"Pred desetletjem ste mi ponovno vrnili življenje. Obljubim vam, ne bom ga zapravil."

N. K., 21. februar 2024
AktualnoZdravje
srce, zdravnik
Foto: Profimedia

Na 10. obletnico moževe smrti je dobila srce parajoče pismo od človeka, ki ga ni poznala.

V Sloveniji na leto umre približno 10 ljudi, ker ne dočakajo ustreznega organa, znotraj Eurotransplanta pa letno umre skupno 1.300 bolnikov. “Te številko so dokaz, da je darovalcev v vseh državah članicah Eurotransplanta premalo,” opozarjajo v Javnem zavodu Republike Slovenije za presaditve organov in tkiv Slovenija transplant (krajše Slovenija transplant).

Statistično je 3-krat večja verjetnost, da bomo sami potrebovali zdravljenje, kot da bomo po smrti darovali organe.

“Ponovno ste mi vrnili življenje”

Pred 10 leti je Joan Fisher nenadoma izgubila moža Johna. Ker je bil zaveden kot darovalec organov, so kar nekaj njegovih organov, denimo jetra, ledvice, oči in pljuča, presadili. Na 10. obletnico smrti pa je Fisherjeva dobila pismo moškega, ki je prejel njegova pljuča. Vendar to ni prvo tako pismo, ki ga je dobila, piše CBC.

Dobiti taka pisma je res razveseljujoče. Vedeti, da del nekoga, ki si ga globoko ljubil, še živi,

je ob prejemu pisma dejala Joan Fisher.

Prejemnik Johnovih pljuč je Fisherjevi v pismu zaupal, kaj vse je lahko počel po presaditvi, denimo, z bratom in očetom je odšel na avtomobilsko dirko NASCAR. “John je imel zelo rad avtomobile. Pomislila sem, kako bi mu bilo všeč, da so bila njegova pljuča na tej dirki,” je še povedala. In dodala, da se ji je prejemnik srčno zahvalil.

Pred desetletjem ste mi ponovno vrnili življenje. Obljubim vam, da ga ne bom zapravil. Ne mine niti en dan, ko ne bi mislil na vas.

Zapisal je tudi, da je zaradi presaditve pljuč lahko videl hči diplomirati, praznoval 20. obletnico poroke in potoval po svetu. “Moja pljuča se dobro držijo in mi omogočajo, da verjamem v še več praznovanj. Žena in hči sta hvaležni za vsak trenutek, za življenje, ki ste mi ga podaljšali, in smo lahko skupaj.

Z darovanjem organov nekomu omogočimo zdravljenje in življenje po naši smrti. En človek lahko z darovanjem organov po smrti reši 9 življenj.

Vedno je rad pomagal ljudem in to počne tudi po smrti

Zakonca Fisher sta bila v partnerskem odnosu 42 let. Joan pravi, da pokojnega moža še zmeraj zelo pogreša, vendar ji je v tolažbo, da tudi po smrti pomaga ljudem, kar je vedno rad počel. “Kot da je še vedno med nami,” je dejala.

V Sloveniji načelno podpira darovanje 85 odstotkov ljudi, vendar je v nacionalnem registru opredeljen le en odstotek prebivalcev. Po slovenski zakonodaji pa ne pride do darovanja brez soglasja svojcev – soglasje poda približno 80 odstotkov svojcev umrlih.

Slovenija je 1. na svetu po številu presaditev src na milijon prebivalcev: v letu 2022 so v Sloveniji opravili 13,75 presaditev na milijon prebivalcev, v ZDA 12.45, na Češkem 7,7, v Avstriji 6,91, v Španiji 6,52.

Več informacij o presaditvi organov in opredelitvi lahko preberete na strani Slovenija transplant.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close