Prvič v zgodovini: pacientu z rakom presadili celotno grlo in mu povrnili glas

Moški se dotika vratu
Foto: Profimedia

Presaditev celotnega grla je bila v ZDA izvedena trikrat, vendar tokrat prvič pri osebi z aktivno rakavo boleznijo.

59-letni Marty Kedian iz Massachusettsa se je pridružil kratkemu seznamu ljudi, katerim so presadili celotno grlo. Njegov primer se od prejšnjih dveh presaditev grla v ZDA razlikuje v eni pomembni stvari – imel je raka na grlu, medtem ko je šlo pri predhodnih presaditvah za poškodbi grla. Izvedeni prelomni poseg daje upanje številnim, ki so izgubili sposobnost govorjenja, požiranja in samostojnega dihanja zaradi okrnjene funkcije ali izgube grla. Gre za zapleteno operacijo, pri kateri so rezultati težko predvidljivi.

“Operacija in bolnikov napredek sta presegla naša pričakovanja. To je izjemen dosežek, s katerim se je po našem mnenju začela prihodnost presaditev grla.”

pravi dr. David Lott, predstojnik oddelka za otolaringologijo – kirurgijo glave in vratu/avdiologijo na kliniki Mayo v Arizoni.

Ob rakavi bolezni pomislek pri presaditvi

Da bi raziskali možnosti presaditve celotnega grla, ekipa zdravnikov na kliniki Mayo izvaja klinično študijo, Kedian pa je prvi udeleženec. Eden od pomislekov pri presaditvi pri bolnikih z rakom je, da morajo po presaditvi jemati imunosupresivna zdravila proti zavrnitvi presajenega organa. Ta zmanjšajo imunski odziv telesa in s tem tveganje zavrnitve organa. Vendar pa tudi povečajo tveganje za širjenje raka. Kedianov primer je bil v tem pogledu edinstven. Zaradi predhodno opravljene presaditve ledvice je že prejemal imunosupresivno terapijo: tako so lahko presaditev opravili varno, ne da bi vnesli dodatno tveganje na način, ki je bil doslej redko, če sploh kdaj, izveden.

V deset letih boja z redko obliko raka, je Kedian prestal na desetine operacij, ki so mu sčasoma odvzele glas ter sposobnost normalnega požiranja in dihanja. Pred nekaj leti so mu morali narediti traheostomo, ki mu je omogočila dihanje skozi luknjo v vratu, vendar je ta, skupaj z izgubo glasu, pomembno poslabšala kakovost njegovega življenja. Kot je dejal v izjavi, se je vse od postavitve diagnoze raka grla bal, da bo izgubil glas: “Rad se pogovarjam z ljudmi, kamorkoli grem. A tega preprosto nisem mogel več. Počutil sem se čudno in nisem več hotel iti ven.

Na presaditev oziroma ustreznega darovalca je Kedian čakal 10 mesecev. Ekipa šestih kirurgov je opravila presaditev v 21-urnem posegu: primarna naloga je bila odstranitev raka, nato je sledila presaditev. S pionirsko mikrokirurgijo so ponovno povezali živce, ki nadzorujejo požiranje in gibanje glasilk. Tri tedne po posegu je izgovoril svojo prvo besedo: “Pozdravljeni.” Od takrat se je ponovno naučil požirati, njegov govor pa se še izboljšuje.

Štiri mesece po operaciji lahko Kedian govori, požira in diha, kar dr. Lott označuje kot izjemno. “Gospod Kedian je ponovno pridobil že približno 60 odstokova glasu, za kar si ne bi mislil, da se bo zgodilo vsaj eno leto. Še vedno govori z enakim glasom in bostonskim naglasom, kot ga je imel pred rakom.” Tudi njegovo dihanje se nenehno izboljšuje, cevko traheostome mu bodo odstranili, ko bo povsem samostojno dihal.

“Ekipa v bolnišnici Mayo mi je vrnila življenje. Zelo sem ji hvaležen. Najbolj sem hvaležen ekipi dr. Lotta in še posebej družini darovalca organov. Upam, da sem jim bom nekega dne lahko zahvalil.”

pravi Marty Kedian.

Rak grla največji vzrok zaradi katerega je treba odstraniti grlo

Grlo je majhna cevasta struktura, ki se nahaja nad sapnikom in pred požiralnikom. Ima številne pomembne funkcije: vsebuje glasilke, ki dajejo človeškemu glasu zvok, in epiglotis, ki preprečuje vstop hrane in tekočine v sapnik. Motnje v delovanju grla so lahko posledica poškodb, v primeru raka grla pa je lahko potrebna operacija za odstranitev grla. To lahko spremeni življenje, je v poročilu pojasnila zdravniška ekipa, ki je izvedla operacijo: “Ti bolniki so lahko odvisni od cevke za traheostomo, gastrostomo in izgubijo sposobnost verbalnega sporazumevanja.” Čeprav je rak grla na splošno precej redka vrsta raka, pa je najpomembnejši vzrok zaradi katerega je treba odstraniti grlo. Takšne presaditve zbujajo upanje na veliko boljšo kakovost življenja bolnikov s to boleznijo.

Študija je objavljena v reviji Mayo Clinic Proceedings.

Vir:

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,480
30.03.2024 ob 10:27
297,477
10.07.2024 ob 09:38
113,026
16.07.2024 ob 08:50
Preberi več

Več novic

New Report

Close