Poškodbe sprednje stegenske mišice se običajno zgodijo pri nenadnih gibih, kot so močni pospeški, brce ali hitre zaustavitve! Najpogostejše so pri posameznikih, ki se ukvarjajo z nogometom, košarko in atletiko!
Ali ste vedeli, da imajo sprednje stegenske mišice visoko stopnjo ponovitev, ki je ob neustrezni rehabilitaciji kar 17 %?
Operacija v večini primerov na srečo ni potrebna, a je za dobro okrevanje potrebna specialna fizioterapija, ki lajša neprijetne simptome in naslavlja nastale primanjkljaje. Vas zanima kako le ta poteka v eni vodilnih klinik fizioterapije v Sloveniji?
Anatomija stegenskih mišic
Sprednja stegenska mišica, znana kot kvadriceps femoris, je ena izmed najmočnejših in najpomembnejših mišičnih skupin v človeškem telesu, saj omogoča normalno funkcijo spodnjih okončin.
Ali ste vedeli, da kvadriceps sestavljajo štiri mišične glave in sicer:
- Rectus femoris,
- vastus lateralis,
- vastus medialis ter
- vastus intermedius.
Kvadriceps je ključna mišična skupina, ki omogoča gibanje in stabilnost spodnjega uda, vendar je zaradi svoje aktivne vloge v številnih športnih aktivnostih, kot so tek, nogomet, košarka in skoki pogosto izpostavljen poškodbam.
Poškodbe sprednjih stegenskih mišic se najpogosteje pojavijo zaradi nenadnih, eksplozivnih gibov, preobremenitve ali nepravilne tehnike gibanja. To lahko vključuje nateg ali pretrganje posameznih mišičnih vlaken.
Poškodbe kvadricepsa so lahko različne – od manjših nategov in mikro poškodb do hujših ruptur, ki lahko trajno omejijo funkcionalnost mišice!
Nezdravljene ali slabo obravnavane poškodbe lahko vodijo v kronične težave, ponovne poškodbe in dolgotrajne omejitve pri športnih aktivnostih. Na srečo je danes na voljo široka paleta fizioterapevtskih metod, ki nastalo poškodbo uspešno obvladujejo!
Vrste poškodb
Večina poškodb stegenske mišice je manjših in zahteva le krajši počitek, hujše oblike pa so bolj kompleksne in z dodatkom ustrezne fizioterapije okrevajo dlje časa!
Akutni nategi mišic kvadricepsa se pogosto pojavijo pri športnikih, ki se ukvarjajo z nogometom, ragbijem ali tekom!
Najpogosteje je poškodovan m. rectus femoris, saj ta poteka skozi dva sklepa in ima kompleksno mišično-tetivno zgradbo, ki povečuje tveganje za njegovo poškodbo.
Nategi kvadricepsa se ponavadi zgodijo med nenadnim upogibom kolena ali iztekom kolka, pri čemer je mišica izpostavljena močnemu ekscentričnemu naporu.
Ali ste vedeli, da poškodbe kvadricepsa glede na stopnjo poškodbe razvrščamo v tri stopnje?
- Poškodbe prve stopnje predstavljajo manjše natrganine mišičnih vlaken z minimalno izgubo moči. Bolečina je običajno blaga do zmerna.
- Pri drugi stopnji je značilna resnejša motnja v mišičnih vlaknih z izrazitejšo bolečino in izgubo moči.
- Poškodbe tretje stopnje so posledica popolnega trganja mišice z močno bolečino in popolno izgubo moči.
Opozorilni simptomi in znaki
Poškodbe sprednjih stegenskih mišic se običajno kažejo z nenadnim in intenzivnim pojavom bolečine v sprednjem delu stegna. Poleg tega je na prizadetem področju noge pogosta tudi oteklina in podplutbe.
Pacienti, ki zaradi poškodbe obiščejo kliniko Medicofit pogosto poročajo tudi o občutnem zmanjšanju obsega gibanja v kolčnem sklepu in kolenu, kar jim otežuje hojo in tek.
Pri nastanku poškodbe pacienti opisujejo tudi zvok “poka”, kar nakazuje na poškodbo mišičnih vlaken!
V sklopu kliničnega pregleda ugotovimo tudi občutljivost na dotik sprednje strani stegna, zmanjšano moč pri iztegu kolena in upogibu kolka ter morebitno šepanje in togo hojo.
Zakasnjena diagnostika pogosto vodi v slabše okrevanje in večje tveganje za zaplete, zato je pomembno, da prvih znakov in simptomov poškodbe nikar ne ignorirate!
Dejavniki tveganja za poškodbo
Za nastanek poškodbe sprednjih stegenskih mišic so odgovorni različni dejavniki. Med glavne spadajo:
- Predhodne poškodbe zadnjih in sprednjih stegenskih mišic na isti strani (ipsilateralno),
- spremenjen vzorec hoje,
- nižja telesna višina (<182 cm),
- večja telesna teža ter in
- asimetrije v gibljivosti.
Ali ste vedeli, da k poškodbam sprednjih stegenskih mišic pripomore tudi zmanjšan obseg iztega in upogiba kolka ter iztega kolena?
Kako postavimo diagnozo?
Fizični pregled pri poškodbah stegenske mišice se začne z anamnezo in nadaljuje z opazovanjem, palpacijo oz. tipanjem, testiranjem moči ter oceno sklepne gibljivosti.
Palpacija sprednjega stegna vključuje pregled celotne poškodovane mišice, iskanje najbolj boleče točke ter prisotnost morebitnih nepravilnosti.
