Na Oddelku za intenzivno nego in terapijo letno sprejmemo približno 1600 porodnic (z novorojenčki) po carskih rezih in zapletenih porodih. Na oddelku zdravimo tudi najtežje bolne nosečnice iz vse Slovenije. Oddelek smo odprli že pred 30. leti. Število sprejemov iz leta v leto stalno narašča in je vsaj dvakrat večje kot ob odprtju oddelka. Vse več nosečnic in porodnic namreč potrebuje intenzivno obravnavo in zdravljenje.
Doc. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med., predstojnica Porodnišnice Ljubljana, (KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana), je poudarila: »Vesela sem, da lahko danes s ponosom odpiramo prenovljeni oddelek za intenzivno nego odraslih. Oddelek smo načrtovali več let. Odprli smo ga oktobra 1987, takrat kot novo porodnišnico in je imel osem postelj za intenzivno nego in 16 postelj za porodnice z novorojenčki. V letu 1988 smo na oddelek sprejeli okoli 600 porodnic z novorojenčki. Nato je število sprejemov stalno naraščalo in že več kot deset let nazaj se je pojavila potreba po večjem številu intenzivnih postelj. Leta 2005 smo imeli prvič več kot 1000 sprejemov na enakem številu postelj, leta 2008 pa smo imeli prvič več kot 1000 carskih rezov ter 1200 sprejemov na oddelek, kar je še enkrat več kot ob odprtju oddelka. Poleg tega, da stalno narašča število porodnic, ki jih sprejmemo po carskih rezih, narašča tudi število nosečnic, ki še v času nosečnosti potrebujejo intenziven nadzor zaradi svojih bolezni – to so nosečnice s hudimi kroničnimi boleznimi ali pa gestacijskimi boleznimi, kot je na primer preeklampsija. Na ta oddelek pa sprejemno tudi porodnice po težkih porodih, ki potrebujejo intenziven nadzor 48 ur. V leto 2017 smo imeli 1540 sprejemov, 1282 po carskem rezu, 181 po težkih porodih, 20 povratnic in 42 nosečnic. Če teh nosečnic ne bi intenzivno nadzorovali in zdravili, bi bilo treba, v večini primerov, nosečnost prekiniti, kar bi ogrozilo življenje prezgodaj rojenega otroka. Podaljševanje takih nosečnosti je možno samo ob ustrezni opremi in v ustreznih prostorih. In to zdaj imamo, za kar se zahvaljujem vsem sodelavcem in sodelavkam ter vsem, ki so pri projektu sodelovali. Za oskrbo žensk, plodov in novorojenčkov pa sami prostori niso dovolj. Enako, oziroma še bolj, so potrebni ljudje, požrtvovalni strokovnjaki in strokovnjakinje na vseh nivojih – od strežnic, administratork, medicinskih sester do zdravnikov.«
In še dodala: »Na predlog našega zdravnika, Mihe Lučovnika, dr. med., bomo oddelek preimenovali v Oddelek za intenzivno perinatalno medicino. Na oddelku bomo sedaj imeli 21 postelj, nadzor nad ogroženimi nosečnicami in porodnicami bo boljši, delo bo bolj varno.«
Mag. Urška Vozelj, dipl. m. s., glavna medicinska sestra Porodnišnice Ljubljana, je povedala: »Danes je lep dan. S prenovo smo pridobili najsodobnejše prostore, ki so nam zaposlenim v veselje. Primerni so za sprejem, bivanje in zdravljenje pacientk, ki prihajajo k nam iz vseh slovenskih regij. Za varno in kakovostno obravnavo je pomembno vse – razvita tehnologija, prijazno delovno okolje in odlično delo vseh zdravstvenih in nezdravstvenih sodelavcev. Želimo ostati sodobna zdravstvena ustanova, ki je po strokovnem znanju na področju perinatalne medicine enakovredna podobnim ustanovam v Evropi in širše. Veseli in ponosni smo, ker bomo v novih prostorih lažje zagotavljali tudi telesno bližino mamic in njihovih novorojenčkov. Prepričana sem, da se bomo v tem okolju vsi dobro počutili in dosegali še višjo raven kakovosti ter ustvarjali pozitivno delovno klimo.«
Redni prof. dr. Adolf Lukanovič, dr. med., svetnik, strokovni direktor Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je v svojem nagovoru povedal: »Vodstvo Ginekološke klinike se zaveda, da je za visoko strokovnost našega kliničnega dela pomembno, da se delovni procesi odvijajo v okolju, ki ustreza standardom mednarodnih akreditacij. Le tako se dosega zahtevana strokovnost, ki pogojuje zadovoljstvo bolnic in nenazadnje motivacijo ter zadovoljstvo zaposlenih. Zavedamo se, da je potrebna stalna spodbuda za napredek in razvoj, ki se morata odzivati na prihodnje zahteve po inovativnosti in ustvarjalnosti. Današnji dogodek je le eden v nizu prizadevanj tako vodstva Ginekološke klinike kot tudi vodstva UKC Ljubljana po neprestanem izboljšanju kakovosti našega dela, da bi zagotovili nosečnicam in porodnicam čim boljšo zdravstveno oskrbo. Ta oddelek s strokovno prepoznavnostjo doma in v širšem prostoru regije lahko ta trenutek uvrščamo med najsodobnejše centre s področja perinatologije.«
Aleš Šabeder, generalni direktor UKC Ljubljana, pa je dejal: »Vesel sem, da danes odpiramo prenovljen Oddelek za intenzivno nego in terapijo otročnic in nosečnic v porodnišnici Ljubljana. Kot smo slišali, je sprejemov vsako leto več. Pacientke pa tu potrebujejo najzahtevnejšo zdravstveno oskrbo, da lahko dočakajo enega najlepših trenutkov v življenju. Univerzitetni klinični center Ljubljana, kot vsi veste, je v sanaciji. Na vseh klinikah, ne samo pri vas, se srečujemo s problemom stare, iztrošene opreme, aparatur, premalo kadra in starih zgradb. Torej tudi v vaši hiši, ki je lansko leto praznovala 30. rojstni dan. Skupaj bomo morali postaviti najbolj nujne prioritete na vseh področjih nabav. Ker pa je danes praznik tako za pacientke, kot tudi za vse vas zaposlene, ki vsak dan požrtvovalno skrbite zanje, vam želim še naprej uspešno delo.«