dokazih. Preverite nekaj pogostih mitov in resnic.
1. Vsi bolniki z rakom bodo umrli zaradi svoje bolezni, tudi ozdravljeni. MIT! Od devetdesetih let prejšnjega stoletja se umrljivost zaradi raka manjša. Petletno čisto preživetje bolnikov z rakom dojk, prostate ali ščitnice je približno 90-odstotno.
2. Pozitivno mišljenje ne ustavi raka. RESNICA! Duševno stanje posameznikov, ki so zboleli za rakom, ne vpliva na njihovo možnost diagnoze raka, ozdravitve in preživetja. Doživljanje bolezni je zelo subjektivno in občutki bolnikov se razlikujejo od posameznika do posameznika. Tisti, ki ohranijo pozitiven pogled na življenje, sicer pogosteje ostanejo bolj aktivni in ohranjajo stike, kar lahko pomaga pri soočanju z boleznijo.
3. Kurkuma, jabolčni kis in voda z limono lahko ozdravijo raka. MIT! Novembra lani je na družbenih omrežjih zaokrožila novica, da naj bi žena nekdanjega indijskega politika z dieto in prilagoditvami življenjskega sloga premagala raka 4. stadija. Odzvalo se je skoraj 300 onkologov, ki so to trditev ovrgli.
4. Biopsija in operacija raka povečujeta možnost za širjenje bolezni. MIT! Možnost, da bi biopsija ali operacija povzročili širjenje raka na druge dele telesa, je izjemno majhna. Kirurgi se držijo standardnih postopkov in upoštevajo številne ukrepe, da preprečijo širjenje rakavih celic med posegom.
5. Telefoni in daljnovodi povzročajo raka. MIT! Rak nastane zaradi genskih mutacij. Povezave med bližino daljnovodov, uporabo mobilnih telefonov in pojavom raka ni.3,4
6. Deodoranti ne povzročajo raka dojke. RESNICA! Pogosto se govori, naj bi aluminijev klorohidrat v deodorantih povečeval tveganje za raka dojk. Znanstvenih dokazov, ki bi podprli to trditev, ni.
7. Za rakom lahko zbolim, čeprav ga ni imel nihče v moji družini. RESNICA! Približno 39 odstotkov posameznikov bo v svojem življenju zbolelo za rakom. Od vseh vrst raka je dednih oblik le med 5 do 10 odstotkov.
8. Prekomerno uživanje sladkorja povečuje tveganje za razvoj raka oziroma poslabša stanje bolezni. MIT! Celice v našem telesu porabljajo sladkor za rast in razmnoževanje, a uživanje sladkorja ne pospeši rasti rakavih celic. Prav tako ni dokazov, da bo rak izginil, če boste prenehali uživati sladkor. Res pa je, da prekomerno uživanje sladkorja vodi v debelost, ki je eden izmed dejavnikov tveganja za nastanek raka.
Nasveti za prepoznavanje lažnih informacij
Lažne novice in nepreverjene informacije danes preplavljajo splet – včasih so rezultat namernega zavajanja, lahko pa zgolj posledica nevednosti uporabnikov.
Na portalu GOV.SI so pripravili kampanjo PreBERI, preMISLI, PREVERI, ki ozavešča o pogostosti dezinformacij in pomaga pri preprečevanju širjenja. Tukaj je nekaj nasvetov, kako jih prepoznati:
- Vedno preverite verodostojnost vira informacij.
- Preberite celotno novico! Naslovi so lahko zavajajoči.
- Preverite, kdo je avtor novice.
- Preverite, ali o novici poročajo tudi drugi zanesljivi mediji.
- Bodite pozorni na napake. Če je besedilo polno nepravilno uporabljenih besed ali zveni nenavadno, je morda napisano z umetno inteligenco in ni verodostojno.
- Če je novica preveč nenavadna ali čustveno nabita, je morda napisana zgolj z namenom, da izzove reakcijo, kar kaže na možnost zavajanja.
Viri:
Cancer misinformation is rampant: Telling fact from fiction. Study Finds, dostopno na: https://studyfinds.org/cancer-misinformation-rampant/. Zadnji dostop: februar 2025.
Exposure and Reactions to Cancer Treatment Misinformation and Advice: Survey Study. National Library of Medicine, dostopno na: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10422174/. Zadnji dostop: februar 2025.
Ustavimo dezinformacije: PreBERI, preMISLI, PREVERI. GOV.si, dostopno na: https://www.gov.si/novice/2024-05-22-ustavimo-dezinformacije-preberi-premisli-preveri/. Zadnji dostop: februar 2025.
Povezave do raziskav:
1. Johnson SB, Park HS, Gross CP, Yu JB. Complementary medicine, refusal of conventional cancer therapy, and survival among patients with curable cancers. JAMA Oncol. 2018 Oct 01;4(10):1375–81. doi: 10.1001/jamaoncol.2018.2487.
2. Johnson SB, Park HS, Gross CP, Yu JB. Use of alternative medicine for cancer and its impact on survival. J Natl Cancer Inst. 2018 Jan 01;110(1):121–4. doi: 10.1093/jnci/djx145.4064136.
3. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/radiation/cell-phones-fact-sheet