Med družbenimi dejavniki tveganja za pojav duševnih motenj najbolj pogosto navajajo travmatične psihološke izkušnje v otroštvu. Da je postavitev tega dejavnika tveganja na prvo mesto upravičena, potrjuje tudi študija, ki je bila nedavno objavljena1.
Študija je pokazala, da psihološke travme v otroštvu kar potrojijo tveganje za duševne motnje v kasnejšem življenju.
Na osnovi meta analize so razkrili več kot 93.000 primerov, ki kažejo na neposredno povezavo med psihološkimi travmami v otroštvu in tveganjem za duševne motnje kasneje v življenju. V teh primerih je šlo najpogosteje za travme zaradi čustvene, telesne in spolne zlorabe, pa tudi zaradi čustvenega ali telesnega zanemarjanja in ustrahovanja.
Najpogostejše duševne motnje, ki so povezane s psihološkimi travmami v otroštvu so anksiozne motnje (ki so najpogosteje povezane s travmami zaradi čustvene zlorabe), pa tudi psihoze, bipolarne motnje razpoloženja in mejne osebnostne motnje.
Ugotovitve študije so pomembne ker je pokazala, da psihološke travme v otroštvu:
- potrojijo tveganje za duševne motnje v kasnejših življenjskih obdobjih in
- so dejavniki tveganja za razvoj duševnih motenj.
Študija potrjuje pomembnost dvojega. Prvo je, da je za zdravljenje človeka z izkušnjo duševne motnje pomembno dobro poznavanje njegove življenjske zgodovine. Drugo pa je velik pomen preprečevanje duševnih motenj, na primer s pomočjo programov za povečevanje pismenosti širšega kroga ljudi o duševnem zdravju.
1 Objavljeno v znanstveni medicinski reviji European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience (Evropski arhivi psihiatrije in klinične nevroznanosti)
Vir: Having suffered trauma during childhood triples the risk of suffering a serious mental disorder in adulthood, dostopno na internetnem naslovu https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221103104956.htm
Če vi ali vaš bližnji doživlja duševno stisko, obiščite forum:
Duševne stiske:
– Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje
– Duševno zdravje
– Izgorelost
– Mejna in narcistična osebnostna motnja – za svojce
– Motnje hranjenja
– Psihiater odgovarja
– Psihoterapija
– Zasvojenost in pomoč
– Žalovanje in slovo
Stiske v odnosih:
– Čustvena inteligenca, komunikacija in odnosi
– Vrnitev k sebi
– Za ženske v stiski
Želite biti na tekočem s podobnimi novicami s področja duševnega zdravja? Naročite se e-novičnik in izobraževalna gradiva programa OMRA.