Vsi kdaj zadržujemo urin, priznava specialist urologije asist. Bojan Štrus, dr. med., svet., iz ljubljanskega kliničnega centra. “Mikcija je psiho-somatski dogodek, pri katerem deluje možganska skorja. Če ne bi, bi urin odvajali takoj, ko bi bil mehur poln,” razloži. Doda, da prvi in drugi poziv za občutek polnega mehurja oziroma uriniranja lahko za nekaj časa odložimo. “Vendar to ni priporočljivo, da se dela prepogosto, še posebej pa, da urin zadržujemo predolgo časa,” pravi asist. Štrus.
Za vsako mišico ni dobro, da je okrepljena
Če pogosto in predolgo zadržujemo urin, se v možganski skorji spremeni poziv, opozarja sogovornik. “Možgani začnejo pošiljati poziv o polnem mehurju, tudi ko to ni. Zaradi tega imamo večkrat oziroma pogosteje lahko občutek, da moramo lulat, čeprav mehur sploh še ni poln.“
Po besedah asist. Štrusa se ob zadrževanju uriniranja tudi nehote krepi mišica stene mehurja (detruzor), vendar okrepljena oziroma zadebeljena mišica v mehurju ni normalna ter lahko posredno kaže na motnjo v delovanju mehurja.
Mit ali resnica: ob zadrževanju urina razrast bakterij?
Asist. Štrusa smo povprašali, ali lahko zaradi zadrževanja urina pride tudi do bakterijske okužbe. “Če se mehur popolnoma sprazni, tudi če ne ob prvem ali drugem pozivu, se bakterije izplavljajo. V takem primeru običajno ne pride do vnetja. Vnetja so predvsem posledica nepopolnega izpraznjenja mehurja. V takem primeru namreč določena količina bakterij ostaja v mehurju, kjer pa se začnejo razmnoževati. Zato je pomembno, da je odtok urina nemoten in da se izprazni v celoti,” pove asist. Štrus.
O uhajanju urina in težkem odvajanju urina
Pri ženskah zaradi nosečnosti in v starosti pogosto prihaja do uhajanja urina in popuščanja mišic medeničnega dna, za kar svetujemo keglove vaje, še opozori asist. Štrus. “Pri moških pa s starostjo običajno prostata zraste, in se pojavijo ravno nasprotne težave z odvajanjem urina – preveč ga zadržujejo, ga težko odvajajo ali ga odvajajo s pomočjo povečanega trebušnega tlaka, ker je v prostatičnem delu ovira v odtoku. Zaradi tega se lahko pojavi nepopolno praznjenje mehurja – stanje, ki je veliko pogostejše pri moških kot pri ženskah. Če se mehur ne prazni pri ženski, lahko to nakazuje na kompleksnejše nevrološke ali druge težave (dolgotrajna sladkorna bolezen, multipla skleroza, kap, poškodbe hrbtenjače …),” sklene asist. Bojan Štrus.