Titanov dioksid se uporablja kot barvilo za živila (E171), njegova tehnološka funkcija pa je, tako kot pri vseh barvilih za živila, narediti živilo vizualno privlačnejše, dati barvo živilu, ki bi bilo sicer brezbarvno, ali obnoviti prvotni videz živila. Titanov dioksid je prisoten tudi v kozmetiki, barvah in zdravilih.
E171 oziroma titanov dioksid je prisoten v finem pecivu, juhah, jušnih osnovah in omakah, namazih za sendviče, tudi predelanih oreških.
V skladu s tožbo sestavine pomenijo, da so tisti, ki uživajo slaščico, “izpostavljeni povečanemu tveganju za vrsto zdravstvenih učinkov, za katere niso vedeli, da izvirajo iz genotoksičnosti – sposobnosti kemikalije, da spremeni DNK.”
Agencija EFSA je na zahtevo Evropske komisije marca 2020 posodobila svojo oceno varnosti tega aditiva (E171) za živila.
Posodobljena ocena revidira rezultate prejšnje ocene agencije EFSA, objavljene leta 2016, v kateri je bila poudarjena potreba po dodatnih raziskavah za zapolnitev podatkovnih vrzeli.
Prof. Maged Younes pojasnjuje : “Ob upoštevanju vseh razpoložljivih znanstvenih študij in podatkov je odbor sklenil, da titanovega dioksida kot aditiva za živila ni več mogoče šteti za varnega. Ključni element pri sprejetju tega sklepa je, da nismo mogli izključiti pomislekov glede genotoksičnosti po zaužitju delcev titanovega dioksida. Po oralnem zaužitju je absorpcija delcev titanovega dioksida majhna, vendar se lahko kopičijo v telesu.”
Ocena je bila izvedena po strogi metodologiji in ob upoštevanju več tisoč študij, ki so bile na voljo od prejšnje ocene agencije EFSA leta 2016, vključno z novimi znanstvenimi dokazi in podatki o nanodelcih.
Genotoksičnost se nanaša na sposobnost kemične snovi, da poškoduje DNK, genetski material celic. Ker lahko genotoksičnost povzroči rakotvorne učinke, je za sklepanje o varnosti snovi nujno oceniti njen potencialni genotoksični učinek.
Ozadje
Titanov dioksid (E 171) je bil v EU odobren kot aditiv za živila leta 2008. Leta 2016 so ponovno ocenili varnost aditiva za živila, ko so priporočili izvedbo novih študij o morebitnih učinkih na reproduktivni sistem.
Agencija EFSA je leta 2019 objavila izjavo o pregledu tveganja v zvezi z izpostavljenostjo aditivu za živila titanovemu dioksidu (E 171), ki ga je opravila francoska agencija za hrano, okolje in varnost zdravja pri delu (ANSES). Agencija EFSA je v svoji izjavi poudarila, da je mnenje ANSES ponovilo negotovosti in vrzeli v podatkih, ki jih je EFSA predhodno ugotovila, ter ni predstavilo ugotovitev, ki bi razveljavile predhodne sklepe agencije o varnosti titanovega dioksida.
Istega leta (2019) je tudi nizozemska agencija za varnost hrane in potrošniških izdelkov (NVWA) izdala mnenje o možnih učinkih aditiva za živila (E171) na zdravje, v katerem je poudarila pomen preučitve imunotoksikoloških učinkov poleg morebitnih reprotoksikoloških učinkov.
Ali naj preneham uživati izdelke, ki vsebujejo TiO2?
Čeprav dokazi o splošnih toksičnih učinkih niso bili prepričljivi, znanstveniki na podlagi novih podatkov in okrepljenih metod niso mogli izključiti nevarnosti genotoksičnosti, zato niso mogli določiti varne ravni za dnevni vnos TiO2 kot aditiva za živila.
Evropska komisija in države članice bodo zdaj v vlogi upravljavcev tveganja preučile znanstveno mnenje agencije EFSA in se odločile za ustrezne regulativne ukrepe ali nasvete za potrošnike.
FDA (Federal Drug Administration), ameriška uprava za hrano in zdravila sicer dopušča uporabo aditiva E171, vendar ga omejuje na en odstotek teže izdelka.
V Evropi je avgusta 2022 prepovedan.
Priljubljeni bomboni v Evropi ne vsebujejo aditiva E171 (ali pa ni naveden na embalaži).