To je drugi največji prehranski dejavnik tveganja za prezgodnjo smrt

N. K., 26. november 2024
PrehranaŽivljenjski slog
Ženska v trgovini nabira živila in jih ima zložene v nakupovalnem vozičku
Foto: Profimedia

Prehrana z nizko vsebnostjo polnozrnatih živil je drugi največji prehranski dejavnik tveganja za prezgodnjo smrt. Kljub temu po svetu ne uživamo dovolj teh dragocenih živil.

Tako opozarjajo na nacionalnem portalu Prehrana.si, kjer navajajo, da so polnozrnata živila ključni in nepogrešljivi del uravnotežene prehrane v vseh življenjskih obdobjih. V primerjavi z belimi žitnimi izdelki vsebujejo večje količine prehranskih vlaknin, mineralov in vitaminov skupine B. Zaradi višje vsebnosti koristnih vlaknin blagodejno vplivajo na prebavo, podaljšujejo občutek sitosti in prispevajo k uravnavanju holesterola in glukoze v krvi.

Opazovalne študije ob rednem dnevnem uživanju polnozrnatih izdelkov kažejo na varovalne učinke pred srčno-žilnimi boleznimi, diabetesom in rakom. Poleg tega uživanje polnozrnatih živil pomaga pri uravnavanju telesne teže.

Polnozrnate testenine s paradižnikom, baziliko in sirom na krožniku, zraven sta vilica in nož
Foto: Profimedia

Ni enostavno prepoznati izdelka iz polnozrnatega žita

Prava polnozrnata živila prinašajo številne pomembne in dokazljive koristi, vendar le, če vsebujejo zadosten delež polnozrnatih sestavin. Tudi če je izdelek rjav ali če vsebuje veliko vlaknin, še ne pomeni, da vsebuje polnozrnata žita. Čeprav v Evropski uniji obstajajo enake zahteve za označevanje živilskih izdelkov, izraz “polnozrnato” v Evropi še ni usklajen za poimenovanje sestavine živila.

Ko izbiramo polnozrnate izdelke, je pomembno, da preberemo označbe živil oziroma seznam sestavin.

Ozaveščanje za boljše prehranske izbire

Kljub številnim zdravstveno preverjenim koristim raziskave kažejo, da veliko ljudi precej redko uživa polnozrnata živila. Pomembno je ozaveščanje in spodbujanje k premišljeni in kakovostni prehranski izbiri, zlasti med mladimi. Navade, pridobljene v zgodnjih letih življenja, namreč pomembno vplivajo na oblikovanje prehranskih vzorcev v odrasli dobi.

Vira:

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close