Prvič v zgodovini so znanstveniki z Univerze Wisconsin-Madison uspešno 3D natisnili tkivo človekovih možganov, ki lahko raste in deluje kot pravo, piše IFLscience.
“To bi lahko bil izjemno učinkovit model, ki bi nam pomagal razumeti, kako možganske celice in deli možganov komunicirajo,” je v izjavi povedal glavni avtor raziskave, profesor nevroznanosti in nevrologije Su-Chun Zhang, iz Univerze Misconsin-Madison. “Spremeni lahko naš pogled na biologijo matičnih celic, nevroznanost in patogenezo številnih nevroloških ter psihiatričnih motenj.”
Dozdajšnji poskusi 3D-tiskanja možganskega tkiva so bili le delno uspešni. Tokrat pa so se 3D tiskanja možganskega tkiva raziskovalci lotili drugače, čemur tudi pripisujejo večji uspeh: pri tradicionalnem 3D tiskanju plasti zlagajo navpično, tokrat pa so možganske celice vzgojili iz induciranih pluripotentnih matičnih celic, ki so jih vodoravno razvrstili kot vrsto svinčnikov v mehkem gelu, ki so ga poimenovali biološko črnilo.
Inducirane pluripotentne matične celice so zrele celice, ki se z uporabo nekaj genov reprogramijrajo v stanje, podobno embrionalnim celicam, in se lahko razvijejo v vse vrste celic v telesu in so zato obetavno orodje za različne pristope zdravljenja, ki temeljijo na celični terapiji. John Gurdon in Shinya Yamanaka sta za odkritje, da je mogoče dozorele celice reprogramirati v pluripotentno stanje, leta 2012 prejela Nobelovo nagrado za fiziologijo.
Kot je pojasnil Zhang, ima tkivo dovolj strukture, da drži skupaj, vendar je dovolj mehko, da lahko nevroni rastejo drug v drugega in se pogovarjajo, kar je ključno, da lahko tkivo raste in se razvija kot v človeškem telesu.
Ekipa z Univerze Wisconsin-Madison upa, da bo njihova tehnika dostopna tudi drugim laboratorijem, saj ne potrebuje veliko zahtevne opreme. Česa se bodo znanstveniki dejansko naučili iz delujočega 3D natisnjenega možganskega tkiva, bo pokazal čas.
Vira: