Posledice pitja alkohola otroka spremljajo celo življenje

anonimni uporabnik, 07. april 2021
Ostalo

Podatki Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da je alkohol, takoj za kajenjem in povišanim krvnim tlakom, tretji najpomembnejši dejavnik tveganja za obolevnost in prezgodnjo smrt. Pomembno vpliva tudi na plod v času nosečnosti.

Podatki Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da je alkohol, takoj za kajenjem in povišanim krvnim tlakom, tretji najpomembnejši dejavnik tveganja za obolevnost in prezgodnjo smrt. Pomembno vpliva tudi na plod v času nosečnosti. 

Nacionalni inštitut za zdravje pravi, da uživanje alkoholnih pijač v času načrtovanja nosečnosti, same nosečnosti in v času dojenja ni varno. Nasprotno, uživanje kakršnihkoli alkoholnih pijač je skrajno tvegano, tudi če gre za pijače z majhnimi količinami alkohola. 

Eden od uporabnikov foruma Starševski čvek je priznal, da s partnerko pogosto uživata alkohol, kljub temu da je partnerka noseča. Sam otroku nasprotuje, žena pa si ga močno želi, vendar njen partner dvomi, da bo prenehala z uživanjem alkohola. Skrbi ga, da bo v primeru, da nosečnica ne opravi splava, otrok tako ali drugače prizadet. 

Strah glede okvar pri otroku zagotovo ni odveč

Strah glede okvar pri otroku zagotovo ni odveč. Vsa hrana in pijača, ki jo nosečnica v času nosečnosti uživa, namreč vpliva na plod. Plod bi tako zaužil tudi alkohol, ki iz njene krvi prehaja skozi posteljico do ploda in v nekaj minutah v otrokovi krvi doseže vsaj tako visoko koncentracijo kot pri nosečnici. Toda otrok ima zaradi svoje nerazvitosti omejene zmožnosti presnove alkohola, ki v telesu ostaja dlje časa. To lahko povzročil številne fizične in nevrološke poškodbe, nosečnica pa lahko zaradi uživanja alkohola doživi tudi spontani splav ali odmrtje ploda kasneje v nosečnosti. Otroci mater, ki so uživale alkohol, se lahko rodijo prezgodaj, imajo prenizko telesno težo, nenadno umrejo ali pa se lahko rodijo s sklopom motenj, ki ga imenujemo fetalni alkoholni sindrom

Fetalni alkoholni sindrom je motnja, ki traja celo življenje. Zanjo so značilno počasnejša rast, neobičajen izgled obraza in poškodbe centralnega živčnega sistema, na katerega alkohol najbolj deluje. Otroci z omenjenim sindromom so običajno manjši, imajo neobičajen videz obraza, imajo tudi manjše srce in hrbtenico. Pogosto imajo težave s hranjenjem in spanjem, pa tudi s čutili, predvsem z vidom in sluhom. Težje se učijo preproste stvari, težave imajo tudi s pozornostjo, vedenjem v družbi in nadzorovanjem lastnega vedenja. 

Težave zaradi omenjenega sindroma bodo nato prisotne celo življenje, zanj namreč ni zdravila. Otroci, ki so se rodili materam alkoholičarkm in imajo hude oblike fetalnega alkoholnega sindroma, so povsem nepokretni, ne morejo skrbeti zase niti kot odrasli in pogosto tudi ne morejo dobiti službe. 

Na plod lahko vpliva že najmanjša količina alkohola, ki morda ne povzroči fetalnega alkoholnega sindroma, vendar je lahko vzrok za razvoj duševnih, telesnih in vedenjskih motenj. Ti otroci bodo kasneje v življenju potrebovali posebno pomoč.

Odvisnost od alkohola je bolezen celotne družine

Tudi če se otrok rodi zdrav, je življenje v družini, kjer je prisoten alkohol, izredno naporno. To otroka zaznamuje celo življenje, kar ugotavlja tudi eden od uporabnikov foruma Zasvojenost in pomoč. Alkoholiki namreč pijačo postavijo pred lastnega otroka, pogosto so do otroka tudi psihično ali fizično nasilni. Zaradi tega otrok postane tesnoben, zmeden, počuti se manjvrednega in zapostavljenega. Odvisnost ni samo bolezen ene osebe, temveč celotne družine.

Več kot četrtina nosečnic uživa alkohol

Podatki iz leta 2020 kažejo, da v Sloveniji skoraj polovica žensk v rodni dobi pije na visoko tvegan način, zaradi česar so nenačrtovane nosečnosti kasneje prepoznane in posledično plod izpostavljajo alkoholu že v zgodnji nosečnosti. Po oceni strokovnjakov več kot četrtina nosečnic v Sloveniji v času nosečnosti pije alkohol. V Sloveniji se na leto rodi vsaj osemdeset otrok z najtežjo obliko fetalnega alkoholnega sindroma, število otrok, ki se rodijo s kakršnimikoli posledicami zaradi izpostavljenosti alkoholu pa je približno petkrat večje. 

Plod je najbolj ogrožen v prvem tromesečju, vključno od časa zanostive, toda otrok je ogrožen celotno nosečnost. Na NIJZ poudarjajo, da je najvarneje, če se bodoča starša izogibata uživanju alkoholnih pijač že v času načrtovanja nosečnosti. Pomembno je, da ima nosečnica pozitivno podporo s strani partnerja in okolice, ki močno vpliva na njen odnos do alkohola v času nosečnosti. Novejše raziskave namreč opozarjajo tudi, da na zdravje otroka vplivajo tudi pivske navade očeta.

Svoja vprašanja na temo nosečnosti, poroda ali odvisnosti lahko najdete na svetovalnicah ABC ginekologije in porodništva, Nosečnost in obporodno obdobje ter Zasvojenost in pomoč, kjer na vaša vprašanja odgovorijo tudi strokovno usposobljeni moderatorji.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,647
22.12.2024 ob 17:17
298,712
22.12.2024 ob 22:30
113,066
22.12.2024 ob 19:09
Preberi več

Več novic

New Report

Close