Potreba po alkoholu izvira iz otroške rane

Zaskrbljena mama in jokajoča dojenčica na kavču
Foto: Profimedia

Alkohol uničuje odnose, po drugi strani pa so odnosi tudi vzrok. Zakaj nekdo pije in zakaj drugi ostaja z njim v odnosu – kaj je šlo narobe?

V okviru akcije 40 dni brez alkohola, ki se začenja danes, in številnih drugih ozaveščevalnih vsebin lahko veliko preberemo o negativnih posledicah, ki jih ima alkohol za zdravje, o prometnih nesrečah s hudo poškodovanimi in smrtnimi žrtvami ter o trpljenju, ki ga alkohol povzroča v medosebnih odnosih. Na voljo je tudi veliko informacij, kam se lahko tisti, ki iščejo odgovore in pomoč zaradi stiske, obrnejo.

Na spletnih straneh SOPA in brezalkohola.si so predstavljene različne oblike pomoči in kontakti organizacij. Na slednji lahko tudi naredite test za prepoznavno in oceno tveganja za najpogostejše psihosocialne stiske, med katerimi so tudi težave zaradi zasvojenosti z alkoholom, tako za svojce in bližnje, kot ljudi, ki opažajo težave pri sebi. eSOS vprašalnik za prepoznavo socialnih stisk izpolnite v približno 5 minutah. Poleg rezultata vam bo podal priporočila, kako ukrepati in ponudil, da se naročite na brezplačen posvet s strokovnjakom. To je dragocena in dostopna priložnost za vse, ki še vedno ostajajo neslišani v svoji stiski.

Za osebni razvoj in samospoznavanje sta na voljo dve novi knjigi:

  • Pobeg iz senc odvisnosti – Marka Tomaniča, o osebni izkušnji odpovedi alkoholu, ko je pred 10. leti na TV slišal za pobudo akcije 40 dni brez alkohola, se odločil, da bo poskusil in potem nadaljeval ter lani jeseni praznoval prvo okroglo obletnico. Hvaležen je svojim bližnjim in sam sebi, da je zbral moč, njemu pa je hvaležna družina, ki je tako končala kalvarijo svojega trpljenja. O vsem tem piše v svoji knjigi.
  • Knjiga Odrasli otroci alkoholikov, ki jo lahko uporabimo kot biblioterapijo, je namenjena tistim, ki izhajajo iz disfunkcionalnih družin, kar družine, kjer nekdo pije, gotovo so. Posebej zdravilna je za ljudi, ki so odraščali v družini alkoholika. Priporočeno branje je tudi za starše, ki imajo otroke s partnerjem, ki pije, saj lahko skozi opisane zgodbe spoznajo, kaj doživljajo otroci in kako se jim tlakuje pot v odraslost, Nekdo, ki pije, pa bo v njej lahko našel dodaten motiv, da spremeni svoje navade.

Ni samo količina popitega alkohola tista, ki določa našo stopnjo alkoholizma. Pomembno se je vprašati predvsem “Zakaj to počnem, kakšen je moj namen in zakaj moram spiti ta kozarec? Ob tem odgovor “za zdravje” ni pravilen, saj vsaka merica prinaša tveganje za zdravje in ne zdravja. Poleg tega krha odnose, spreminja naš Jaz in popači našo osebnost. Na to so še posebno občutljivi otroci. Noben otrok ni srečen, da njegov starš posega po alkoholu. Nasprotno, to mu povzroča stisko, ker je njegov starš po kozarcu alkoholne pijače preprosto drugačen.

