Pravice potrošnikov: Odgovornost prodajalca za stvarne napake

anonimni uporabnik, 10. november 2015
Ostalo

Potrošniki imajo v vseh državah članicah Evropske unije pravico, da v primeru blaga z napako v roku dveh …

Odgovornost prodajalca za stvarne napake, garancija za brezhibno delovanje, razširjeno jamstvo. Kakšne pravice zagotavljajo potrošnikom?

Potrošniki imajo v vseh državah članicah Evropske unije pravico, da v primeru blaga z napako v roku dveh let od njegovega nakupa zahtevajo brezplačno popravilo ali zamenjavo, v nekaterih primerih pa tudi delno ali celotno vračilo kupnine. Poleg navedenega dvoletnega jamstva za stvarno napako, slovenska zakonodaja za določene vrste blaga predpisuje tudi enoletno garancijo za brezhibno delovanje. Potrošnikom pa so pogosto ponujena tudi, po navadi plačljiva, dodatna jamstva ali razširjena jamstva, ki jih podjetja največkrat nepravilno poimenujejo »podaljšana garancija«. Medtem ko gre v prvih dveh primerih za pravici, ki ju določa zakon, pa gre v zadnjem primeru za storitev, ki jo prodajalec, proizvajalec ali tretja oseba prostovoljno ponudi potrošniku.

Slovenski potrošnik pri avstrijskem prodajalcu kupil okvarjeno kamero in uveljavljal dvoletno jamstvo za izdelek z napako.

Slovenski potrošnik je v avstrijski spletni prodajalni kupil snemalno kamero, pri kateri so se kmalu po nakupu začele pojavljati napake. Med snemanjem je pogosto »zamrznila«, zato jo je potrošnik poslal na popravilo. Po prevzemu kamere iz popravila je ugotovil, da ne deluje, zato jo je vrnil v popravilo. Vendar napake tudi tokrat niso bile odpravljene. Nasprotno, po vsakem popravilu se je pojavila kakšna nova. Prodajalec je sicer potrošniku omenil možnost zamenjave, vendar se to ni zgodilo, saj naj bi proizvajalec vsakič zatrdil, da je izdelek popravil.

video-camera-xs

Kot že omenjeno, imajo potrošniki, ne glede na to v kateri državi EU kupijo izdelek, v primeru, da le-ta ni brezhiben, pravico do njegovega popravila ali zamenjave, če to ni mogoče, pa do delnega ali celotnega vračila kupnine. Potrošnik v zgoraj opisanem primeru sam ni uspel uveljaviti te pravice, zato je za pomoč zaprosil EPC Slovenija, ki je preko EPC Avstrija navezal stik s prodajalcem. EPC Avstrija je podjetju na pravno utemeljen način predstavil potrošnikovo zahtevo, ta pa je nato zahtevi potrošnika ugodil in mu kmalu poslal novo kamero.

Pomembno je, da potrošniku zaradi uveljavljanja pravic ne nastanejo dodatni stroški, saj mora v skladu z zakonom stroške pošiljanja in morebitne druge stroške, povezane s popravilom blaga, nositi prodajalec.

Potrošnik lahko pravico iz naslova stvarne napake uveljavlja dve leti od nakupa izdelka, pri čemer se za napako, ki se pojavi v prvih šestih mesecih šteje, da je ta obstajala že v času izročitve. Potrošnik mora prodajalca o obstoju napake obvestiti v roku dveh mesecev od dneva, ko je napako odkril.

Opozoriti je treba, da blaga, ki je kupljeno v prodajalni in nima napake, vendar pa potrošniku ni všeč in bi ga zato rad vrnil, prodajalec ni dolžan sprejeti, razen če je to možnost obljubljal ob prodaji.

Enoletna garancija za brezhibno delovanje

V Sloveniji je poleg dvoletnega jamstva za napake na blagu, za določene vrste blaga predpisana tudi enoletna garancija za brezhibno delovanje, ki jo mora izdati proizvajalec za tako imenovano »tehnično blago«. Seznam blaga, za katero mora proizvajalec izdati enoletno garancijo, je določen s Pravilnikom o blagu, za katero se izda garancija za brezhibno delovanje.

Poleg garancijskega lista, navodil za sestavo in uporabo ter seznama pooblaščenih servisov mora proizvajalec potrošniku zagotoviti brezplačno odpravo napak v času garancijskega roka v okviru pooblaščenega servisa, s katerim ima sklenjeno pogodbo za dobavo nadomestnih delov. Poleg tega mora potrošniku vsaj tri leta po poteku garancijskega roka zagotavljati popravilo, vzdrževanje blaga, nadomestne dele in priklopne aparate (proti plačilu).

shopping-xs

Razširjena jamstva – prednosti in pomanjkljivosti

Razširjeno jamstvo ne more posegati v pravice, ki jih ima potrošnik na podlagi navedenih dveh zakonskih institutov, lahko pa ju nadgradi. Tako lahko razširjeno jamstvo potrošniku na primer koristi: kadar je njegova veljavnost daljša kot je zakonsko jamstvo (več kot 2 leti); kadar potrošniku ni treba dokazovati obstoja napake (še posebej, ko je od nakupa že minilo šest mesecev); kadar podjetje v času morebitnega popravila nudi nadomestni izdelek; kadar so pritožbeni postopki jasni in preprosti; kadar potrošniku ni potrebno organizirati vračila pokvarjenega izdelka; kadar vse stroške pregleda izdelka, popravila in nadomestitve z novim izdelkom nosi podjetje; kadar podjetje takoj ponudi nov izdelek, brez da bi ga najprej poskušali popraviti. Razširjena jamstva so še posebej koristna, če jih potrošnik lahko uveljavlja tudi v primeru poškodb blaga zaradi nesreče ali njegove napačne uporabe.

Mreža Evropskih potrošniških centov, ki je področje razširjenih jamstev preučevala v okviru izvedenega skupnega projekta v letu 2014, v svojem poročilu »Razširjena jamstva – ali so vredna plačila?« ugotavlja, da ta ne predstavljajo vedno dodatne zaščite za potrošnika, pogosto pa vključujejo različne izjeme (npr. napake, ki so posledica ne­rodnosti, napačne uporabe izdelka, vdora tekočine v izdelek itd.), zaradi katerih je njihova koristnost vprašljiva. Ugotovljeno je bilo, da podjetja dostikrat vztrajajo pri popravilih in zavračajo zahteve za zamenjavo izdelka z novim, potrošnik pa mora pogosto plačati določen delež pri odpravi napake. Zato se velja predhodno dobro prepričati, kaj ponudba razširjenega jamstva vključuje in česa ne.

evropski-potrosniski-center_logo

Oglasno sporočilo

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,480
30.03.2024 ob 10:27
297,478
17.07.2024 ob 12:21
113,028
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close