Pozornost preusmerimo iz tega, kar nismo naredile, na to, kar smo uspele narediti

“Zdrav človek ima tisoč želja, bolan pa samo eno.” Ampak kako doseči celostno zdravje, ko pa imamo toliko organov in potreb?

Glede zdravja sem imela to srečo, da sem odraščala ob mami, ki je znala dobro skrbeti za svoje zdravje. Mogoče je razlog tudi v tem, da me je rodila v svojih 40-tih in sem jo tako spremljala v življenjskem obdobju, ko zdravje ni več samoumevno. Prav tako je pripadala generaciji ter družini, ki je bila preživitveno povezana z naravo. Vse to je bil razlog, da sem zrasla ob vrtu polnem različnih zelišč: sivka, žajbelj, meta, melisa, pehtran, šetraj, … ter ob skrbno pripravljeni kakovostni hrani. Mama mi je bila dober zgled pri telovadbi in spanju.

Kar so naši starši vztrajno in zavzeto počeli ob naši prisotnosti, slej ko prej postane naša navada.

Znanje o zdravju sem nadgrajevala na različnih delavnicah, iz različnih literatur, pri različnih zdravilcih.

Tako sem skozi leta dobila obilico znanja oz. informacij, kaj vse potrebujejo posamezni deli mojega telesa: npr. vretenca potrebujejo, da na dve uri dvigujem svoja ramena; noge potrebujejo vsak dan dvajset minut dviga v zrak; prav tako naj bi roke vsaj enkrat dnevno dvignili za minuto v zrak in jih tresli, ščitnica potrebuje eno minuto masaže, za aktivacijo imunskega telesa je zjutraj potrebno izmenjevati stojo na prstih in petah; celotno telo potrebuje vsaj osem ur spanja, vsak dan sveže pripravljen obrok iz kakovostne hrane, tibetanske vaje pomlajujejo, meditacija zmanjšuje stres, sprehod v naravi nam obnovi energijo. To ni še niti polovica priporočil za zdravje in dobro počutje, ki sem jih pridobila tekom življenja.

Počasi, v miru, v sozvočju s seboj ter prijazno

Odkar sem zaposlena kot samostojna podjetnica, me prijateljice sprašujejo, če imam sedaj dovolj časa zase. Odgovorim jim: “Ja nekaj ga imam. Zjutraj si lahko vzamem dve uri časa za vaje.” Nato sledi začuden pogled: “Dve uri?”. Vem ja, sliši se veliko, toda naše telo ima veliko organov in vsak organ ne potrebuje samo dveh minut, so tudi taki, ki potrebujejo malce več.

Meni so vsa ta priporočila za zdravo življenje nekaj res dobrega, nekaj kar rada počnem. Obožujem sveže pripravljeno hrano iz lokalno, po možnosti ekološko pridelanih sestavin. Obožujem osemurno spanje. Obožujem nešteto vaj za telo, razum, dušo, zmanjševanje stresa. Ampak dan ima samo 24 ur.
Strategijo, ki sem si jo izoblikovala kot časovno vzdržljivo za ohranjanje svojega zdravja ter jo tudi svetujem svojim strankam je: Počasi, v Miru, v Sozvočju s seboj ter Prijazno.

POČASI: Počasi skozi življenje dodajaj dobre navade, ki krepijo tvoje zdravje. Pri tem, ko bo teh navad vedno več, jih izmenično izvajaj. Določi si časovni okvir – bodisi teden, mesec, znotraj katerega boš vsaj enkrat izvedla dober običaj, navado.
V MIRU: Brez naglice, bolje manj in bolj upočasnjeno kot več in v stresu. Stres ruši, kar želimo graditi.
SOZVOČJE: Zelo pomaga, če se učimo biti v stiku s svojim telesom in zaznavamo njegove potrebe. Tako se lahko naučimo zaznavati, katero hrano telo potrebuje, koliko je pod stresom, koliko potrebuje sprostitve. Vsako telo je nekoliko drugačno. Vsak ima svojo genetiko, svoje okolje, svoj karakter, tako vsak potrebuje svoje prioritete.
PRIJAZNO: Naj bo v vedno v ospredju skrb za tvoje dobro počutje. Zato prosim, brez pritiskov na telo, brez krepitve slabe vesti. Pozornost preusmerjamo iz tega, kar nismo naredile, na to, kar smo uspele narediti. Namesto: “Joj, nič ne telovadim!” si recimo: “Ta teden sem štirikrat spala po osem ur.”

Zelo dobro je, če telesu sporočimo, če katere potrebe ne moremo takoj zadovoljiti. Pogovorimo se z njim, kdaj bomo to storile in to res storimo. Npr. “Slišim, da si lačno. Trenutno še dve uri ne bom mogla jesti. Potem poskrbim za lakoto.”

Če pa spadate med ženske, katerim ne ustreza zdrava hrana, si ne predstavljate, da bi telovadile, še vedno se nastavljate soncu, noči prebedite, se vam zdijo redni kontrolni pregledi brez pomena, se lahko lotite boljše skrbi za svoje zdravje tudi s tem, da izboljšujete svoje odnose.

Pred kratkim sem prebrala knjigo Roberta Waldingerja in dr. Marca Schulza Dobro življenje, kjer so opisani rezultati raziskave, ki poteka že osemdeset let in v kateri raziskujejo, kaj pripomore k dobremu in zdravemu življenju. Ugotovitev raziskave je, da so najbolj pomembni za zdravo in zadovoljno življenje dobri odnosi.

Avtor
Piše

Mateja Debeljak

univ. dipl. soc. delavka, zakonska in družinska terapevtka, praktik fokusinga; www.vsedobro.si
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,730
02.04.2025 ob 12:17
399
18.03.2025 ob 19:45
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"

New Report

Close