Stroški poroke so se od lani povečali za 1.000 evrov.
V zadnjem letu je prišlo do podražitve večine poročnih storitev. Cene so se dvignile za povprečno 12%, kar velja za 4 od 5 ponudnikov. Največje podražitve so se zgodile pri catering storitvah, gostinski ponudbi in pri tortah. Pričakujemo lahko nadaljnje podražitve v prihodnjih mesecih.
Opazne so tudi regionalne razlike v cenah, pri čemer je največji dvig cen bil v Primorsko-notranjski regiji, medtem ko je bil najmanjši dvig v Jugovzhodni Sloveniji. Cene storitev se prav tako povečajo v visoki sezoni, ki traja od maja do septembra.
Pri načrtovanju poroke je pomembno upoštevati, da je potrebno ponudnike rezervirati vsaj 3,7 mesecev vnaprej. Najdaljša čakalna doba je pri poročnih organizatorkah, kjer lahko čakanje znaša kar 6,4 mesecev. V zadnjem letu niso zaznali pocenitve storitev in tudi v prihodnosti ni napovedanih znižanj cen.
Preverite tudi:
Poglejmo gibanje cen za poroko s 30 svati. Če ste se poročili leta 2022, je bila cena poroke nižja za 891 € v primerjavi s poroko letos. Drugače povedano, poročni ponudniki so v zadnjem letu v povprečju dvignili cene za 12%.
Če načrtujete poroko v naslednjih 3 mesecih, lahko pričakujete dodaten dvig cene. Približno vsak peti poročni ponudnik namreč načrtuje zvišanje cen, v povprečju za 11%.
Seveda je treba upoštevati, da gre za povprečja in da ne vsi poročni ponudniki dvigujejo cene.
Celotno poročanje o podražitvah pri porokah je na voljo na Omisli.si.
Kdaj se splača poročiti?
Poročni izvajalci so najbolj zasedeni med majem in septembrom, kar lahko vpliva na ceno poroke. Priporočljivo je rezervirati organizatorje in glasbenike nekaj mesecev vnaprej. Manikerji in make-up artisti so najbolj zahtevni za rezervacijo. Povprečna čakalna doba poročnih ponudnikov je 3,7 mesecev in se ni bistveno spremenila v primerjavi z lanskim letom (3,6 mesecev).