Tako je pokazala raziskava, katere izsledke so povzeli na portalu CNN. Kot pišejo, je starostni kognitivni upad običajno subtilen. Vpliva na hitrost razmišljanja, sposobnost ohranjanja pozornosti in težave s priklicem besed, vendar tega stanja ne gre zamenjevati z Alzheimerjevo in drugimi oblikami demencami.
“V raziskavi so se starejši odrasli, ki so s prehrano zaužili manj flavanolov, na testih spominske funkcije slabše odrezali kot tisti, ki so uživali hrano z več flavanoli,” je dejal dr. Ian Johnson, iz inštituta Quadram v Norwichu (Velika Britanija), ki ni sodeloval v raziskavi. Ko so udeležencem, ki s prehrano niso zaužili velikih količin flavanolov začeli dodajati prehransko dopolnilo s flavanoli iz kakava, se je izboljšala njihova sposobnost priklica besed, vpliv na spomin pa je bil blag in (žal) omejen le na udeležence s slabšimi prehranskimi navadami na začetku raziskave.
Niso nujni za preživetje, so pa bistveni za zdravje
Flavanoli so sestavine, ki dajejo sadju in zelenjavi svetle barve. Prisotni so v jagodičevju, grozdju, jabolkih, kakavu in zelenem čaju. Gre za naravne sestavine, ki vplivajo na procese v telesu. Organizacija Academy of nutrition and Dietetics je leta 2022 izdala priporočilo, da naj bi človek zaužil 400 do 600 miligramov flavanolov na dan, pri čemer so se sklicevali na raziskave, ki so pokazale, da flavanoli zmanjšujejo tveganje za srčno-žilne bolezni in diabetes.
“Za razliko od ogljikovih hidratov, maščob, proteinov, vitaminom, mineralov … flavanoli niso nujni za preživetje. Vendar so, podobno kot vlaknine, izjemno pomembni za zdravje,” je povedal eden od soavtorjev raziskave Gunter Kuhnle, profesor na Univerzi v Readingu (Velika Britanija). Dodal je, da tudi vlaknine niso nujne za preživetje, vendar je zelo pomembno, da jih ljudje uživajo v zadostnih količinah, zavoljo srčno-žilnega zdravja in kot zaščito pred rakavimi boleznimi.
Iz kakva da, ne pa iz čokolade?
Kljub temu, da so v raziskavi dodajali 500 miligramov flavanolov iz kakava, to ne pomeni, da bodo podobni rezultati doseženi z uživanjem čokolade. Po besedah Kuhnleja namreč čokolade ne vsebujejo flavanolov. Pravi, da zadostne količine flavanolov lahko zaužijete z jagodičevjem, jabolki, grozdjem, nektarinami in hruškami. Prav tako je dober vir flavanolov zeleni čaj – vendar le, če je zaužit kot čaj, je poudaril Kuhnle, in opozoril, da so v prehranskih dopolnilih lahko ekstrakti (ne le flavonoli) preveč koncentrirani, in več ni nujno vedno bolje, temveč včasih nepotrebno, včasih pa celo lahko povzroči težave. Pravi, da tudi za flavanole velja enako – nima jih smisla uživati več kot 500 miligramov na dan.
O raziskavi
Za potrebe raziskave so 3.562 odraslih oseb razdelili v dve skupini. V eni so udeleženci vsak dan vzeli placebo, v drugi pa 500 miligramov flavanolov iz kakava. Nekaj več kot 1300 udeležencev je opravilo tudi urinski test, s katerim so določili raven flavanolov v njihovem telesu. Vsi udeleženci pa so na začetku raziskave opravili oceno kognitivne funkcije – prikazali so jim 20 besed, za vsako so imeli tri sekunde časa, preden se je pojavila nova. Po ogledu vseh 20 besed, so jih zapisali, kolikor so si jih zapomnili. Test so ponovili vsako leto tekom raziskave, ki je trajala tri leta.
Po prvem letu so udeleženci, ki so imeli na začetku raziskave najnižje ravni flavanolov, in so bili razvrščeni v skupino, ki je prejemala 500 miligramova flavanolov na dan, »obnovili« starostni kognitivni upad, ki je bil po tem primerljiv kot pri udeležencih, ki so imeli ob izhodišču zadostne ravni flavanolov, je komentiral rezultate eden od soavtorjev raziskave dr. Scott Small, profesor nevrologije iz Univerze v Columbiji (New York, ZDA).
V kontekstu klinične raziskave, cilj raziskave ni bil dosežen, saj po enem letu med udeleženci ni bilo statistično pomembnega izboljšanja spomina. V skupini udeležencev, ki so imeli ob izhodišču najnižje ravni flavanolov in najslabše prehranske navade, pa je bila po enem letu opažena obnovitev spomina, ki je postal (in ostal do konca raziskave) primerljiv z osebami, ki so imeli ob izhodišču zadostne ravni flavanolov in tudi boljši priklic besed.