Japonske oblasti so odredile umik treh prehranskih dopolnil z rdečim kvasnim rižem, kar je sprožilo zdravstveni preplah po celi regiji.
Vsi trije dodatki vsebujejo riž, fermentiran z rdečim kvasom. Gre za sestavino, ki naj bi zniževala raven holesterola in se uporablja pri začimbah in konzerviranju hrane ter proizvodnji riževega vina. Znanstveniki pravijo, da lahko proces fermentacije povzroči nevarne ravni citrinina – toksina, ki škodi ledvicam. Štirje od umrlih so po jemanju zdravila Benikoji ColesteHelp imeli težave z ledvicami, poroča CNN. Dva od njih sta jemala tablete od leta 2021, ko je bil izdelek predstavljen, eden pa od začetka leta 2022.
Na spletni strani Kobayashi Pharmaceutical, ki stoji za spornimi izdelki, je sicer navedeno, da pri fermentaciji uporabljajo sev bakterij, ki ne proizvaja citrinina. Kljub temu je podjetje zabeležilo približno 12.000 primerov uporabnikov, ki so se pritoževali zaradi zdravstvenih težav. “Ne bomo raziskali le celotnega obsega tega problema, ampak tudi preprečili njegovo širjenje ter zagotovili pojasnila in odškodnino prizadetim,” je dejal predsednik podjetja Akihiro Kobayashi.
Predhodna preiskava podjetja je v nekaterih materialih, uporabljenih v proizvodnem procesu, odkrila snovi, ki jih ni načrtovala, je dejal tiskovni predstavnik. Podjetje po njegovih besedah “ne more izključiti”, da so te sestavine povzročila škodljiv učinek, ko so bile dodane drugim sestavinam. Pooblastili so več univerz za izvajanje neodvisnih analiz, je še zagotovil predstavnik farmacevtskega giganta in povedal, da je bila serija izdelkov, ki so vprašljivi, verjetno izdelana med aprilom in oktobrom lani, razposlana pa med aprilom in decembrom. Med pregledom februarja letos sicer ni bil odkrit noben toksin, je še zagotovil.
Izdelki z rdečim kvasnim rižem na voljo tudi pri nas
Evropska agencija za varno hrano (EFSA) je že pred leti opozorila na nevarnost kontaminacije s citrininom, za ledvice toksičnim mikotoksinom, ki ga proizvajajo nekateri sevi glive Monascus purpureus. In to glivo med drugim uporabljajo pri fermentaciji belega riža, torej pri postopku, s katerim pridobivajo rdeči kvasni riž, je že pred časom poročalo Delo.
Dr. med. Yael Adler, specialistka za dermatologijo, venerologijo in prehransko medicino, je v pogovoru za Bild opozorila: “Ker so izdelki z rdečo plesnijo rastlinskega izvora in se prodajajo v prosti prodaji, potrošnik misli, da so samodejno bolj zdravi kot zdravila.” To žal ne drži. Zaradi vsebnosti monakolina (sevi plesni) lahko namreč pride do resnih stranskih učinkov na koži, živcih, mišicah in organih. “Neželeni učinki so bolečine in krči v mišicah, glavoboli, slabost, driska, šibkost, kožni izpuščaji, pa tudi motnje v delovanju ledvic in jeter ter povišan krvni sladkor.” Adler opozarja, da prehranska dopolnila niso podvržen tako strogim testiranjem kot zdravila. Poudarila je tudi, da o učinkovitosti in varnosti rdečega kvasnega riža ni dovolj dobrih študij.