Preveri znanje: Prepoznate izpuščaj in veste, kdaj morate takoj k zdravniku?

Image: 696592233, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Kožne bolezni se zelo razlikujejo po simptomih in resnosti.

Kožne bolezni oziroma bolezni s simptomi, ki prizadenejo kožo, so lahko začasne ali kronične, neboleče ali boleče. Vzroki za nastanek so lahko genetski ali pa situacijski, nekatere kožne bolezni so benigne, druge pa lahko smrtno nevarne.

To so najpogostejše kožne težave

Akne

Foto: Profimedia

Do izbruha ponavadi pride na obrazu, vratu, ramenih, prsih in zgornjem delu hrbta. Izbruhi na koži so sestavljeni iz ogrcev, belih ogrcev, mozoljev ali bolečih cist in bulic. Če aken ne zdravimo, lahko pustijo brazgotine in potemnelo kožo.

Herpes na ustnici

Avtor: Profimedia

Rdeči, boleči in s tekočino napolnjeni mehurčki se ponavadi pojavijo v bližini ust ali na ustnici. Pred nastankom izpuščaja se na tem predelu pojavita pekoč občutek in srbečica. Izbruh ponavadi spremljajo simptomi gripe: vročina, bolečine v mišicah in otekle bezgavke.

Koprivnica

Foto: Profimedia

Srbeči izpuščaji, ki se pojavijo po izpostavitvi alergenu. Koža je na tem predelu rdeča, topla in rahlo boleča na dotik. Izpuščaji so lahko majhni ali veliki, okrogle, obročaste ali nesimetrične oblike.

Aktinična keratoza

Foto: Profimedia

Debel, luskast ali skorjast kožni madež, ki je ponavadi manjši od dveh centimetrov. Pojavi se na delih telesa, ki so izpostavljeni soncu – rokah, obrazu, lasišču, vratu. Rane so ponavadi rožnate barve, lahko pa so tudi rjave ali sive.

Rozacea

Foto: Profimedia

Kronična vnetna bolezen z občasnimi izbruhi. Te lahko sproži začinjena hrana, alkohol, izpostavljenost soncu, stres in bakterija helicobacter pylori. Obstaja pet podtipov, za katere so značilni različni simptomi, najpogostejši so zardevanje, rdeče izbokline, rdečica, suha in občutljiva koža.

Alergija na lateks

Foto: PRofimedia

Gre za resno alergijo, ki lahko zahteva takojšnjo medicinsko pomoč. Izpuščaj se lahko pojavi v nekaj minutah, lahko pa do izbruha pride po več urah po izpostavljenosti lateksu. Pojavijo se topli, srbeči, rdeči madeži na mestu stika, ki lahko postanejo suhi in skorjasti. Delci lateksa v zraku lahko povzročijo kašelj, izcedek iz nosu, kihanje in srbenje ter solzenje oči. Huda alergija na lateks lahko povzroči hujše težave z dihanjem.

Karbunkel

Foto: PRofimedia

Vnetje lasnih mešičkov (ponavadi na vratu), ki se kaže kot rdeča, boleča in razdražena bulica pod kožo in ga lahko spremljajo povišana telesna temperatura, bolečine v telesu in utrujenost. Lahko povzroči zatrdelo kožo ali izcedek.

Ekcem (atopijski dermatitis)

Foto: Profimedia

Kaže se kot rumene ali bele lise, ki se luščijo. Prizadeta koža je lahko rdeča, srbeča, mastna, na območju z izpuščaji lahko pride do izpadanja las. Najpogostejši je atopijski dermatitis, ki se najgosteje pojavi na obrazu (zlasti pri dojenčkih), rokah, nogah ali v gubah kože.

Luskavica

Foto: Profimedia

Pri tej bolezni se pojavijo luskaste, ostro definirane kožne lise sivkaste barve. Običajno se pojavi na lasišču, komolcih, kolenih in spodnjem delu hrbta. Lahko je srbeča ali asimptomatska.

Celulitis

Foto: Profimedia

Tudi zaradi celulitisa lahko pristanete pri zdravniku. Gre za akutno bakterijsko okužbo kože in podkožnega tkiva, ki jo najpogosteje povzročajo bakterije streptokoki ali stafilokoki, ki so v telo prodrli skozi rano na koži. Koža je otekla, rdeča, boleča, vroča na dotik, lahko se pojavi tudi gnojni izcedek. Vročina, mrzlica in rdeče lise so lahko znak resne okužbe, ki zahteva zdravniško pomoč.

Norice

Pri noricah se po celem telesu pojavijo srbeči, rdeči, s tekočino napolnjeni mehurčki. Izpuščaj spremljajo vročina, bolečine v telesu, vneto grlo in izguba apetita. Bolezen je nalezljiva, dokler se vsi mehurčki ne prekrijejo s skorjo.

Ošpice

Foto: Profimedia

Simptomi vključujejo povišano telesno temperaturo, vneto grlo, rdeče in solzne oči, izgubo apetita, kašelj in izcedek iz nosu. Rdeči izpuščaj se širi od obraza navzdol po telesu, in sicer tri do pet dni po pojavu prvih simptomov. V ustih se pojavijo drobne rdeče lise z modro-belo sredico.

Bazalnocelični karcinom

Foto: Profimedia

Kupolasta, čvrsta in bleda področja, ki so lahko podobna brazgotini, središče je lahko pogreznjeno, podoben kraterju, na izrastku so vidne krvne žile. Rana, ki se ne zaceli do konca (ali pa se zaceli in nato spet odpre), je lahko krvaveča. V primeru suma se obrnite na svojega zdravnika.

Melanom

Profimedia

Najresnejša oblika kožnega raka, ki pogosteje prizadene svetlopolte ljudi. Madež se lahko pojavi kjer koli na telesu, ima nepravilno oblikovane robove, je asimetrične oblike in različnih barv. Melanom spreminja barvo in se čez čas poveča. Običajno je večji od radirke na svinčniku.

Pasovec

Foto: Profimedia

Herpes zoster povzroči rdeč, mehurjast izpuščaj, ki se lahko razširi okoli vašega trupa ali se pojavi kjerkoli na telesu. Pojavijo se lahko tudi vročina, utrujenost in glavobol.

Melazma

Foto: Profimedia

Hiperpigmentacija, ki povzroči temne lise na obrazu, redkeje na vratu, prsih ali rokah. Pogostejša je pri nosečnicah (kloazma) in osebah s temnejšo kožo, ki so zelo izpostavljeni soncu. Lahko izgine v enem letu ali postane trajna.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,669
28.06.2024 ob 07:32
3,913
15.07.2024 ob 09:15
33,809
20.06.2024 ob 23:19
1,236
14.07.2024 ob 19:34
572
20.06.2024 ob 18:14
Preberi več

Več novic

New Report

Close