Tako pravi Polonca Mali, dr. med., vodja Centra za izbor dajalcev in zbiranje krvi na Zavodu RS za transfuzijsko medicino, ki pove, da se po številu krvodajalcev Slovenija uvršča v evropsko povprečje, pri čemer je najpomembnejše, da smo na področju preskrbe s krvjo samozadostni – to pomeni, da v celoti pokrivamo potrebe lastnega zdravstva po krvi.
“Preskrba s krvjo zajema tri neločljiva področja: področje krvodajalstva, področje zbiranja, predelave in testiranja ter področje klinične uporabe krvi. Za pridobivanje in zagotavljanje zadostnega števila krvodajalcev je zadolžen Rdeči križ Slovenije, ki je tudi nacionalni organizator krvodajalskih akcij.
Rdeči križ Slovenije to nalogo opravlja z mrežo 56 območnih združenj RK po vsej Sloveniji ter izvaja vse aktivnosti organiziranja, obveščanja, motiviranja, pridobivanja in izobraževanja krvodajalcev za namene nacionalne preskrbe s krvjo. Za zbiranje, predelavo, testiranja ter oskrbo s krvjo in krvnimi pripravki pa je zadolžena transfuzijska služba. Naloga transfuzijske službe je zagotavljanje zadostne količine varne in ustrezne krvi, s čimer se prejemnikom krvi zagotavlja najboljše možno zdravljenje s krvjo,” pojasni Malijeva.
Spomnimo, z enim darovanjem krvi lahko krvodajalec reši do tri življenja!
Oglejte si seznam krvodajalskih akcij v mesecu novembru in stanje zalog krvi glede na krvno skupino.