Po podatkih raziskave, ki so jo opravili na univerzi King’s College London, so pri ljudeh, ki večino prigrizkov zaužijejo zvečer po 21. uri, opazili večje skoke glukoze in večje koncentracije maščob v krvi, v primerjavi s tistimi, ki prigrizke uživajo čez dan.
Raziskovalci so preučili podatke več kot tisoč oseb, ki so sodelovale v študiji Zoe Predict. Projekt Zoe Predict je skupina poglobljenih prehranskih raziskav, katerih cilj je proučiti, kako in zakaj se ljudje različno odzivajo na isto hrano.
Udeleženci tokratne raziskave so vodili prehranski dnevnik in nosili merilnike krvnega sladkorja, da so lahko spremljali, kako uživanje prigrizkov vpliva na raven glukoze. Raziskovalci so analizirali povezavo med številom prigrizkov, kakovostjo prigrizkov in časom, v katerem so jih udeleženci pojedli, ter ravnjo maščob in inzulina v krvi. Udeleženci so v povprečju uživali prigrizke dvakrat na dan med obroki, vsak tretji pa je večino prigrizkov pojedel po 21. uri zvečer.
Presenetljivo malo je raziskav o prigrizkih, čeprav predstavljajo 20 do 25 odstotkov zaužite energije.
Kate Bermingham, glavna avtorica raziskave in podoktorska raziskovalka na King’s College London
Najpomembnejša je kakovost prigrizkov
Študija je pokazala, da je najpomembnejši dejavnik, ki določa odziv telesa, kakovost prigrizkov, ne pa pogostost ali količina zaužitih prigrizkov. Bolj kakovostni prigrizki – živila z veliko količino hranilnih snovi glede na vsebovane kalorije – so bili povezani z pozitivnimi vplivi na zdravje. Denimo, uživanje sadja in zelenjave je v primerjavi z uživanjem predelane hrane, kot so piškoti in torta, vplivali na boljši odziv na maščobe in inzulin v krvi, še povzema Independent.
Naša študija je pokazala, da je kakovost prigrizkov pomembnejša od količine ali pogostosti prigrizkov, zato je smiselna izbira visokokakovostnih prigrizkov namesto visoko predelanih.
Kate Bermingham, glavna avtorica raziskave in podoktorska raziskovalka na King’s College London