Smiselni so tudi mišični testi stegenskih mišic. Optimalno testiranje moči poteka v sedečem in ležečem položaju. Testiranje gibljivosti in fleksibilnosti kvadricepsa je najbolje opraviti v ležečem položaju na trebuhu.
Pojav bolečine pričakujemo pri aktivaciji mišice, pasivnem raztezanju ter neposredni palpaciji prizadetega področja!
Rentgenski posnetki so pri akutnih poškodbah mišic brez vidnih sprememb, vendar so lahko uporabni pri diferenciaciji med kostnimi (npr. stresnimi zlomi ali tumorji) in mišičnimi vzroki bolečine.
Rehabilitacijski program v kliniki Medicofit
Pri akutnih poškodbah mišice zaradi natega, udarca ali raztrganine pride do krvavitve in tvorbe hematoma med poškodovanimi mišičnimi celicami, kar sproži vnetni odziv. S fizioterapijo je smiselno začeti čim prej, saj se ob neukrepanju stanje lahko poslabša.
Pri skoraj vseh mišičnih poškodbah je običajno predpisano konzervativno zdravljenje pri katerem je pomembno upoštevati resnost in vrsto poškodbe.
Prva pomoč pri mišičnih poškodbah tako vključuje protokol PRICE (zaščita, počitek, hlajenje, kompresija in dvig), uporabo analgetikov ter omejeno uporabo nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAID).
Pri rehabilitaciji poškodovanih stegenskih mišic se fizioterapevti pogosto poslužujejo tudi uporabe napredne instrumentalne terapije, ki pospešuje proces celjenja in spodbuja regeneracijo mišičnih in vezivnih tkiv.
Med naprednimi tehnikami v akutnih fazah poškobe sta predvsem tehnologija SUMMUS laser in Tecar WINTECARE!
V kliniki so poleg tega na voljo še ostali sodobni aparati in tehnologija EMS DOLORCAST udarni valovi, PERISO diamagnetna terapija, ultrazvočna krio terapija SIXTUS ter HITOP visokotonska vitalizacija in bioaktivacija tkiva.
Ko se mišica začne celiti, sledi aktivna faza zdravljenja, v kateri so ključne krepilne vaje, ki so sprva izometrične. Vaje se izvajajo skozi območje gibanja, kjer bolečina ni prisotna. Kasneje je poudarek tudi na dinamični izvedbi.
Napredovanje v naslednjo fazo rehabilitacije je možen šele, ko posameznik brez bolečine opravi predpisane naloge in vaje!
Vračanje v šport?
Večina pacientov se po poškodbi stegenske mišice sprašuje, kdaj bodo lahko ponovno fizično aktivni. Vračanje v šport zahteva skrbno načrtovanje in natančno oceno pripravljenosti posameznika.
Zgodnje vračanje lahko poveča tveganje za ponovitev poškodbe ali povzroči dolgotrajne težave, zato je ključnega pomena, da pacient skozi terapije doseže določene fizične in funkcionalne mejnike.
Odločitev glede vračanja v šport temelji na natančni klinični oceni in uspešno opravljenih rehabilitacijskih postopkih. Med glavnimi kriteriji za varno vrnitev v šport so:
- Odsotnost bolečine pri palpaciji, izometrični kontrakciji ali raztezanju stegenske mišice,
- sposobnost izvajanja hitrega teka, sprememb smeri in drugih športno specifičnih aktivnosti brez nelagodja ali omejitev,
- uspešno zaključen program, ki vključuje progresivne vaje za krepitev mišic in simulacijo športnih situacij ter
- nemotena izvedba vsaj treh športnih treningov z ekipo brez simptomov ali omejitev.
Za varno vrnitev v športno aktivnost obiščite strokovnjake klinike Medicofit, ki bodo poskrbeli za vašo zdravje na vsakem koraku!
VIRI
Plastow R, Raj RD, Fontalis A, Haddad FS. Quadriceps injuries. Bone Joint J. 2023 Dec 1;105-B(12):1244-1251. doi: 10.1302/0301-620X.105B12.BJJ-2023-0399.R1. PMID: 38035603.
Kary JM. Diagnosis and management of quadriceps strains and contusions. Curr Rev Musculoskelet Med. 2010 Jul 30;3(1-4):26-31. doi: 10.1007/s12178-010-9064-5. PMID: 21063497; PMCID: PMC2941577.
Lempainen, L., Mechó, S., Valle, X., Mazzoni, S., Villalon, J., Freschi, M., Stefanini, L., García-Romero-Pérez, A., Burova, M., Pleshkov, P., Pruna, R., Pasta, G. in Kosola, J. (2022). Management of anterior thigh injuries in soccer players: practical guide. BMC Sports Science, Medicine and Rehabilitation, 14(1), 41. https://doi.org/10.1186/s13102-022-00428-y
Begum FA, Kayani B, Chang JS, Tansey RJ, Haddad FS. The management of proximal rectus femoris avulsion injuries. EFORT Open Rev. 2020 Nov 13;5(11):828-834. doi: 10.1302/2058-5241.5.200055. PMID: 33312709; PMCID: PMC7722942.
Arriaza Loureda, R. in Arriaza Cantos, A. (2022). Update on the diagnosis and treatment of quadriceps muscle injuries. Revista Española de Artroscopia y Cirugía Articular English ed., 29(1). https://doi.org/10.24129/j.reacae.29175.fs1911059