Čokoladni nadomestki so izdelki, ki posnemajo okus in videz čokolade, vendar vsebujejo manj ali nič kakava in so pogosto narejeni iz drugih sestavin, kot so sladkor, mleko, rastlinske maščobe in umetne arome. Medtem ko lahko čokoladni nadomestki ponujajo okusno alternativo za ljudi, ki ne morejo ali nočejo uživati prave čokolade, je pomembno vedeti, da so ti izdelki precej drugačni od prave čokolade. Prava čokolada vsebuje veliko kakava, čokoladni nadomestki pa vsebujejo veliko sladkorja in drugih dodatkov. Pri nakupu čokolade je vedno priporočljivo preveriti sestavo in se prepričati kaj vsebuje.
So čokoladni zajčki res čokoladni?
Odpravili smo se na lov za velikonočnim čokoladnim zajcem, kjer smo skrbno pregledali ponudbo različnih trgovin. Obiskali smo pet trgovin in pregledali sestavo 13 različnih velikonočnih zajcev. V vsaki trgovini smo si ogledali najmanj dva ali tri različne zajce. Ugotovili smo, da noben od zajcev, ki smo jih pregledali, ni vseboval čokoladnega nadomestka. Vsi zajci, ki smo jih preverili, so imeli najmanj 25 odstotkov kakavove mase. Morda smo imeli srečo, da smo naleteli na ponudbo, ki nas je navdušila. Nekaj izdelkov, ki smo jih našli izpostavljamo tudi v prispevku.
Od kakavovih zrn do kakavovega testa
ZPS navaja, da je kakavovec (Theobroma cacao) zeleno drevo, ki zraste od štiri do osem metrov visoko. V plodu se nahaja od 20 do 60 kakavovih zrn, ki jih fermentirajo in posušijo na soncu. Po praženju zrnca zmeljejo in dobijo gosto tekočo kakavovo testo, ki je osnova za izdelavo čokolade ali kakavovega masla. Kakav v prahu je bogat z minerali (mangan, železo, fosfor, cink) in vsebuje tudi kofein in teobromin, ki imata poživilen učinek. Pomembne bioaktivne sestavine kakavovih zrn so tudi flavanoli – antioksidanti, ki so predmet številnih znanstvenih raziskav.
Po čokoladi diši
Kakavovemu testu dodajo kondenzirano mleko, sladkor in kakavovo maslo, ter sestavine dolgo časa mešajo, dokler ne nastane rjavo testo, katerega stiskajo z železnimi valji, da nastane popolnoma gladka zmes. Okus in tekstura se razvijeta z gnetenjem. Na okus vplivajo hitrost, trajanje in temperatura gnetenja. Zmes se izmenično segreva, ohlaja in ponovno segreva – s tem se prepreči razbarvanje, izločanje maščobe in tvorba kristalov.
Letno po vsem svetu zaužijemo tri milijone ton kakava, največ v obliki čokolade in kakavovih napitkov.
Na tržišču je veliko različnih vrst čokolade. Kakovostni lastnosti živila in sestavine določa Pravilnik o kakovosti kakavovih in čokoladnih izdelkov.
Čokolada je sestavljena iz kakavovih izdelkov in sladkorja. Vsebovati mora najmanj 35 odstotkov skupne suhe snovi kakavovih delov, vključno z najmanj 18 odstotkov kakavovega masla in najmanj 14 odstotkov suhe nemastne snovi kakavovih delov.
Mlečna čokolada mora vsebovati najmanj 25 odstotkov skupne suhe snovi kakavovih delov, najmanj 14 odstotkov suhe snovi mleka, najmanj 2,5 odstotkov suhe nemastne snovi kakavovih delov, najmanj 3,5 odstotkov mlečne maščobe in najmanj 25 odstotkov skupne maščobe (kakavovo maslo in mlečna maščoba)
Bela čokolada je narejena je iz najmanj 20 odstotkov kakavovega masla, sladkorja, mleka (najmanj 14 odstotkov suhe snovi), najmanj 35 odstotkov mlečne maščobe in arom (npr. vanilje). Po nekaterih kriterijih to ni prava čokolada, ker ne vsebuje kakavove mase ali kakava v prahu, temveč le kakavovo maslo.
Čokoladni bonbon ali praline je izdelek v velikosti enega zalogaja. Sestavljen je iz polnjene čokolade, ali posamezne čokolade, kombinacije ali mešanice posameznih vrst čokolade in drugih snovi, primernih za uživanje, pod pogojem, da čokoladni del predstavlja najmanj 25 odstotkov skupne mase izdelka.
Čokoladni nadomestek. Če na etiketi »čokoladnega izdelka« piše kakavov izdelek, sladkorna ploščica ali mlečni čokoladni nadomestek, gre po pisanju portala za čokoladni nadomestek. V izdelkih, ki niso čokolada, so tako na začetku sestavin sladkor, rastlinska maščoba, sirotka in posneto mleko v prahu, kateremu lahko sledi kakav v prahu, v manjšem odstotku.
Čokolado je najbolje shranjevati na suhem mestu, kjer ni vonjav drugih živil, pri temperaturi med 18 in 20°C ter z relativno vlažnostjo manjšo od 50 odstotkov. Pomembno je, da je ne izpostavljamo neposredni svetlobi, saj lahko ta povzroči izločanje maščobe in sladkorja, kar se kaže kot sivkasto obarvanje čokolade s sladkornimi kristali. Pravilno shranjevanje bo ohranilo okus in teksturo čokolade ter preprečilo njeno poslabšanje.