Porast bolnikov z leptospirozo, ki se prenaša iz živali

N. K., 21. avgust 2024
Infektologija
psa ob jezeru
Foto: Chewy, Unsplash

Iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja poročajo o večjem številu bolnikov z leptospirozo.

Običajno v poletnih mesecih obravnavajo dva do tri bolnike z leptospirozo, v zadnjih tednih pa so jih obravnavali 10, od tega tri v enoti za intenzivno zdravljenje, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA). Zboleli so sorazmerno mladi bolniki, ki so v dobri kondiciji in brez siceršnjih bolezni, pri katerih bi pričakovali težji potek bolezni, je povedala infektologinja doc. dr. Mateje Logar, dr. med. Kot pravi, zaradi dežja in nalivov v prihodnjih naslednjih nekaj tednih pričakujejo še kakšnega bolnika, vendar upajo, da se bo število bolnikov kmalu začelo zmanjševati. Nacionalni inštitut za varovanje zdravja (NIJZ) pa priporoča cepljenje psov proti leptospirozi, ker je veliko število primerov leptospiroze pri otrocih, ki so bili v stiku s psi.

Pomembno je, da se ljudje in zdravniki zavedajo, da je ta bolezen v Sloveniji prisotna. Pri večini poteka sorazmerno blago, pri nekaterih pa tudi težje.

Doc. dr. Mojca Logar, dr. med.

Kaj je leptospiroza?

NIJZ piše, da je povzročitelj bolezni spirojeta iz rodu leptospir. V vodi in zemlji živijo leptospire razmeroma dolgo. “Kadar so poplave, kadar so nalivi, ko imamo več vode, ko recimo čistimo vodo iz kleti, je seveda verjetnost, da pride do okužbe, toliko večja,” je dejala dr. Logarjeva.

Gre za bolezen divjih in domačih živali, najpomembnejši rezervoar so glodavci, zlasti podgane in poljske miši, ter številne druge živali, govedo in psi. Pse lahko proti leptospirozi cepimo. Človek se okuži s posrednim ali neposrednim stikom z okuženo živaljo oziroma njenimi izločki. V Sloveniji se leptospiroza v endemični obliki pojavlja v Pomurju, od koder je običajno prijavljenih tri četrtine vseh primerov. V ostalih predelih se pojavlja sorazmerno redko, okužbe se sicer pojavljajo skozi vse leto.

Bolezen poteka v dveh fazah

Povprečna inkubacijska doba je 10 dni (od 4 do 19 dni). Oboleli lahko izloča leptospire z urinom (običajno 1 mesec). Začetni bolezenski znaki so neznačilni, podobni gripi: hitro naraščanje telesne temperature, pogosto z mrzlico, hudim glavobolom, bolečinami v mišicah. Pridružijo se lahko bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje, povečanje jeter, redkeje povečanje bezgavk in izpuščaj. Značilen znak, ki pa včasih ni izražen, je vnetje očesne veznice. Zvišana temperatura se po enem tednu normalizira, kar pri manjšem delu bolnikov pomeni konec bolezni. Pri večini bolnikov pa pride do ponovnega dviga temperature. V tem času se pogosto pojavita meningitis in prizadetost ledvic. Kot posledica odpovedi ledvic, jeter, pljučnice, lahko nastopi tudi smrt.

Leptospirozo zdravijo z antibiotiki. Zdravljenje traja pet do sedem dni. Zelo pomembno je nadomeščanje tekočin in mineralov ter kontroliranje delovanja pljuč, ledvic in jeter.

NIJZ navaja, da je preprečevanje leptospiroze pri človeku zelo težko, ker ni mogoče izkoreniniti velikega živalskega rezervoarja okužbe. Potrebno je higiensko urediti klavnice, živalske farme in kopališča. Ob sumu pojava leptospiroze pri živalih je potrebno zaščititi delavce oziroma zaposlene na farmah z ustrezno obleko, obutvijo (gumijasti škornji) in rokavicami. Cepljenje domačih živali je znatno zmanjšalo število obolenj. Priporočajo cepljenje psov, ker je veliko število primerov leptospiroze pri otrocih, ki so bili v stiku s psi.

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close