Poškodovan meniskus – razlog za bolečine v kolenu?

Powered by:
Meniskus in bolečine v kolenu pri ženski
Foto: Profimedia

Bolečine v kolenu so pogosta težava, s katero se srečuje veliko ljudi, zlasti v zrelih letih ali po poškodbah kolena. Eden izmed glavnih vzrokov za bolečine in omejeno gibljivost je poškodba meniskusa. Da bi bolje razumeli vlogo meniskusa in možnosti zdravljenja, smo se pogovarjali s specialistko ortopedije, dr. Matejo Sirše, dr. med.

Kaj je meniskus in kakšna je njegova vloga v kolenskem sklepu?

Meniskus je hrustančna ploščica v kolenskem sklepu, ki ima obliko polmeseca. V vsakem kolenu sta dva meniskusa – notranji (medialni) in zunanji (lateralni). Njuna glavna naloga je amortizacija oziroma blaženje pritiska med stegnenico in golenico, s čimer varujeta sklepni hrustanec pred obrabo in poškodbami. Poleg tega meniskusa prispevata k stabilnosti sklepa – brez njiju je koleno precej bolj dovzetno za zvine in preobremenitve. Poškodba ali odstranitev meniskusa lahko pospeši obrabo kolena, saj se izgubi zaščitni učinek pred pritiskom, ki ga izvajajo kosti v sklepu.

Kako se poškodba meniskusa najpogosteje diagnosticira?

Diagnoza običajno poteka najprej s kliničnim pregledom in pogovorom pri zdravniku. Končna potrditev sledi s slikanjem z magnetno resonanco, ki natančno prikaže vrsto in obseg poškodbe.

Kakšne so lahko posledice nezdravljene poškodbe meniskusa?

To je v veliki meri odvisno od same vrste in obsega poškodbe. Manjše poškodbe se lahko pozdravijo same, pogosto s konservativnimi metodami. Drugi primeri zahtevajo operativno zdravljenje, sicer lahko pride do večjih zapletov ali pospešene obrabe sklepa.

Kako poškodbe meniskusa običajno nastanejo?

Obstajata dve glavni vrsti poškodb meniskusa. Prva je degenerativna poškodba, ki se razvije sčasoma zaradi vsakodnevnih obremenitev in staranja. Druga, travmatska poškodba, pa nastane ob nenadnem zasuku ali udarcu v koleno, kar povzroči zatrganje meniskusa. Degenerativne poškodbe so pogostejše v notranjem (medialnem) meniskusu in običajno nastanejo zaradi ponavljajočih se obremenitev, kar povzroči stanjšan meniskus, ki ne opravlja več svoje funkcije. Travmatske poškodbe zahtevajo večkrat tudi kirurško zdravljenje, kjer se poškodovani del meniskusa odstrani ali zašije.

Ali je mogoče degenerativno poškodbo meniskusa zdraviti brez operacije?

Pri degenerativnih poškodbah je najprimernejše konservativno zdravljenje. To pomeni – zdravljenje brez operacije. Odstranitev meniskusa bi namreč lahko povzročila še hitrejšo obrabo sklepa. Prizadevamo si, da meniskus ohranimo čim dlje, zato uporabljamo metode, ki umirjajo vnetje in zmanjšujejo pritisk na sklep. Med temi metodami so fizikalna terapija, vaje za krepitev stegenskih mišic, nadzor nad telesno težo in izogibanje intenzivnim obremenitvam kolena.

V zadnjem času se pogosto uporablja tudi terapija s trombocitno plazmo (PRP), pri kateri se v sklep injicira plazma iz bolnikove lastne krvi. Rastni faktorji v plazmi zmanjšujejo vnetje, bolečine ter pomagajo upočasniti napredovanje obrabe. Zadnja objavljena retrospektivna študija, izvedena na več kot 600 pacientih z obrabo kolena, ugotavlja, da je po terapiji s PRP kar 86 odstotkov pacientov v naslednjih petih letih uspelo preprečiti ali odložiti potrebo po zamenjavi kolena.*

Darilni bon v vrednosti 40 EUR za terapijo s trombocitno plazmo (do vključno 31. 1. 2024). Več informacij o storitvi. Dodatne informacije: [email protected], 030 704 429.

Kakšno vlogo ima trombocitna plazma (PRP) v neoperativnem zdravljenju obrabe sklepov?

Infiltracija trombocitne plazme je metoda, ki pridobiva vse večjo priljubljenost v zadnjih letih. Terapija poteka tako, da bolniku odvzamemo kri in jo obdelamo, da pridobimo plazmo, bogato s trombociti, ki jo nato injiciramo v oboleli sklep. Trombociti sproščajo rastne faktorje, ki pomagajo zmanjšati vnetje, spodbujajo regeneracijo tkiva in tako olajšajo bolečino ter upočasnijo napredovanje obrabe.

Dr. Mateja Sirše, dr. med., spec. ortopedske kirurgije

Kako dolgo so vidni učinki PRP terapije in komu je ta metoda namenjena?

Učinki PRP terapije so običajno opazni že po nekaj tednih in lahko trajajo do enega leta ali več, odvisno od stanja sklepa. Terapija je najbolj primerna za bolnike z začetnimi obrabnimi spremembami, degenerativnimi poškodbami meniskusa in hrustanca ter za tiste z vnetji tetiv, kot je tendinitis Ahilove tetive ali ramenskega sklepa.

* Sánchez M, Jorquera C, Sánchez P, Beitia M, García-Cano B, Guadilla J, Delgado D. Platelet-rich plasma injections delay the need for knee arthroplasty: a retrospective study and survival analysis. Int Orthop. 2021 Feb;45(2):401-410. doi: 10.1007/s00264-020-04669-9. Epub 2020 Jul 3. PMID: 32621139.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,214
20.12.2024 ob 08:39
3,298
17.09.2024 ob 07:01
24,595
19.12.2024 ob 17:52
13,346
08.12.2024 ob 22:18
143,921
20.12.2024 ob 10:02
Preberi več

Več novic

New Report

Close