Med družbenimi dejavniki tveganja za pojav duševnih motenj najbolj pogosto navajajo travmatične psihološke izkušnje v otroštvu. Da je postavitev tega dejavnika tveganja na prvo mesto upravičena, potrjuje tudi študija, ki je bila nedavno objavljena1.
Na osnovi meta analize so razkrili več kot 93.000 primerov, ki kažejo na neposredno povezavo med psihološkimi travmami v otroštvu in tveganjem za duševne motnje kasneje v življenju. V teh primerih je šlo najpogosteje za travme zaradi čustvene, telesne in spolne zlorabe, pa tudi zaradi čustvenega ali telesnega zanemarjanja in ustrahovanja.
Najpogostejše duševne motnje, ki so povezane s psihološkimi travmami v otroštvu so anksiozne motnje (ki so najpogosteje povezane s travmami zaradi čustvene zlorabe), pa tudi psihoze, bipolarne motnje razpoloženja in mejne osebnostne motnje.
Ugotovitve študije so pomembne ker je pokazala, da psihološke travme v otroštvu:
- potrojijo tveganje za duševne motnje v kasnejših življenjskih obdobjih in
- so dejavniki tveganja za razvoj duševnih motenj.
Študija potrjuje pomembnost dvojega. Prvo je, da je za zdravljenje človeka z izkušnjo duševne motnje pomembno dobro poznavanje njegove življenjske zgodovine. Drugo pa je velik pomen preprečevanje duševnih motenj, na primer s pomočjo programov za povečevanje pismenosti širšega kroga ljudi o duševnem zdravju.
1 Objavljeno v znanstveni medicinski reviji European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience (Evropski arhivi psihiatrije in klinične nevroznanosti)
Vir: Having suffered trauma during childhood triples the risk of suffering a serious mental disorder in adulthood, dostopno na internetnem naslovu https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221103104956.htm
Če vi ali vaš bližnji doživlja duševno stisko, obiščite forum:
Duševne stiske:
– Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje
– Duševno zdravje
– Izgorelost
– Mejna in narcistična osebnostna motnja – za svojce
– Motnje hranjenja
– Psihiater odgovarja
– Psihoterapija
– Zasvojenost in pomoč
– Žalovanje in slovo
Stiske v odnosih:
– Čustvena inteligenca, komunikacija in odnosi
– Vrnitev k sebi
– Za ženske v stiski
Želite biti na tekočem s podobnimi novicami s področja duševnega zdravja? Naročite se e-novičnik in izobraževalna gradiva programa OMRA.