Psihološke travme v otroštvu kot dejavnik tveganja za težave v duševnem zdravju niso mit

Foto: Profimedia

“Tak je zaradi travme v otroštvu” slišimo koga reči, a to pogosto ne vzamemo resno, saj težko verjamemo, da dogodki iz zgodnjega otroštva tako močno oblikujejo našo sedanjost. Žal močno vplivajo na številne vidike in to so ponovno dokazali. Kateri del našega življenja lahko najbolj prizadenejo?

Med družbenimi dejavniki tveganja za pojav duševnih motenj najbolj pogosto navajajo travmatične psihološke izkušnje v otroštvu. Da je postavitev tega dejavnika tveganja na prvo mesto upravičena, potrjuje tudi študija, ki je bila nedavno objavljena1.

Študija je pokazala, da psihološke travme v otroštvu kar potrojijo tveganje za duševne motnje v kasnejšem življenju.

Na osnovi meta analize so razkrili več kot 93.000 primerov, ki kažejo na neposredno povezavo med psihološkimi travmami v otroštvu in tveganjem za duševne motnje kasneje v življenju. V teh primerih je šlo najpogosteje za travme zaradi čustvene, telesne in spolne zlorabe, pa tudi zaradi čustvenega ali telesnega zanemarjanja in ustrahovanja.

Najpogostejše duševne motnje, ki so povezane s psihološkimi travmami v otroštvu so anksiozne motnje (ki so najpogosteje povezane s travmami zaradi čustvene zlorabe), pa tudi psihoze, bipolarne motnje razpoloženja in mejne osebnostne motnje.

Ugotovitve študije so pomembne ker je pokazala, da psihološke travme v otroštvu:

  • potrojijo tveganje za duševne motnje v kasnejših življenjskih obdobjih in
  • so dejavniki tveganja za razvoj duševnih motenj.

Študija potrjuje pomembnost dvojega. Prvo je, da je za zdravljenje človeka z izkušnjo duševne motnje pomembno dobro poznavanje njegove življenjske zgodovine. Drugo pa je velik pomen preprečevanje duševnih motenj, na primer s pomočjo programov za povečevanje pismenosti širšega kroga ljudi o duševnem zdravju.

1 Objavljeno v znanstveni medicinski reviji European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience (Evropski arhivi psihiatrije in klinične nevroznanosti)
Vir: Having suffered trauma during childhood triples the risk of suffering a serious mental disorder in adulthood, dostopno na internetnem naslovu https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221103104956.htm

Če vi ali vaš bližnji doživlja duševno stisko, obiščite forum:

Duševne stiske:
Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje
Duševno zdravje
Izgorelost
Mejna in narcistična osebnostna motnja – za svojce
Motnje hranjenja
Psihiater odgovarja
Psihoterapija
Zasvojenost in pomoč
Žalovanje in slovo

Stiske v odnosih:
Čustvena inteligenca, komunikacija in odnosi
Vrnitev k sebi
Za ženske v stiski

Želite biti na tekočem s podobnimi novicami s področja duševnega zdravja? Naročite se e-novičnik in izobraževalna gradiva programa OMRA.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
838
18.12.2024 ob 06:13
1,063
06.12.2024 ob 07:52
361
05.12.2024 ob 20:35
787
13.11.2024 ob 12:45
1,192
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close