Pomoč pri kašlju – izberite pravo zdravilo

Foto: Profimedia

Kašelj je eno najpogostejših stanj, zaradi katere ljudje poiščejo pomoč homeopata. Homeopatska zdravila pogosto hitro pomagajo pri enostavnem kašlju v sklopu akutnih dihalnih obolenj, in z nekaj znanja in napotkov si lahko s homeopatijo pomagamo sami.

Če imate dalj časa trajajoče težave, ali je kašelj prisoten v okviru katere od kroničnih bolezni, kot so na primer astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen, bolezen srca ali refluksna bolezen želodca, ali pa imate druge kronične bolezni, bo najverjetneje potreben obisk pri zdravniku.

Pri homeopatiji opazujemo, katere simptome ima pacient, kaj nanje vpliva ter kaj je v sklopu njegovih težav nenavadnega, posebnega. Zdravilo, ki bo njegovemu stanju najbolj ustrezalo, bo pri akutni bolezni hitro spodbudilo organizem k izboljšanju stanja.

Homeopatska zdravila, ki pomagajo pri različnih oblikah kašlja

S homeopatskimi zdravili si lahko pomagamo sami. Spodaj je naštetih nekaj izmed njih. Če se kljub jemanju zdravil počutite slabo, ne opažate izboljšanja, ali se situacija slabša, ne odlašajte z obiskom pri zdravniku.

Aconitum

Aconitum lahko uporabimo pri kašlju, ki nastane, ko zbolimo hitro in intenzivno, tudi po izpostavljenosti mrzlemu vetru. Kašelj je hujši ponoči, posebno okrog polnoči, je suh, ob tem imamo lahko suha usta in smo žejni. Ob kašlju smo lahko nemirni in prestrašeni. Je pomembno zdravilo pri akutnem laringitisu, zlasti pri otrocih.

Drosera

Drosera je pogosto uporabljeno zdravilo za kašelj. Uporabi se takrat, ko je kašelj suh, se pojavlja v napadih, je intenziven, dušeč, v grlu imamo občutek suhosti, draženja. Tak kašelj se pogosto poslabša, ko se bolnik uleže, ko govori, slabše je ponoči – po polnoči. Ob kašlju lahko bolnik občuti bolečino v prsnem košu. Pri takšnem kašlju pomaga hladen zrak. Zdravilo se uporablja tudi pri oslovskem kašlju.

Spongia

Spongia pomaga pri suhem, dušečem kašlju, ki zveni podobno, kot bi žagali les, ob tem je bolnik pogosto hripav. Bolnik kašlja bolj po polnoči ali proti jutru. Običajno se kašelj izboljša pri uživanju tople hrane ali pijače. Tudi spongia lahko pomaga pri laringitisu.

Bryonia

Bryonia koristi pri suhem, močnem, tudi bolečem kašlju, ki ga spremlja suhost sluznic in močna žeja. Bolnik je ob takšnem kašlju najraje povsem pri miru, vsako premikanje mu stanje poslabša, zato si ob kašlju pomaga tako, da objame prsni koš. Raje je sam, ne želi si družbe. Globoko dihanje in govorjenje stanje poslabšata.

Pulsatilla

Pulsatilla pogosto pomaga pri otroških obolenjih, ko so otroci jokavi, sitni in želijo družbo in crkljanje. Kašelj je lahko suh zvečer in ponoči, zjutraj pa produktiven, z gostim rumeno-zelenim izpljunkom. Kašelj poslabša toplota in izboljša ga svež zrak.

Rumex

Rumex je eno od zdravil za obliko kašlja, ki se poslabša na hladnem zraku. Pri njem pomaga šal ali roka preko ust in nosu. V grlu pacienta žgečka in sili na kašelj.

Antimonium tartaricum

Antimonium tartaricum je zdravilo, ki ga uporabimo, ko je v dihalih veliko sluzi, kar se dobro sliši, ko bolnik kašlja. Sluz težko izkašlja, včasih zaradi tega ob kašlju tudi bruha. Če je stanje resnejše in je ob tem oslabel in težko diha, je potreben obisk zdravnika. Kašelj je lahko slabše okrog 4h zjutraj ali 4h popoldne.

Če se prehladne bolezni in kašlji pri vas skozi jesensko-zimsko sezono kar vrstijo, če se bolezni vlečejo in si po njih zlepa ne opomorete, je za vas najbolj priporočljivo homeopatsko zdravljenje s celovitim individualnim pristopom, ki ga izvaja ustrezno izobražen zdravnik homeopat.

Imate vprašanje za strokovnjakinjo? Obiščite forum Homeopatija.

Avtor
Piše

Mojca Lombardo

Mojca Lombardo, dr. med., spec. druž. med., dipl. ECH

Več novic

New Report

Close