Paradoks je, da alkohol uničuje odnose, po drugi strani pa so odnosi tudi vzrok, zakaj nekdo pije in zakaj drugi pristane na to, da ostaja v odnosu z nekom, ki posega po alkoholu. Če luščimo plasti vzrokov za pitje, pridemo do rane, ki je nastala v otroštvu. V zgodnjem otrokovem razvoju odraščanja v družini, kjer je bil en, ali celo oba starša čustveno nedostopen, pretirano zaskrbljen, otrok zanj ni bil na prvem mestu, lahko je celo bil nezaželen in odveč, se naredi trajna poškodba. Dojenček ali majhen otrok, ki je na milost in nemilost prepuščen in hkrati popolnoma odvisen od svojih skrbnikov, tako ni dobil zadovoljenih osnovnih potreb po občutku varnosti, povezanosti, toplini, brezpogojni sočutni ljubezni in zato ni mogel razviti varne navezanosti, ki je osnova za vse kasneje v življenju. Tako prikrajšan in oropan za osnovno človekovo potrebo, brez pozitivnega zrcaljenja odraste v človeka, ki v sebi ne nosi osnovnega zaupanja vase in v svet okoli sebe. Tako išče način, kako zapolniti to praznino, ki je nastala v odnosu in se ne zaveda, da bi se moral vrniti na začetek in zaceliti svoje otroške rane.

Akcijo 40 dni brez alkohola potrebujemo, da se informiramo, spoznamo samega sebe in dobimo priložnost spoznati tudi, kaj počnemo narobe, da nismo srečni takšni, kot smo.

Začetek preventivne akcije 40 dni brez alkohola, 5. 3. – 20. 4. 2025

Pridružite se akciji in izrazite solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola.

Že 20 let akcija 40 dni brez alkohola spodbuja, da se v postnem času odpovemo alkoholu v znamenje solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi posledic alkohola. Letošnje geslo »TI IN JAZ – 40 DNI BREZ ALKOHOLA« poudarja moč medčloveških vezi in sodelovanja. Odnosi nas povezujejo ter so podpora in varovalni dejavnik. Pobuda vabi k odgovornemu odnosu do alkohola doma, na cesti, pri delu in v družbi in je opozorilo, da prekomerno uživanje alkohola v Sloveniji povzroča veliko stisk zaradi skrhanih odnosov, nasilja, prometnih nesreč in bolezni.

TI IN JAZ – 40 dni brez alkohola. Se pridružiš tudi ti?

Odpoved alkoholu prinaša številne koristi, kot so boljši spanec, izboljšanje spomina in spolnega življenja, bolj skladno delovanje telesnih funkcij, zdravo kožo, izboljšano presnovo, večjo telesno zmogljivost, boljši imunski sistem in druge. Predvsem pa prinaša bolj pristne odnose z bližnjimi, učinkovitejše soočanje z vsakodnevnimi izzivi in več energije za zdrave aktivnosti, kot so gibanje na prostem in druženje s prijatelji.

“Spoznal sem, da si za svoja dejanja in odločitve odgovoren samo sam. Veliko lažje izražam in nadzorujem svoja čustva, naučil sem se postavljati meje – sebi in drugim. Moji odnosi z bližnjimi so se izboljšali, saj sem postal bolj prisoten in razumevajoč. Zdaj optimistično zrem v prihodnost, kar je zame novo, saj sem bil prej vedno pesimist. Vem, da me čaka še veliko dela, a življenje brez alkohola je vredno truda,” pove o svoji izkušnji odpovedi alkoholu uporabnik iz programa Vrtnica, Zavoda Karitas Samarijan.

Akcijo 40 dni brez alkohola soorganizirajo Slovenska karitas, Javna agencija RS za varnost prometa, Med.Over.Net in NIJZ ter podporniki akcije: Ministrstvo za zdravje, Zavod Varna pot, Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani (projekt Sporočilo v steklenici), Društvo Žarek upanja, Zavod Vse bo v redu, Zveza klubov zdravljenih alkoholikov, Društvo abstinent, Društvo UP, Društvo Nacoa in Združenje FORTOX.

Povabi svoje bližnje in skupaj spodbujajmo drug drugega k zdravemu in veselja polnemu obdobju brez alkohola!

Več informacij: https://brezalkohola.si

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na med@styria-media.si.
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,677
09.04.2025 ob 10:51
3,951
10.04.2025 ob 08:05
33,824
29.12.2024 ob 19:56
1,247
23.03.2025 ob 11:27
578
22.03.2025 ob 10:19
Preberi več

Več novic

New Report

Close