Pri tej napravi ne morete vedeti, ali uhaja plin, zato je ne pozabite pregledati

Foto: Profimedia

Pomlad je pravi čas za pregled avtomobilske klimatske naprave.

Ko se v klimatskem sistemu vašega avtomobila nabereta plesen in umazanija, ima to lahko negativne posledice na vaše zdravje. Potencialno nevarni majhni delci (virusi, bakterije, plesni in alergeni) lahko namreč pridejo v naša pljuča ter sprožijo alergije, napade astme ali druge respiratorne težave. To pa še ni vse – umazanija bo vplivala tudi na delovanje naprave, kar nas bo na koncu udarilo po žepu.

Kot je povedal Mitja Bulc, direktor poprodaje pri Toyota Slovenija, je sedaj pravi čas, da preverite, v kakšnem stanju je klimatska naprava v vašem avtomobilu. “Pomlad je za pregled klimatske naprave najboljši čas, saj bomo imeli še dovolj časa, da jo, če bi bilo treba, popravimo, še preden jo bomo krvavo potrebovali. Hkrati je po vlažnem delu leta pomlad tudi pravi čas za menjavo filtra kabinskega zraka.

Foto: Profimedia

Težave zaznamo, ko je že prepozno

“Uporabnik nikakor ne more vedeti, da je na primer iz naprave začel uhajati plin oziroma da je kabinski filter zraka umazan ali zasičen s trdimi delci. To bo posredno opazil šele čez čas, ko bo klimatska naprava delovala manj učinkovito,” je razložil nas sogovornik in opozoril tudi na nevarnosti, ki lahko nastanejo zaradi umazanega filtra. “Če filtra ne menjamo redno, se umaže oziroma zasiči s trdimi delci, v klimatskem sistemu pa se v takšnih pogojih začnejo razvijati glivice in bakterije, kar pomeni, da bo iz zračnih rež začel prihajati smrdljiv zrak. Slabši, kot je pretok, prej pride do tega, klimatska naprava pa se dodatno ‘muči’ in s tem viša porabo goriva.”

Foto: Profimedia

Priporočljivo je, da se kabinski filter zraka zamenja enkrat na leto oziroma ob rednem servisu. “Na vsak način pa prej kot na 15 tisoč prevoženih kilometrov. Če se vozimo po krajih z veliko prahu, na primer po makadamu, potem je treba filter menjati še pogosteje. Poznamo tri vrste filtrov, klasičnega, z aktivnim ogljem in antialergenski filter, cenovne razlike med njimi niso velike,” pravi Bulc, ki lastnikom vozil še svetuje, da “čiščenje oziroma dezinfekcijo klimatske naprave prepustijo strokovnjakom, ki imajo za to opravilo ustrezno orodje, znanje in ustrezna čistila”.

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close