Negotovost v povezavi z velikostjo penisa lahko močno vpliva na življenjske izbire in znižuje kakovost življenja.
Uroš Drčić, psihoterapevt
Velikost penisa in s tem povezani dvomi lahko vodijo v spolne motnje, motnje erekcije ali do prezgodnjih izlivov. Dvom znižuje sposobnost užitka pri spolnosti in moški imajo lahko s tem povezano slabšo samopodobo. “Posledica take negotovosti je lahko celo, da se moški odloči za samsko življenje brez otrok, čeprav si obojega želi,” na podlagi svoje terapevtske prakse pove Uroš Drčić, transakcijski analitik – psihoterapevt in moderator na forumu Partnerska in družinska posvetovalnica.
Kje je izvor moške negotovosti glede velikosti penisa?
Drčić pojasnjuje, zakaj je ta negotovost nepotrebna. S tem postanejo nepotrebna tudi pripadajoča neprijetna čustva in škodljive življenjske odločitve.
Če podrobneje pogledamo, kaj moški v negotovosti čuti, ugotovimo, da je to čustvo sramu. Ta prepoznava je pomembna, ker razkrije psihološko logiko, ki generira neprijetne občutke in nosi negativne posledice.
Ko prepoznamo čustvo sramu, se nam razkrije tudi rešitev težave. Čustvo sramu namreč čuti oseba, kadar:
- Določeno vedenje, dosežek ali telesno lastnost (recimo velikost penisa) povezuje s svojo osebno vrednostjo. Torej nezavedno verjame: »jaz sem kot bitje vreden toliko, kolikor imam velik penis«. Ali
- ga je strah, da bodo drugi videli to njegovo lastnost in tako spregledali, da je globoko v sebi manjvredno bitje ali slaba oseba.
Podobna logika velja tudi pri sramu glede telesne višine, teže, moči, glede izobrazbe, telesne lepote, statusa, finančne moči itd.
Bistvo je, da je sram v osnovi otroško čustvo, ki ga seveda vsi neke mere potegnemo tudi v odraslost. Pa vendar, ko oseba čustveno odrašča, se nauči ločiti med svojo osebno vrednostjo in posameznimi dejanji, lastnostmi in dosežki. Taka oseba globoko v sebi verjame: »V redu, penis je tak, kot je. To nima nikakršne veze z mojo globoko bitjo. Z vrednostjo tega istega bitja, ki sem bil že kot dojenček.« Ko prevlada taka odrasla logika pogleda na situacijo, človek sploh ne more več čutiti čustva sramu. To pomeni brezpogojno sprejemanje sebe oziroma nedotakljivo samopodobo.
Kako preseči čustvo sramu in se rešiti negotovosti?
Razumevanje čustva sramu je lahko prvi korak k njegovemu zmanjšanju in odpravi. K temu prispevajo še naslednja dejstva:
- Študije so pokazale, da je povprečna velikost penisa v erekciji med 12,95 in 13,97 cm, pri čemer je natančno povprečje verjetno bližje spodnji meji. Realnost je torej bistveno drugačna od podob, ki nam jih prikazujejo medijske in pornografske vsebine.
- Večina žensk gleda na velikost penisa podobno, kot večina moških na velikost prsi. V smislu: “Ok, ene imajo večje, ene manjše, vsake so lahko privlačne. Bog ne daj, da bi bile vse enake. V bistvu je to nepomembno. Kaj šele, da bi velikost prsi vplivala na to, da je zaradi tega lastnica bolj ali manj privlačna ali celo več ali manj vredna kot ženska. Ali pa, da bi to kakorkoli vplivalo na kvaliteto seksa.“
Skratka, kar si ženske mislijo o penisih, je čisto nekaj drugega od tistega, kar pogosto moške skrbi, da ženske mislijo. - Velikost penisa skoraj ne vpliva na kvaliteto seksa. Izjema je recimo, ko lahko ženska doživi orgazem samo s penetracijo. Vendar je tak orgazem mogoče doseči samo v primeru izredno debelega penisa. V tem primeru se med penetracijo dovolj draži občutljivo področje okrog klitorisa. To je za veliko večino parov nepomembno, ker pač velika večina moških nima takega ‘debeluščka’ v hlačah in ker se lahko draženje klitorisa izvede na številne druge zabavne načine. 🙂