Tako je pokazala nova raziskava, v katero je bilo vključenih 580 bolnikov z multiplo sklerozo.
Osebe v raziskavi so razvrstili v tri skupine, glede na to, v koliko časa po pojavu prvih simptomov, so jih pričeli zdraviti:
- v roku šest mesecev,
- med šest in 16 meseci in
- po več kot 16 mesecih.
Raziskovalci so udeležence spremljali 11 let. Invalidnost so ocenjevali z lestvico od 0 do 10. Ocena tri je pomenila, da oseba lahko hodi brez pomoči, vendar ima zmerno invalidnost na enem področju, denimo z vidom, razmišljanjem ali motoričnimi sposobnostmi, ali pa blago invalidnost na treh ali štirih področjih.
Manj napredovanja invalidnosti
Podatki so pokazali, da so imele osebe z multiplo sklerozo, ki so jih začeli zdraviti v pol leta od pojava prvih simptomov, 45 odstotkov manjše tveganje, da so ob koncu raziskave pri ocenjevanju invalidnosti dosegli tri točke. Prav tako so imeli bolniki iz te skupine 60 odstotkov manjše tveganje, da je njihova bolezen napredovala v sekundarno progresivno multiplo sklerozo, v primerjavi s tistimi, ki so jih začeli zdraviti po 16 mesecih. Poleg tega so imeli bolniki, ki so jih začeli zdraviti najhitreje, polovico več možnosti, da je bila po enem letu od uvedenega zdravljenja njihova bolezen stabilna.
Približno 2.8 milijona oseb na svetu živi z multiplo sklerozo.
Drugačna bolezen, kot je bila pred nekaj desetletji
“Multipla skleroza danes je zahvaljujoč imunomodulatornim zdravilom, ki vplivajo na potek bolezni, povsem drugačna bolezen, kot je bila pred dvema ali tremi desetletji,” je dejala dr. Amy Yu, direktorica centra Multiple Sclerosis and Neuroinflammation Center v bolnišnici Bethesda Hospital East, ki ni sodelovala v omenjeni raziskavi. Dodala je, da če bolnik kljub zdravljenju zazna upad v delovanju, želi to vedeti, saj je morda za tega bolnika bolj primerno kakšno drugo zdravilo od tistega, ki ga že prejema.
Ne obstaja eno najboljše zdravilo
Dr. Yu meni, da v paleti nabora zdravil proti multipli sklerozi ne obstaja eno najboljše zdravilo, saj se bolezen od bolnika do bolnika zelo različno izraža. Zato je zelo pomembno, da se zdravilo izbere personalizirano, v dogovoru z vsakim posameznim bolnikom, pri čemer je treba upoštevati:
- koliko plakov je vidnih na posnetkih z magnetno – resonančnim slikanjem
- stopnja invalidnosti
- starost
- pridružene bolezni
- morebitne ponavljajoče se infekcije
- pacientove želje glede načina aplikacije: peroralno (v obliki tablet), z injekcijo ali infuzijo
Vira: