Nekoč so jih uživali predvsem bodybuilderji, dandanes pa so precej priljubljeni tudi v splošni populaciji. Nekateri jih uživajo z upanjem, da jim bodo pomagali okrepiti mišice, čeprav strokovnjaki opozarjajo, da se to ne more zgoditi brez telesne aktivnosti; drugi jih uživajo z namenom izboljšanja diete, navaja DailyMail. Poraja se vprašanje: koliko koristi v resnici prinašajo?
Proteini so pomembni za zdravje
Telo jih razgradi v amino kisline, ki so potrebne za gradnjo mišic in celic. Prav tako so pomembni za delovanje imunskega sistema.
Zdravi ljudje dovolj proteinov zaužijemo že z raznovrstno in uravnoteženo prehrano. Moški naj bi zaužili približno 56 gramov na dan, ženske pa 34 gramov na dan. Za lažjo predstavo: v 140 gramih gojenega lososa je približno 34 gramov proteinov, v konzervi tune je približno 28 gramov proteinov, v 100 gramih grškega jogurta pa približno 28 gramov proteinov.
Dietetičarka Priya Tew je za Daily May dejala, da čeprav je hranila najbolje pridobivati iz hrane, je uživanje proteinskih napitkov lahko koristno za določene skupine ljudi. “Uživanje proteinskih napitkov je smiselno za osebe, ki so športno zelo aktivni, za osebe, ki imajo zmanjšan apetit, in tiste, ki se borijo s kakšno boleznijo.“
Koristi tudi za starejše od 65 let
Kot je pokazala raziskava iz leta 2020, opravljena na Univerzi v Sheffieldu, pa bi lahko imele koristi od uživanja proteinskih napitkov tudi osebe starejše od 65 let, saj glede na podatke raziskave, 85 odstotkov oseb iz te populacije ne zaužije dovolj proteinov.
Skupina Prot-Age Study Group, ki deluje pod okriljem Evropskega združenja za geriatrično medicino (European Union of Geriatric Medicine Society) je pripravila nova priporočila glede vnosa proteinov, in sicer: zdrave osebe, starejše od 65 let, naj bi zaužile 1 – 1.2 grama proteinov na kilogram telesne teže; tisti, ki se borijo s kakšno boleznijo, pa še več.
Je lahko proteinov preveč?
Proteini so kompleksne molekule. Da jih telo razgradi v amino kisline, morajo jetra in ledvica opraviti veliko dela, kar ne predstavlja težave za osebe, ki imajo zdrava jetra in ledvice, kdor ima kakšno od bolezni jeter ali ledvic, pa mora vnos proteinov omejiti oziroma se o uživanju proteinov posvetovati z zdravnikom ali kliničnim dietitikom.
Nekateri proteinski pripravki vsebujejo veliko sladkorja, soli in aditivov. Splošno pravilo naj bo: posegajte po produktih s čim manj sestavinami in ne več kot pet grami sladkorja na porcijo.
Lina Patel, dietetičarka specializirana za prehrano športnikov in predstavnica britanskega združenja za dietetike (British Dietetic Association)
Vira: