Ne boste verjeli, kaj je pokazala največja analiza odpadnih voda

N. K. , 01. april 2025
Življenjski slog
Ljubljana na sončni dan
Foto: Profimedia

Najobsežnejša evropska analiza odpadnih voda je v 128 mestih po 26 državah pokazala povečan trend uporabe drog, kot so MDMA, kokain in amfetamini.

Raziskavo je izvedla skupina SCORE, mreža evropskih strokovnjakov za analizo odpadnih voda, v sodelovanju z Evropsko agencijo za droge (EUDA). S preučevanjem odpadnih voda so analizirali vzorce približno 68,8 milijona ljudi ter pridobili vpogled v njihove vzorce uporabe prepovedanih substanc. Takšen pristop omogoča oceno povprečne porabe drog v posamezni skupnosti na podlagi količine njihovih presnovkov, ki se izločajo z urinom. Po podatkih EU je vsaj 87 milijonov odraslih v življenju že poskusilo droge.

Med najpogosteje uporabljenimi drogami v EU ostajata konoplja in kokain, vendar se povečuje tudi uporaba MDMA (znanega kot ekstazi ali molly), heroina in drugih opioidov, psihedeličnih substanc ter sintetičnih drog.

Vse večja uporaba kokaina

Podatki raziskave kažejo, da je bila med letoma 2011 in 2015 uporaba kokaina v večini mest razmeroma stabilna, od leta 2016 pa je začela strmo naraščati. Najvišjo stopnjo uporabe kokaina beležijo zahodna in južna evropska mesta – največ v Belgiji, na Nizozemskem in v Španiji.

Podatki za leto 2024 kažejo, da se je količina ostankov kokaina povečala v večini mest, pri čemer so v 39 mestih od 72 zabeležili višje vrednosti kot leto prej. Študija posebej izpostavlja Belgijo, kjer so v Bruslju in Antwerpnu zaznali znatno povečanje ostankov kokaina. V Bruslju je ocenjena dnevna poraba kokaina na tisoč prebivalcev leta 2024 znašala 1.186,34 miligrama, kar je skoraj dvakrat več kot leta 2023 (598,22 mg). Koncentracije kokaina v odpadnih vodah so najvišje ob sobotah, kar nakazuje na rekreativno uporabo.

MDMA: predvsem rekreativna uporaba v “nočnem življenju”

Belgija, Češka, Nizozemska in Portugalska so države z najvišjo porabo MDMA. Raziskava kaže, da je med letoma 2011 in 2016 poraba MDMA naraščala, nato pa je nihala. Tudi pri tej drogi so najvišje vrednosti zaznane ob koncih tedna, kar potrjuje povezavo z rekreativno uporabo v nočnem življenju.

Moške roke, ki dajejo konopljin verh (vršiček) v grinder, da se bo zdrobil
Foto: Profimedia

Presenečenje: Poraba konoplje upadla

 Lani je konopljo uživalo približno 22,8 milijona Evropejcev. Podatki iz odpadnih voda kažejo na zmanjšanje uporabe konoplje v letu 2024 v večini mest, kar predstavlja izjemo v splošnem trendu naraščanja porabe prepovedanih drog, kljub temu pa ostaja najpogosteje uporabljena prepovedana droga.

Največ uporabnikov konoplje beležijo v južni in srednji Evropi, predvsem v Španiji, na Nizozemskem in Portugalskem. Čeprav je posest in uporaba konoplje v večini držav še vedno nezakonita, devet držav dopušča določene oblike uporabe, medtem ko je pod določenimi pogoji legalna v Nemčiji, Luksemburgu in na Malti.

Evropska agencija za droge v svojem poročilu za leto 2024 poudarja, da se bo javna in politična razprava o regulaciji konoplje v Evropi nadaljevala, vendar je smer prihodnjih politik še vedno nejasna.

Kaj pa Slovenija?

V Sloveniji so analizirali odpadno vodo iz Domžal/Kamnika, Kopra, Kranja, Ljubljane, Maribora, Novega mesta in Velenja.

  • Uporaba konoplje se je leta 2024 v primerjavi z letom 2023 zmanjšala v vseh mestih, največ (približno za polovico) v Kopru in Novem mestu. Najmanj pa v Velenju (za 12 odstotkov).
  • Uporaba kokaina se je zmanjšala le v Velenju, in sicer za 31 odstotkov, v vseh ostalih mestih pa se je povišala, najbolj v Kranju (za 38 odstotkov), Kopru (za 32 odstotkov) in Ljubljani (25 odstotkov).
  • Uporaba MDMA pa je najbolj nihala. Zmanjšala se je v treh mestih: v Kranju (za devet odstotkov), v Velenju (za 62 odstotkov) in Novem mestu (za 71 odstotkov). Povečala pa se je v Mariboru (malo manj kot dva odstotka), v Ljubljani (za 34 odstotkov), v Domžalah/Kamniku (za 145 odstotkov) in Kopru (za 168 odstotkov).

Več podrobnejših podatkov lahko najdete na spletni strani agencije EUDA.

Vir: Euro News: Something in the water: Pee from 130 European cities reveals hike in recreational drug use. Dostopno na: Something in the water: Pee from 130 European cities reveals hike in recreational drug use. Zadnji dostop: Marec 2025

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,725
09.04.2025 ob 09:00
403
18.03.2025 ob 19:45
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close